Rodina

Stanislav Křeček: Je konec jednostrannému zvedání nájemného

Počátkem příštího roku, tedy 31. prosince 2010, bude dokončena tak zvaná deregulace nájemného. Nájemníci se obávají drastického zvýšení čistého nájmu. Jak se zachovat, když na vás pronajimatel tlačí? Zeptali jsme se právníka Stanislava Křečka.

Stanislav Krecek

V malých obcích končí tímto rokem plošně regulace nájemného. Právní předpis, konkrétně zákon č. 107/2006 Sb., pozbývá v malých obcích platnosti a vztahy mezi nájemci a pronajimateli budou, jak se říká, na vodě. Je jasné, že se tato situace nelíbí zvláště nájemníkům. Je čas propadat panice?

O problematice jsem hovořil se doktorem Stanislavem Křečkem, dlouholetým členem Sdružení na ochranu nájemníků a stávajícím místopředsedou Ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Měl jsem vlastně jen dvě zato zásadní otázky...

Kolik je maximální výše nájemného po deregulaci?
Dosavadní horní výše nájemného byla určována zákonem č. 107/2006 Sb., a to podle velikosti obce. V podstatné části republiky, tedy mimo Středočeský kraj a velká města, účinnost tohoto zákona končí, takže nájemné už nebude pronajímatel moci jednostranně zvyšovat, jak tomu bylo dosud, a jak to shora uvedený zákon umožňoval, ale bude se muset s nájemcem na výši nového nájemného dohodnout.

Pokud k takové dohodě nedojde, uvažuje se o tom, že by výši nájemného mohl stanovit soud, ale podmínky, za kterých by se tak dělo, nejsou dosud ujasněny.

Jestli tomu dobře rozumím, tak nájemce musí nově s výší nájmu souhlasit, anebo může pronajimatel nájemné prostě zvednout?
Pronajímatel může jednostranně zvyšovat nájemné jenom tam, kde dosud platí zákon č. 107/2006 Sb., což jsou velká města a Středočeský kraj, v jiných obcích nemůže pronajímatel nic takového učinit, a musí se s nájemcem o výši nájemného dohodnout. Pokud by pronajímatel jen zaslal novou výši nájemného a vyžadoval jeho placení, byl by takovýto postup neplatný, ale doporučuji s pronajímatelem jednat a pokusit se dohodnout na rozumném řešení.

Kde bude nadále platit zákon č. 107/2006 Sb.

Pojem velká města by mohl být trochu zavádějící, proto uvádíme úplný výpis měst České republiky, kde výše zmíněný zákon od 31. prosince 2010 platnosti nepozbývá. Jsou to abecedně tato: Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Praha a Zlín.

   
19.10.2010 - Finance a práce - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [5] zázvor [*]

  ....musí se dohodnout,jinak rozhodne soud.

  Jenže DODNES ty soudy nemají podklady podle kterých by "určily"....

  Opět bylo něco vytvořeno a nedoděláno.

  superkarma: 0 18.11.2010, 00:49:50
 2. avatar
  [4] Radek Kříž [*]

  Pokud si správně vybavuji - regulace ve velkých městech skončí za 2 roky.

  superkarma: 0 19.10.2010, 11:34:48
 3. avatar
  [3] Lukáš Čejka [*]

  Chefi — #2 Myslim ze v Praze jsou i ty regulovane najmy vyssi nez ve zbytku republiky a nereguovane najmy jsou tak vysoke, ze si je napr. duchodci nemuzou dovolit, tak se to bude zvedat asi porad podle zakona Sml80

  superkarma: 0 19.10.2010, 11:02:03
 4. [2] Chefi [*]

  a kdy začne tento zákon platit už i ve velkých městech a to i v Praze?

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #3
  superkarma: 0 19.10.2010, 10:52:56
 5. [1] Chefi [*]

  a kdy začne tento zákon platit už i ve velkých městech a to i v Praze?

  superkarma: 0 19.10.2010, 10:52:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme