Domácnost

Stará půda a nenapravitelný sběratel

Byla jednou jedna půda, a protože to byla půda nad koňskou stájí, byla velmi, ale velmi rozlehlá. Ze začátku na ní bylo hlavně seno a sláma pro koníky, ale postupem času se začala zaplňovat něčím úplně jiným. To totiž začal jezdeckému oddílu šéfovat pan Jan a ten byl známý svou pověstí ukládat všechny nalezené věci na horší časy. A tak se ne té půdě začaly objevovat předměty jako staré jezdecké boty, obnošené oblečení, plesnivějící matrace, hrnce a hrnečky bez uší, různě tlusté a dlouhé šňůry a provazy. Vždycky, když jsme namítli, že to je fakt k ničemu, tak se šéf zamračil a nám bylo všem jasné, že s tím nic nenaděláme.

Za tu dobu, co jsem se v oddíle starala o koně, na půdě přibylo neskutečných věcí a seno a slámu už nebylo pomalu kam dávat. Vrcholem bylo, když se v nedalekém městě rušila kasárna a pan Jan se tam vydal „na lov“. S hrůzou jsme očekávali, co zase přitáhne, a on nezklamal. Z auta jsme vykládali takové ty zelené (no jak jinak) vojenské šuplíky - že nešly otevřít, to byl jen malý detail. Potom přišly na řadu signální terčíky s komentářem, že to přece můžeme používat jako baterky. A plynule pokračovaly jakési záhadné dopravní značky, snad pro vojenské cvičení, které měly sloužit jako podklad pro cedulky se jmény jednotlivých koní. Na co však budeme potřebovat odpárané kožešinové límce, kterých byly dva plné pytle, to už nám šéf podrobně vysvětlit nedokázal, a tak jsme radši mlčeli.

Chudák stará půda přijala „své nové obyvatele“ statečně, o moc víc než my, protože jsme začínali tušit, že se nenávratně blíží den, kdy bude potřeba ve všech těch „důležitých“ věcech udělat pořádek. No jo, pořádek, říkali jsme si, jenže to přece nemá smysl, přeskládávat věci z jednoho místa na druhé, nejlepší by bylo tak půlku toho harampádí odvézt na skládku.

Dokonce i šéfův syn s námi souhlasil. A tak jsme čekali na vhodnou příležitost, které naštěstí brzy přišla. Šéf totiž odjel i s paní na týden ke svým přátelům. A hned druhý den nastala mela.
Pod vikýř byl přistavený kontejner a velmi rychle se zaplňoval. Celá akce „čistá půda“ trvala tři dny a taky bylo třeba jet s kontejnerem vícekrát, ale stará půda si nakonec šťastně zavrzala dveřmi od vikýře, asi nám chtěla poděkovat.

Pře návratem šéfa jsme byli docela vynervovaní, taky ze začátku ječel, že jsme mysleli, že nás všechny do jednoho z oddílu vyhodí, ale pak se s tím nějak smířil. Jen já, když si na tu půdu občas vzpomenu, tak se mi pak zdají hrůzostrašné sny, kdy mě honí vojenský šuplík, škrtí kožešinový límec a pak padám a padám, ale naštěstí mě spolehlivě zachrání plesnivějící matračky :-).

Mimochodem, když jsme z oddílu odcházela, půda už zase pomalu přetékala....
Brixík


Ano, jasný případ číslo čtyři. Tohle je těžká ouchylka, co ten pán má. Už je to skoro jako: No nekupte to, když je to tak laciný! Mít doma kde co, je čas od času asi výhodné, ale jinak? Jinak by člověk potřeboval půdu nad stájí. A i to je, jak vidno, málo! Piště mi i vy o starých věcech! Adresu znáte: redakce@zena-in.cz!

   
11.10.2006 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [10] bonda [*]

  Ježiš to mi silně připomnělo moji bývalou tchýni. Přijela jsem k nim s malým kufrem osobních věcí a nebylo je kam dát. Nejhorší bylo, že tchýně ani bývalý si taky neměli kam dát věci kvůli všem těm zbytečným starým zgarbům, včetně nábytku poděděného od bůhvíkoho. Ona nevyhodila ani jednu papírovou krabici od čehokoliv, ani jeden sáček, pytlík od mléka, obaly od sprejů.Pak neměla ani ve špajzce místo na potraviny. Od té doby se zbavuju každý rok všech věcí, které jsem víc jak tři roky vůbec nepoužila.

  superkarma: 0 11.10.2006, 20:13:11
 2. avatar
  [5] Brixik [*]

  No než jsme se to rozhodli defenitivně uklidit, tak jsme občas podnikali pokusy o úklid a bylo to fakt na depku, akorát přeskupování věcí z jednoho rohu do druhého.
  Já doma radši vyhazuju všecko

  superkarma: 0 11.10.2006, 10:37:42
 3. avatar
  [4] Beruška1 [*]

  Jo měla jsem takového dědu, když umřel, zírali jsme, co všechno dokázal sesbírat a šikovně před námi schovávat. Na půdě v rohu byly kvanta papírových krabic, od zdola už způlky shnilých či prožraných od myší, v jiném koutě asi 150 párů starých prošlapaných, ale kožených bot, pamatujících ještě první světovou válku, no a mohla bych pokračovat. Když se to likvidovalo, tak vše, co se dalo spálit, jsem házela do kamen, zbytek se naložil a odvezl na skládku. Ještě že tuhle vlastnost po dědečkovi nikdo nezdědil, tedy alespoň ne tak šíleně. A já jsem pravý opak, co víc jak rok nepotřebuji, vyhazuji, nemám ráda byt zarovnaný hromadou věcí, já mám ráda prostor.

  superkarma: 0 11.10.2006, 10:11:25
 4. avatar
  [1] gerda [*]

  to je nádherně čtivě napsané - a při čtení tohoto příspěvku jsem si vybavila Jaromíra Hanzlíka z filmu Slavnosti sněženek. Jak v domečku shromažďoval výhodně nakoupené věci, a skladbu Poustevník od Bedřicha Nikodéma slyším úplně zřetelně

  superkarma: 0 11.10.2006, 09:45:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme