Bulvár

Stařenka v PC kurzu

Dobrý den všem v redakci,

dnešní téma o PC je na mě jako ušité. Pohodlně se usaďte a přečtěte si moje začátky s počítačem.

Pracuji v malé soukromé firmě a pan majitel mi velice dlouho sliboval počítač. Slovo počítač, to byla váha. Abych nevypadala jako trouba, až ho dostanu, začala jsem navštěvovala kurs pro začátečníky PC. Mezi tamějšími adolescenty jsem byla, no slušně řečeno, jako stařenka.

Dívali se po  očku, jak si budu počínat. Byla jsem k smíchu. Nevěděla jsem, kde se počítač zapíná, myši jsem se nebála, zvířata mám ráda, popletla jsem, co se dalo. Pracovali jsme s programy Word a Excel. Po patnácti lekcích jsem byla stejný jelen jako před začátkem. Z celého kurzu jsem byla totiž začátečník pouze já.

V této době mi přálo veliké štěstí v mém neštěstí. Zemřela mi maminka a dcera dostala od přítele počítač jako dárek s tím, abych se zdokonalila v práci na PC. Tak jako jsem všechno učila dceru od mala, co má a nemá dělat, tak se zachovala ona ke mně. Učila mě. A byla to perná práce. Učí mě dodnes.

V zaměstnání totiž pracuji s jiným technickým programem, který mě živí. To se mě ujala kolegyně, která mi půjčila svůj manuál, a já podle něho se učila pracovat. Nezapomenu na její slova, kdy jsem provedla špatnou operaci: "Věruško, dole na liště si musíš přečíst, co ti počítač hlásí, co udělal a co zadáváš ty." Jen jsem se zmohla na odpověď: "Ale já neumím anglicky."

"Tak se nauč!"

Příkazy jsem si překládala a naučila perfektně obsluhovat ve svém programu počítač. Jenom dodám, že jsem uživatel PC, ne programátor.

Tyto řádky budou číst obě ženy. Děkuji dceři Petře a bývalé kolegyni za ochotu a trpělivost při jejich snaze mě dostat k PC a nebát se ho.

A ještě poslední dodatek. Nedávno k nám přišli dva kluci z kurzu pro začátečníky na PC a ucházeli se o práci. Viděli mě, jak pracuji na počítači, a hleděli na mě jako zjara, že ta stařka si vede dobře.

Pěkný a pohodový den všem na Žena-in a ženy jsou in i po padesátce s PC.


Dobré ráno Věrko,
díky za Váš příspěvek, který možná dodá odvahu těm, které se stále trochu bojí s počítačem pracovat. Sama jste potvrdila, že věk není překážkou. Ještě že kolem sebe máte lidi, jako je Vaše dcera Petra a kolegyně z práce, které nedají na řeči, že už jste na naučení s počítačem příliš dospělá ;-).

Dobré páteční ráno, ž-in, a co vy a počítač?


Dnešní téma
Já a počítač

Proč máte doma počítač?

Kvůli komu?

Kvůli čemu?

 

Živí vás počítač?

Musela jste se s ním kvůli práci naučit?

Kdo vás učil? Příručky, partner, škola, vy sama?

Jaké byly vaše začátky?

 

Je počítač váš nepřítel?

Proč ho nemáte ráda?

Kdy si připadáte nejvíc bezradná?

 

Požádáte muže o pomoc, když si nevíte rady?

 

A co vaše děti?

Jsou na něm již závislé?

 

Proč je počítač super a proč je lepší ho nemít?


napište nám na: 

redakce@zena-in.cz
   
24.02.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] femme [*]

  samozřejmě, že "jsem"

  superkarma: 0 25.02.2006, 12:32:07
 2. avatar
  [7] femme [*]

  Ťapina: to může mít na svědomí ten blbej Němec, co pořád některým lidem někam schovává věci já jsem taky začínala na mechanice, na tý jsme si udělala nejdřív obyčejnou státnici, pak i se zvýšenou rychlostí jednou nás ze dne na den postavili před elektriku, jeden papír jsem třeba přepisovala 3x ale rychle jsem si zvykla, stejně jako pak na počítadlo, na který nedám dopustit

  superkarma: 0 25.02.2006, 12:31:25
 3. avatar
  [6] Ťapina [*]

  femme: Jak už jsem psala jinde, mojí skorotchýni je něco přes 70. S počítačem pracuje, ale občas se jí stane, že se na věci, které před tím x měsíců běžně dělala, kouká, jako kdyby je viděla poprvé, což si myslím, že je věkem. A pak taky, tahle generace byla zvyklá na mechanické počítací stroje, kde každé tlačítko mělo jednu funkci, a to by chtěli i od počítače. Představujou si, že si vezmou sešitek, napíšou si, co se kterým čudlíkem dělá, a bude.

  superkarma: 0 25.02.2006, 03:55:43
 4. avatar
  [5] femme [*]

  Blueberry: no vidíš a tady se řeší padesátníci přeju skorotchánovi ještě hodně let před monitorem

  superkarma: 0 24.02.2006, 21:38:24
 5. avatar
  [4] Blueberry [*]

  femme: Memu skorotchanovi je 84 a s pocitacem zachazi jak profik!

  superkarma: 0 24.02.2006, 21:27:09
 6. avatar
  [3] femme [*]

  co pořád někteří mají s tím, že lidi po 50sátce jsou stařeny a dědci, kteří se mj. nejsou schopni naučit dělat na PC? to fakt nechápu v době před cca 10ti lety, kdy jsem na PC začínala já, jsem znala x kolegyň, které tenkrát byly přes 50 a neměly s tím žádné problémy

  superkarma: 0 24.02.2006, 21:04:34
 7. avatar
  [2] blondy [*]

  Pěknej článek, jako bych se v něm poznala, taky jsem si kupovala PC kvůli účetnictví, no jakej byl začátek - strašnej, synové říkali "neboj mami naučíme tě to". Moc toho neuměli tak jsem se učila sama, sice už mám PC 8 let, ale moc to s ním neumím, tak přemýšlím, že si teď v 49 letech udělám rekvalifikaci na PC. Nevím sice jestli se mě to bude k něčemu hodit, ale alespoň pro svůj dobrej pocit. Ještě, že mám supr kamaráda kterej přispěchá na pomoc. Díky Hanzi

  superkarma: 0 24.02.2006, 18:04:10
 8. avatar
  [1] fructia [*]

  superkarma: 0 24.02.2006, 14:43:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme