.

Staňte se temnými turisty

Cestování

Staňte se temnými turisty

Už jste se i vy stali temnými turisty? Jestli ne, máme pro vás pozvánku do Terezína, Osvětimi a Březinky. Tato místa ročně navštíví půl milionů zvědavců ze všech zemí světa. Proč? Odborníci je rozdělují do tří kategorií: duchovní, ovlivněné vzděláním a nadšence hollywoodských filmů. První skupina hledá duševní naplnění, druhá si doplňuje rozhled, třetí se baví. V Polsku navíc odstartoval zajímavý psychologicko-převýchovný program pro vězně recidivisty. Jejich nápravná zařízení jim začala organizovat výlety po nacistických koncentračních táborech s tím, že pohled na místa holocaustu z nich má udělat lepší lidi. Chcete se i vy stát lepšími? Tak vyrážíme.

Terezín

terezín

Venku prší, je zima. Památník, potažmo bývalá pevnost, která prorůstá celým dnešním městem Terezín (mimochodem jinak velice nezajímavým), se mokře leskne hned za příjezdovou zatáčkou, takže ho nelze minout. U pokladen se shromažďuje asi deset lidí a čeká na průvodkyni. „Vítáme vás v místě, kde zahynulo jen 35 tisíc lidí. Podle čísla je vám doufám jasné, že Terezín byl nejmírnější a vlastně i neluxusnější koncentrák ze všech. Nacisté sem od roku 1941 shromažďovali většinou židovské obyvatele z Čech, Německa, Dánska, Holandska, Slovenska a Maďarska, aby v ghettu čekali, než pro ně budou přichystány vyhlazovací tábory v polské Osvětimi a Březince,“ říká nám pro začátek, když společně procházíme pod známým nápisem Arbeit Macht Frei.

terezínDozvídám se, že táborem prošlo 140 tisíc osob včetně kojenců. Když už byl opravdu zoufale přeplněn (šířka 30 centimetrů na spaní na osobu), Němci vystěhovali část místních obyvatel města a vězně navezli do civilních domů. V nouzi pak žili ve sklepích, půdách a hradebních chodbách. Ti, co zemřeli, podlehli nemocem z otřesné hygieny, hladu či zimě. Proto zde nenajdete žádné smrtící sprchy, ale jen malé krematorium.

Popel se sypal do Ohře, která protéká hned za táborem. Prohlídka Malé pevnosti, jak se lágru říká, trvá zhruba hodinu. Čekají vás ubikace s původními pryčnami na spaní, záchody (dva pro 600 lidí), netknuté umývárny, kam vězni nesměli, protože byly postaveny jen kvůli zmatení kontroly humanitární organizace, i malé popraviště a šibenice pro odbojné zajatce. Ten „nejluxusnější“ koncentrák na mě udělal fakt dojem. Jak asi vypadá ten nejhorší? „Je to síla, z toho nebudete ani spát,“ odpovídá průvodkyně, když se ptám na Osvětim.

Osvětim

Osvětim

Sem je cesta trochu složitější, ale stojí to za to! Městečko se nachází v Polsku, asi 150 kilometrů severně od Ostravy. Značení je mizerné, a to dokonce i na místě samém. Nutno však podotknout, že na rozdíl od Terezína (200 korun dospělý, 400 korun rodina) je vstupné jen symbolické, nikdo nechce vydělávat na utrpení druhých. Takže jsem v bývalé továrně na smrt, nad kterou se vznáší asi 1,5 milionu zavražděných duší. Tábor Osvětim (německy Auschwitz) je zvětšenina Terezína.

OsvětimV příchodové hale si kupte brožuru českého průvodce. Za 5 euro ji tu prodávají ve 12 jazycích, a když si informace doplníte těmi internetovými, dozvíte se všechno, co potřebujete. Cihlové ubikace jsou očíslované, o těch zajímavých se píše v průvodci. Každý si chodí svým tempem i směrem, Němci a anglicky mluvící turisté si místo papírové příručky můžou koupit i chytré sluchátko. Kromě již známých ubikací jsou tu i výstavní sály. V jednom se za sklem kroutí 7 tun ostříhaných vlasů. Šedivých, rezavých, černých, kudrnatých nebo rovných. Některé copy jsou stažené barevnou mašlí nebo ozdobnou sponou. Ti, kterým patřili, totiž nastupovali do transportů vyfiknutí, protože věřili tomu, že jedou osídlit východní Evropu.

Němci jim dokonce prodávali i fiktivní stavební parcely, zemědělské usedlosti či obchody. V jiném sále jsou tisíce bot od velkých škrpálů přes taneční střevíčky až po malé dětské capáčky. Jinde tuny zubních kartáčků, hřebenů a štětek na holení, o kus dál batohy a kufry i s adresami majitelů. V jiném sektoru čekají modely plynových komor i skutečné podzemní prostory, kde se ze sprch místo vody sypal cyklon B, z kterého se po styku se vzduchem začal odpařovat smrtící plyn. Hned za zdí „sprch“ se černají kovové pece. Venku obrovská, jakoby hasičská nádrž, kam se sypal popel. Nakonec dokumentární film v místním promítacím sále. Brrrr. Odcházím zcela pohlcena holocaustem. A to mě ještě čeká Březinka.

Březinka

Osvětim - Březinka

Je to od Osvětimi tři kilometry vzdálená vesnice, kde Němci postavili pobočku Auschwitz – Birkenau. Parkuji v koloně dalších temných turistů, kterých se tu mezi drátěným ostnatým pletivem hemží několik stovek. Na nebi v tu chvíli vysvitlo slunko, aby osvítilo známou cihlovou bránu s kolejovou rampou, která přiváděla vlaky přímo do středu lágru. Prostor je ohromná, 175 hektarů velká, rovná, travnatá plocha, na které bylo vystavěno 300 známých cihlových domků. Do dneška se jich zachovalo jen 45, protože Němci těsně před osvobozením zahlazovali stopy a všechno, co stihli, bourali. V dobách své slávy zde žilo 100 tisíc vězňů a byl to vůbec největší vyhlazovací tábor té doby. Později ho sice velikostí předčily Stalinovy sibiřské gulagy, ne však svou krutostí. Chodí se podle směrovek, základní informace hřímají ve dvanácti jazycích z hlavní strážnice SS.

toalety v táboře Jedu domů a cítím, že na tenhle výlet do smrti nezapomenu. Cestou přemýšlím, do které odborné kategorie turistů asi patřím, a docházím k závěru, že do všech. Emoce mám rozechvěle vyšponované, dozvěděla jsem se spoustu nových informací a na vlastní oči viděla kus hnusné lidské historie. A navíc jsem v Březince myslela na nebohou Sofii (kniha a hollywoodský film Sofiina volba) a úplně ji viděla před očima, jak stojí na rampě a rozhoduje se, které ze svých dvou dětí pošle do plynu. Takže to zkuste, nebudete litovat.

Vše na www.pamatnik-terezin.cz
Mnoho, ale ne vše na www.osvetim-auschwitz.estranky.cz, www.holocaust.cz

Terezín – otevírací doba Malé pevnosti:
1. 4.–31. 10. – denně 8.00–18.00

Osvětim – otevírací doba
1. 6.–31. 8. – denně 8.00–19.00

   
03.06.2009 - Tipy - autor: Simona Škodáková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [56] laoliva [*]

  Dnes jsme byli v Osvětimi, ten výlet stojí za to, ale ohledně toho vstupného-žádné symbolické, ale 33.- zlotych na osobu, což je na koruny asi 220.- kč, takže když někdo tvrdí, že v Terezíně vydělávají na utrpení druhých (vstupné 200.-kč) a v Osvětimi ne, tak teda nevím...Ale i tak to za to stojí.

  superkarma: 0 16.08.2009, 18:11:22
 2. [55] lula [*]

  V Terezíně jsem byla a nechtěla jsem tomu ani uvěřit co se tam dělo za hrůzySml15

  superkarma: 0 21.06.2009, 13:40:15
 3. avatar
  [54] Myškomedvídek [*]

  BYLA JSEM V TEREZÍNĚ A STAČILO MĚ TO,JE MĚ TO MOC LÍTOSml79Sml75

  superkarma: 0 06.06.2009, 08:23:11
 4. avatar
  [53] Lukáš Čejka [*]

  Nestyda — #46 co to je cakra treti oko? ja jsem nic nezaviral a uz vubec ne oci  Sml23

  superkarma: 0 04.06.2009, 13:26:21
 5. avatar
  [52] dajdada [*]

  hele tak dost už! klikla jsem fakt jednouSml31

  superkarma: 0 04.06.2009, 09:17:51
 6. avatar
  [51] dajdada [*]

  Lukáš Čejka — #45 tuhle imunitu ti závidím

  superkarma: 0 04.06.2009, 09:16:43
 7. avatar
  [50] dajdada [*]

  Lukáš Čejka — #45 tuhle imunitu ti závidím

  superkarma: 0 04.06.2009, 09:16:43
 8. [49] Rikina [*]

  V Osvětimi a Březince jsme byli coby dítka školou povinná na školním výletu. Jestli se dobře pamatuju, tak asi 6 - 7 třída. Skoro nic si z toho nepamatuji, jen nekonečnou cestu autobusem, a že to byla víceméně nuda. Asi to není nejlepší cíl na školní výlety. V Terezíně jsem byla už víckrát, obvykle s někým, kdo se tam chtěl podívat. Hezky jim tam touhle dobou kvetou růže. Ad diskuze - na Housce nic mimořádného není, a vzhledem k tomu, že se tam pořádají svatby, tak si dovoluji o negativní energii pochybovat. To by tam nikdo svatbu nechtěl, kdyby na těch pověstech cosi bylo. V okolních lesích jsem spávala pod širákem mockrát, a taky nic, žádná strašidla nikde nechodila, což osobně cítím jako újmu, neb by mi takové setkání nevadilo, jsem zvědavej člověk.

  superkarma: 0 03.06.2009, 23:42:57
 9. [48] meriamon [*]

  Byla jsem v Terezíně, Osvětimi i v Birkenau... ze studijních důvodů. Není to zrovna hezký místo na vejlet, ale lidstvo by nemělo zapomínat... poslala bych tam na exkurzi ty hajzlíky neonáckovský, aby viděli, k čemu se hlásí...

  superkarma: 0 03.06.2009, 22:28:22
 10. [47] orangutan [*]

  Sml18mě to tam neláká,ještě mi vyprávěl praděda,to mě stačiloSml13

  superkarma: 0 03.06.2009, 21:25:10
 11. [46] Nestyda [*]

  Lukáš Čejka — #45 Jsi prostě otrlý, ne-li přímo kamenosrdcatý s uzavřenou čakrou "třetí oko"... Až mě z Tebe mrazí jak jsi chladný... :)

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #53
  superkarma: 0 03.06.2009, 18:49:35
 12. avatar
  [45] Lukáš Čejka [*]

  Opravdu to pri te navsteve na vas tak pusobi, nebo to tu jen hrajete? Co si pamatuju, tak v Terezine jsme byli se skolou a mam pocit, ze to byl dost nudny vylet. Tim se nechci dotknout tech co tam byli zavreni, jen si nevybavuju, ze by to na me nejak zvlastne pusobilo. Sml80Sml14

  1. na komentář reaguje Nestyda — #46
  2. na komentář reaguje dajdada — #50
  3. na komentář reaguje dajdada — #51
  superkarma: 0 03.06.2009, 17:03:35
 13. avatar
  [44] jazuzinka [*]

  nenene, tam dobrovolně nepojedu. byla jsem povinně na základce v Praze v Bartolomějský a bohatě mi to stačilo na celý život.

  superkarma: 0 03.06.2009, 16:49:03
 14. avatar
  [43] shb [*]

  To jsem taky už zaznamenala, ale určitě bych tam nejela, to bych nezvládla, stačí mi dokumenty v tv a bývá mi z nich dost zle, naposledy vččera jsem koukala na ten o Hessovi, no je to čiré ZLO, určitě bych tam nejela....vím že v generaci rodičů to bylo často povinné, se školou, myslím, že dnešním mladým by to asi neuškodilo, třeba by trochu přehodnotili své konzumní žebříčky hodnot....Sml80

  superkarma: 0 03.06.2009, 16:43:18
 15. [42] Bébina [*]

  V Terezine jsem byla jako dite, to uz je spousta let a dobre mi z toho nebylo. Me je uzko i v hradnich mucirnach. Pred rokem jsem byla na Cachtickem hrade a ackoliv hrady jinak miluju, zvlast takove ty polorozpadle, tady se mi vylozene nelibilo a byla jsem rada, ze uz jsem pryc.

  superkarma: 0 03.06.2009, 15:36:13
 16. avatar
  [41] dajdada [*]

  dajdada — #40 no vždyť to říkám, zatím se mi klepou jenom ruce, bude hůř

  superkarma: 0 03.06.2009, 15:03:51
 17. avatar
  [40] dajdada [*]

  Nestyda — #37 já vim, už to na mě zase leze

  1. na komentář reaguje dajdada — #41
  superkarma: 0 03.06.2009, 15:02:43
 18. avatar
  [39] dajdada [*]

  Nestyda — #37 já vim, už to na mě zase leze

  superkarma: 0 03.06.2009, 15:02:42
 19. avatar
  [38] elephant [*]

  vladka006 — #34 Já jsem otevřená různým názorům a myšlenkám, ale něco mi tam opravdu přijde pochybný, ale uvidíš sama ;-) 

  dajdada — #36 Sml52

  superkarma: 0 03.06.2009, 15:00:42
 20. [37] Nestyda [*]

  dajdada — #36 dajdado, Ty jsi vůl Sml52

  1. na komentář reaguje dajdada — #39
  2. na komentář reaguje dajdada — #40
  superkarma: 0 03.06.2009, 14:57:26
 21. avatar
  [36] dajdada [*]

  vladka006 — #30 tak hurá impotenti do Krkonoš a partnerky s sebou!

  1. na komentář reaguje Nestyda — #37
  2. na komentář reaguje elephant — #38
  superkarma: 0 03.06.2009, 14:53:43
 22. avatar
  [35] vladka006 [*]

  Nestyda — #32 Určitě jsem to četla. Bylo to na nějakých stránkách o záhadách.

  superkarma: 0 03.06.2009, 14:51:59
 23. avatar
  [34] vladka006 [*]

  elephant — #33 Když někomu vyprávím své zážitky, tak taky si myslí, že si vymýšlím. Takže to raději už nikde neříkám.

  1. na komentář reaguje elephant — #38
  superkarma: 0 03.06.2009, 14:51:30
 24. avatar
  [33] elephant [*]

  vladka006 — #30 Jestli tě zajímají záhadná místa, tak tady si počteš, většina z toho mi sice přijde smyšlená, aby si někdo připadal zajímavý, ale jsou tam i věci, co mne zaujaly.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #34
  superkarma: 0 03.06.2009, 14:34:46
 25. [32] Nestyda [*]

  vladka006 — #30 To jsem kdysi viděla v telce, nejspíš v Objektivu, reportáž odněkud z Řecka a tam to s tím kopcem taky bylo opačně. Dali tam kuličku a ona se rozkutálela k vrcholu :D

  1. na komentář reaguje vladka006 — #35
  superkarma: 0 03.06.2009, 14:34:04
 26. [31] Lyoness [*]

  vladka006 — #30  Jj, to jsem taky nekde cetla. Dokonce jsem videla i video...

  superkarma: 0 03.06.2009, 14:32:54

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] vladka006 [*]

  elephant — #29 díky, mrknu na to. Jsem taky četla někde, už nevím kde. Že v Krkonoších je kopec, který má opačnou gravitační sílu. Prý, když u toho kopce dáš pet lahev, tak se koulí nahoru. Prý i auto jede do kopce na neutrál. Bych to chtěla zkusit, ale radši s tou petkou.

  1. na komentář reaguje Lyoness — #31
  2. na komentář reaguje Nestyda — #32
  3. na komentář reaguje elephant — #33
  4. na komentář reaguje dajdada — #36
  superkarma: 0 03.06.2009, 14:28:23
 2. avatar
  [29] elephant [*]

  http://www.zahady.mysteria.cz/s_story.php?id=Houska

  Tady jsou nějaké příběhy z Housky, asi jsem to četla někde v komentářích k článkům, ale znova to procházet a číst nebudu, většina těch lidí má příšernou gramatiku a na to dnes nemám nerva :-)

  1. na komentář reaguje vladka006 — #30
  superkarma: 0 03.06.2009, 14:25:04
 3. avatar
  [28] elephant [*]

  Nestyda — #27 No s tím okolím - o Housce se říká, že je stavěná tak, aby chránila nikoli před útokem z venčí, ale zevnitř. Tedy, aby z jejích zdí nemohlo nic ven. Myslím, že jsem ale někde četla, že lidi, kteří spali v okolních lesích viděli divné věci. Ale třeba si jen dali k večeři smaženici z nesprávných houbiček Sml52 Zkusím to najít a hodit sem link.

  superkarma: 0 03.06.2009, 14:21:02
 4. [27] Nestyda [*]

  Ono si myslím by mělo stejný efekt být v noci někde v blízkosti... Proč se hned rvát dovnitř, pokud jde o nějaké silné energie, o kterých se píše, tak to musí být citelné i v okolí, že se něco děje... Jen znát ten správný datum, kdy se otvírají brány...

  Já jsem tam zatím nebyla, ale je to můj sen, jednou se tam chci podívat. Ale viděla jsem na obrázku kastelána a ten mi přišel jako čert :D

  1. na komentář reaguje elephant — #28
  superkarma: 0 03.06.2009, 14:14:47
 5. avatar
  [26] vladka006 [*]

  elephant — #25 Tak na noční výlet naděje je, ale do pekla mě nepustí. Jsou z toh nějak posr.. Škoda.

  superkarma: 0 03.06.2009, 14:10:09
 6. avatar
  [25] elephant [*]

  vladka006 — #24 O Housce koluje hodně pověstí. Já jsem necitlivé poleno, takže mně bylo v kapli, která je nad tím "špuntem" do podsvětí, příjemně (byl tam tááááááááák krásný chládek, oproti venkovním 30-ti stupňům) Sml52 Trošku divný pocit jsem měla u okna, kde střelili vůdce lapků, ale to spíš přikládám vlivu autosugesce :-) Jinak loni tam byla krásná výstava fantasy obrazů. A co jsem slyšela zvětsti, tak už tam kastelán (majitel) nechce nechávat moc lidi přespávat, protože se to docela hodně rozmohlo a lezla tam fůra lidí Sml30 A samozřejmě už to není polorozpadlá ruina, je tam dost exponátů, a třeba ty obrazy byly docela drahý, tak si taky z toho důvodu, aby to někdo nepoškodil, ale to je čistě jen můj odhad. Ale noční prohlídky myslím možné jsou.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #26
  superkarma: 0 03.06.2009, 14:00:58
 7. avatar
  [24] vladka006 [*]

  elephant — #22 Jsem slyšela, že za drobný poplatek tam nechají člověka přes noc. To bych moc ráda. Taky bych chtěla jít do té kobky, co má být cestou do pekla a zatarasili to šutrem. Prý kdysi někdy ve středověku do podzemí vpustili člověka, pak ho po hodině vytáhli, člověk byl úplně šedivý a mimo, nechtěl o ničem mluvit a pak se za týden zabil. Raději pak na to navalili ten šutr. To by mě zajímalo, co asi tak viděl. Na čerty totiž nevěřím.

  1. na komentář reaguje elephant — #25
  superkarma: 0 03.06.2009, 13:53:03
 8. avatar
  [23] vladka006 [*]

  haluška — #19 To je moc smutné s tím dědou. Sml13

  superkarma: 0 03.06.2009, 13:50:55
 9. avatar
  [22] elephant [*]

  vladka006 — #11 Houska za návštěvu určitě stojí. V době mé přítomnosti tam zcela jistě jedno strašidlo bylo - já :-) Ale hrad je to opravdu zajímavý, už jen tím, co z něj dokázali soudruzi udělat v rámci "rekonstrukce" na ozdravovnu, a naopak jak ho dokázali současní majitelé opravit Sml67 Zelená komnata mě okouzlila, fakt krása.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #24
  superkarma: 0 03.06.2009, 13:50:03
 10. avatar
  [21] Dante Alighieri [*]

  dajdada — #20 No já jsem si tam přečetla jednu tu cedulku u jedné z expozic (jak tam byla ta figurína zahrabaná do země a koukala jí jen hlava) a stačilo mi to, pak už jsem si nepřečetla žádnou a jen jsem to tam nepříčetně prolítla. Dodnes na to musím myslet, jaký mám štěstí, že nežiju ve středověku.

  superkarma: 0 03.06.2009, 13:00:42
 11. avatar
  [20] dajdada [*]

  Dante Alighieri — #18 tam je to taky divný, to je pravda. Ikdyž mě spíš ty figuríny rozptylovaly, bylo to zajímavý. Jen moje děti byli podezřele hodní, takový nakejslý jsem je už dlouho neviděla.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #21
  superkarma: 0 03.06.2009, 12:33:22
 12. avatar
  [19] haluška [*]

  cintoríny na mňa pôsobia svojou nostalgiou na rozdiel od koncentračných táborov. Bola som v Osvětimi,ale psychicky som to neuniesla. Až potom som sa dozvedela, že tam 24.12.1944 popravili môjho dedka.Spadol tam na mňa celý vesmír aj s priľahlými kolóniami.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #23
  superkarma: 0 03.06.2009, 12:26:18
 13. avatar
  [18] Dante Alighieri [*]

  Moje kolegyně byla v Terezíně. Zaplatila si prohlídku s průvodcem a přestože vydrží opravdu dost, chtělo se jí z toho zvracet. A když nám vyprávěla, co se při prohlídce dozvěděla, bylo mi špatně taky... Takže nevím, jestli bych tu návštěvu unesla, když mi mmch bylo špatně i na Lokti v mučírně.

  1. na komentář reaguje dajdada — #20
  superkarma: 0 03.06.2009, 11:48:42
 14. avatar
  [17] andilek.cumacek [*]

  Já se také ráda potuluji po hřbitovech.

  superkarma: 0 03.06.2009, 11:15:54
 15. [16] Nestyda [*]

  dajdada — #15 já hřbitovy miluju... už jsem to tu kdysi psala, když jsem se jednou nudila na diskošce, tak jsem šla fotit na hřbitov, bylo to nádherný, bylo tam tak krásně "čisto", mohla jsem tam dýchat a rozjímat... Neměla jsem pocit strachu, jen takové napětí.. byla to nádhera...

  superkarma: 0 03.06.2009, 10:51:17
 16. avatar
  [15] dajdada [*]

  dajdada — #13 to já se jen tak teda něčeho neleknu, třeba hřbitov je něco jiného, ale koncetrák to by mě tam asi trefil šlak. Snížil by se mi tlak, bylo by mi mdlo. Před 5 lety jsem jela jako spolujezdec kolem Terezína a už i ta blízkost mi nedělala dobře.

  1. na komentář reaguje Nestyda — #16
  superkarma: 0 03.06.2009, 10:24:11
 17. [14] Nestyda [*]

  dajdada — #13 Přesně tak by to na mě taky působilo.. Na mě takhle působí i zámky a hrady... některé, ne všechny... Ale možná to je jenom tím, že jsem strašpytel

  superkarma: 0 03.06.2009, 10:14:27
 18. avatar
  [13] dajdada [*]

  tam bych nemohla. Jsem citlivka a určitě bych tam cítila divnou energii a udělalo by se mi špatně, to vím.

  1. na komentář reaguje Nestyda — #14
  2. na komentář reaguje dajdada — #15
  superkarma: 0 03.06.2009, 10:11:45
 19. avatar
  [12] vladka006 [*]

  hypsik — #6 Jestli tam jede někdo jenom a pouze, aby se dobře pobavil a hledá ten "Hollywood", tak je to buď skinhead nebo máčo (to vyjde na stejno). Takový člověk stejně nepochopí, co vše museli vězni prožít. Leda ho to nechat zažít. Pak by mu to jako takový žůžo nepřišlo.

  superkarma: 0 03.06.2009, 09:43:30
 20. avatar
  [11] vladka006 [*]

  schnaxy — #8 Chtěla bych na Housku, tam prý straší Sml35

  1. na komentář reaguje elephant — #22
  superkarma: 0 03.06.2009, 09:41:13
 21. avatar
  [10] vladka006 [*]

  qvak — #7 Souhlasím s Tebou, každý by to měl vidět. Je to kus historie, nedá se smazat. Po čase se na ty hrůzy zapomene a může se celá ta tragédie opakovat znova. Je mi smutno, když se doslýchám, jak skupina skinheadů provolávala nacistická hesla, hajlovali a vyřvávali Židi a cikáni, raus, do plynu. Přitom možná zrovna jejich dědové odsud Němčoury lifrovali.

  superkarma: 0 03.06.2009, 09:40:40
 22. [9] Nestyda [*]

  Smutné, nedávno toto téma bylo na Novinkách...

  http://www.novinky.cz/cestovani/169023-temna-turistika-fascinuje-tisice-lidi.html

  superkarma: 0 03.06.2009, 09:19:36
 23. [8] schnaxy [*]

  Radši jezdím na hrady a zámky,také se ráda chodím dívat do kostela, v Terezíně jsem byla ale nevyhledávám tato místa.Sml25Sml25Sml25

  1. na komentář reaguje vladka006 — #11
  superkarma: 0 03.06.2009, 09:16:04
 24. [7] qvak [*]

  hypsik — #6 Je jedno kdo tam co hledá. I člověk s pocity, že to nechce vidět a nezajímá ho to by to vidět měl. To není ukončená minulost. Něco co bylo a už se k tomu nechceme vracet, nechceme to vidět. Protože antisemitismus a podobný věci taky přežívaj.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #10
  superkarma: 0 03.06.2009, 09:00:38
 25. [6] hypsik [*]

  vladka006 — #5 Tak jedině v tomhle případě mi to přijde jako dobrý nápad.

  Jinak se mi předtava, že hledám v Osvětimi vzrušení a mrazení v zádech, zdá odporná.

  1. na komentář reaguje qvak — #7
  2. na komentář reaguje vladka006 — #12
  superkarma: 0 03.06.2009, 08:40:53
 26. avatar
  [5] vladka006 [*]

  qvak — #4 Vzala jsem do Terezína neteř. Řekla, že mají ve škole černošku a nebude se s ní bavit, protože je černá a měli by jít všichni černí do plynu. Neteři bylo 10, asi zblblá od spolužáků. Nijak mě nezajímalo, kdo co jí řekl a hurá do Terezína. Pouštěli nám i dost nechutné video. Průvodkyně nechtěla nechat na tu hrůzu neteř kouknout, překecala jsem jí a ještě neteř nutila se dívat. Bylo to ode mě dost drastické, ale sama mi pak při procházce židovským hřbitovem řekla, že byla pěkně hloupá, když chtěla aby ta černoška šla do plynu.

  1. na komentář reaguje hypsik — #6
  superkarma: 0 03.06.2009, 08:34:07
 27. [4] qvak [*]

  Myslím, že by to měl vidět každý. Je to součást historie. Je to jiné se na ta místa dívat v teple u televize než se dostat přímo na místo, kde lidé trpěli a umírali. Vždycky si představuju, jak jim asi bylo. Jak by asi bylo mě, kdybych byla jednou z těch židovských nešťastnic.

   Pěkný článek.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #5
  superkarma: 0 03.06.2009, 08:21:10
 28. [3] Kapradina [*]

  Mě to děsí a připadá mi to úchylné se tam jet dívat.

  superkarma: 0 03.06.2009, 08:12:30
 29. avatar
  [2] vladka006 [*]

  Patřím do skupiny duchovních turistů a hledajících vzdělání. Vzrůšo v tom moc nevidím.

  superkarma: 0 03.06.2009, 07:52:13
 30. avatar
  [1] vladka006 [*]

  Temná turistika mě velmi láká. Už od mala jsme se ségrou prolézaly kdejaké polorozpadlé baráky, sklepy, já nevím co ještě. Nejvíc měl láká vše, co je tajemné a spojené s 2. sv. válkou. Asi vzpomínka na minulý život.  V Terezíně jsem byla už několikrát, vždy mě mrazí po zádech. Do Osvětimi bych chtěla letos v létě. Pak mám v plánu Normandii a "Výběžek". Ale pojedu asi sama. Přítel se strašlivě bojí duchů. Když před ním řeknu duch, tak už hysterčí.

  superkarma: 0 03.06.2009, 07:44:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme