.

Staré časy v Rožnově pod Radhoštěm

Cestování

Staré časy v Rožnově pod Radhoštěm

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je turisty velice oblíbené a hojně navštěvované. Je krásné ve všech ročních obdobích, za každého počasí.  

Muzeum se skládá ze tří na sobě nezávislých částí. Je to Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina.

Dřevěné městečko
Tento areál je nejstarší z celého muzea. Je přístupný od roku 1925 a od té doby se zde můžete seznámit se životem rožnovských měšťanů, řemeslníků a fojta (představeného obce) z Velkých Karlovic v 19. a na počátku 20. století.

Některé z objektů v městečku jsou originály, které sem byly přeneseny ze svého původního umístění. Další jsou dílem místních tesařů,  kteří je postavili podle vypracované dokumentace a projektu (kostel, fojtství a hospoda "Na posledním groši").

Většina akcí, které jsou v muzeu pořádány po celý rok, se odehrává právě tady. Jsou to koncerty, trhy, přehlídky lidových řemesel i výstavy. Podrobný kalendář akcí najdete na stránkách Valašského muzea v přírodě.

Dřevěné městečko můžete navštívit celoročně mimo pondělí,  s výjimkou dubna a listopadu.

Valašská dědina
Je to nejrozsáhlejší areál muzea v přírodě. Rozkládá se v kopci, mezi jednotlivými staveními se prochází po cestičce a téměř do všech stavení můžete i nahlédnout. Najdete zde hospodářské usedlosti, kovárnu i s kovářem, studny, zvonice, mlýn s mlynářem a krásné zahrádky.

Valašská dědina svým uspořádáním a umístěním opravdu připomíná některé vesnice v kopcích Valašska. Budovat se začala v roce 1962 a jejím záměrem bylo především zachránit tradiční roubené domy a stavby, které byly v původním prostředí odsouzeny ke zničení.

Domy jsou (stejně jako ve zbylých dvou částech muzea) vybaveny dobovým nábytkem, nádobím, textiliemi a dokonce dobovými lidmi. :-) Opravdu. V domečcích ve Valašské dědině potkáte starého kováře, nabručeného mlynáře a dokonce Pohádkovou babičku. Pro šestiletou Markétku, se kterou jsme muzeum navštívili loni na podzim, byla právě pohádková babička největším zážitkem.

Kolem domečků uvidíte pasoucí se ovečky, krávy, slepice, ale můžete mít i štěstí na srnky, jeleny a veverky. Na zahrádkách rostou krajové odrůdy ovocných dřevin a zemědělské plodiny.

Dědina je otevřena od poloviny května do konce září. 

Mlýnská dolina
Je to nejmladší areál muzea. Poznáte zde technickou zručnost a snahu plně a účelně využít všechny přírodní zdroje. Proudící voda se vám předvede jako zdroj energie, pohánějící jednodušší i složitější stroje.

Můžete si zde prohlédnout mlýn, valchu i pilu. Všechny tyto stavby jsou přeneseny z Velkých Karlovic a jsou tedy původní. Zajímavá je i lisovna oleje z Brumova, kde se lisoval olej z pecek a semen.

Chloubou Mlýnské doliny je rekonstrukce hamru z Ostravice, jehož hamerní buchar a výheň jsou také v provozu díky prudkému toku náhonu.

Dolina je přístupná od dubna do poloviny října.   

Akce ve Valašském muzeu v přírodě
Nejbližší akcí je 14. 2. 2004 tradiční Masopust a s ním spojená soutěž "O nejlepší valašskou klobásu".

Z dalších akcí bych doporučila několikadenní Velikonoce na Valašsku probíhající od 9. do 12. dubna 2004 nebo Rožnovské slavnosti - mezinárodní festival folklorních souborů, který můžete navštívit od 2. do 4. července.

Podrobný kalendář akcí, ceny vstupného a přesné návštěvní doby najdete na stránkách Valašského muzea v přírodě - http://www.vmp.cz

Hezký výlet vám přeje

 

 

 

                    
   
26.01.2004 - Zahraničí - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Eva_CZ [*]

  pajda: Ja zase nekdy rano musim pockat, az mi z cesty uhne pasovec! Takovahle romantika se tady nevidi... Je to proste vsechno jinak.....

  superkarma: 0 26.01.2004, 23:29:23
 2. avatar
  [22] pajda [*]

  Eva_Fl: je dodneška...miluju to tam - i když už si neumím předtsvait, jak bych tam žila. kdysi ano...moje nejhezčí prázdniny byly v Beskydech, kdy jsme byli na chalupě dvě hodiny cesty od nejbližší vesnice a když ses ráno chtěla napít, muselas počkat, až odejdou srnky od studny...

  superkarma: 0 26.01.2004, 22:26:46
 3. avatar
  [21] Eva_CZ [*]

  tak vidis, Sunny! Tohle je nahodou senzacni! Znam to tam, je tam proste nadherne. Pajdo - ja zase moc vzpominam na Terchovou, asi okolo roku 65.... TAM byl totalne zastavenej.... DIKY!

  superkarma: 0 26.01.2004, 21:40:01
 4. avatar
  [19] Gumídek [*]

  Do skanzenu jezdíme každý rok,je to skvělý a pohodový výlet,člověk tam úplně zapomene na starosti a problémy.Je tam prostě bezva.

  superkarma: 0 26.01.2004, 20:45:55
 5. avatar
  [18] Gumídek [*]

  Do skanzenu jezdíme každý rok,je to skvělý a pohodový výlet,člověk tam úplně zapomene na starosti a problémy.Je tam prostě bezva.

  superkarma: 0 26.01.2004, 20:39:54
 6. avatar
  [17] pajda [*]

  Je tam nádherně...ale po tom, co jsem poznala slovenské Vlkolínce, už mám trošku jiné nároky - to je taky dobová osada, jenže tam není takový šrumec a hlavně tam není provoz - tam se opravdu zastavil čas...jinak ale do Rožnova (a vůbec do Beskyd) jezdím moc ráda.

  superkarma: 0 26.01.2004, 19:06:08
 7. avatar
  [16] Olka [*]

  Doporučuju, byli jsme tam předloni v srpnu za krupobití, i tak bylo nádherně.

  superkarma: 0 26.01.2004, 14:55:32
 8. avatar
  [15] *daisy* [*]

  Dokud jsem byla na ZS, tak jsme tam vice-mene co dva roky jezdili na skolni vylety. Ale co jsem pryc, tak jsem tam uz takovych..no, mozna 10 let nebyla

  superkarma: 0 26.01.2004, 14:39:29
 9. avatar
  [13] kubikm [*]

  Jednou jsem taky navštívila, moc krásné..hlavně když si člověk uvědomí, jak tehdy ti lidé žili...a že třeba ty malebné lavice, na kterých se tak hezky sedí - sloužily pro spaní - no já bych určitě padala

  superkarma: 0 26.01.2004, 14:28:24
 10. [10] tventula [*]

  Taky jsem z Rožnova a můžu jen souhlasit.Je to tam parádní,zvlášť vánoční jarmark

  superkarma: 0 26.01.2004, 13:21:09
 11. avatar
  [9] Lhasa [*]

  Ještě bych dodala, že pohádková babička se jmenuje paní Pikalová (možná Pykalová - psané jsem to jméno nikde neviděla) a že Markétka jí od té doby říká zásadně "Pikáleček"
  A rožnovský skanzen je opravdu přenádherné místo. Mít to o sto kiláků blíž, jsme tam aspoň 3x ročně Kromě všech pastev pro oko se tam dají potěšit i jiné smysly - třeba frgály nebo kyselicou

  superkarma: 0 26.01.2004, 11:43:16
 12. avatar
  [6] Lhasa [*]

  sunnynkoooo Ty víš, jak člověka potěšit

  superkarma: 0 26.01.2004, 09:22:43
 13. [5] Alca [*]

  taky doporučuju, byla jsem tam a skanzen se mi líbil. a pokud to máte do Rožnova daleko, hezký možná dokonce hezčí skanzen je taky blízko Prahy v Přerově nad Labem

  superkarma: 0 26.01.2004, 09:04:23
 14. avatar
  [4] sunnynka [*]

  sarobrouk, my si chceme koupit celoroční vstupenku, až bude mít Josífek tak dva, tři roky, aby z toho něco měl. Nemáme to daleko a ráda bych tam jezdila pravidelně, protože to tam miluju.

  Když jsme byli v Rožnově s Lhasou, tak jsem byla úplně unesená tím starým nábytkem a vyhrožovala jsem, že až skanzen vykradou, tak všechen nábytek najdou u mě doma

  superkarma: 0 26.01.2004, 09:02:55
 15. avatar
  [2] sarobrouk [*]

  Já tam jezdím už minimálně 20 let před Vánocema na jarmark. A ten je teda super. Je otevřeno Muzeum i Dědina a v dědině v každém domečku se prezentuje nějaká tradice. Kovář, učitel, babky v kuchyni vaří polévku, jinde pečou perníky a zdobí, jinde lejou voskové svíčky atd. mezitím lítají čerti a Lucky. Čím je později, tím jsou víc vláční Nojo, když do sebe lejou pekelný oheň Je to nedávno, co jsem navštívia doporučované stránky a chtěla bych navštívit Rožnovský skansen na Velikonoce. Všem doporučuji. Je to nádhera.

  superkarma: 0 26.01.2004, 08:39:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme