Rakoviny prsu se bojí snad každá žena. Statistiky výskytu tohoto zhoubného onemocnění jsou bohužel alarmující. Proto je potřeba před ním nezavírat oči, ale chodit na preventivní prohlídky. Můžou nám zachránit život. Jako naší kolegyni z redakce Stáně Wimmerové, která si touto nemocí prošla, ale nebojí se o ní mluvit.  Přečtěte si krátký rozhovor.

Stáňo, kdy a proč jsi byla poprvé na vyšetření prsů? Měla jsi nějaké podezření, nebo šlo o běžnou prevenci?
Poprvé jsem byla na mamografu už před čtyřicítkou, protože moje maminka onemocněla ve 42 letech a také na tuto nemoc zanedlouho zemřela. Chodila jsem tedy z preventivních důvodů každé dva roky. Žádné problémy a podezření jsem neměla.

cancer

Jakým způsobem se přišlo na to, že máš v prsu zhoubný nádor?
V 52 letech mně lékařka našla v pravém prsu na snímku podezřelý útvar. Velmi dobře si pamatuji, jak říkala, že to sice vypadá jako mléčná žláza, ale na minulém snímku tam nebyla. Důležité je tedy chodit dlouhodobě na stejné pracoviště, nebo si starší snímky vyžádat.

Dělala sis také samo-vyšetření prsů? Myslíš, že může laik rozpoznat nějaké anomálie, nebo je to spíš zavádějící?
Samo-vyšetření jsem nedělala. Možná k tomu přispělo i to, že mojí mamince lékař řekl, že při velikosti jejích prsou by si stejně sama bulku těžko našla. Do určité míry se to potvrdilo i u mě, protože půl roku před osudným mamografem jsem byla v poradně pro doporučení a lékař běžným pohmatem také nic neobjevil. Musím ale říci, že můj nádor byl celkem malý, jen 18 mm. Bohužel při operaci bylo nalezeno ještě pět malých do půl cm, které prý jsou i na mamografu těžko viditelné. Tím nechci říci, že je osobní kontrola zbytečná. Někomu určitě může samo-vyšetření zachránit život.

Jaké byly tvé první pocity, když ses tu zprávu dozvěděla?
První pocity jsou u všech žen asi podobné. Strach o život a strach z postižení jako ženy. Nikdy jsem si ale neříkala, proč zrovna já.

Jak jsi snášela léčbu a co bylo na ní nejhorší?
Léčbu jsem snášela celkem dobře, i když chemoterapie je samozřejmě mírně řečeno nepříjemná. Když jde člověk poprvé na oddělení onkologie jako pacient, je to docela psychicky náročné. Ozařování bylo přijatelnější než chemoterapie.  

Máš nějakou zkušenost, která ti v léčbě pomohla  a ráda bys na ní upozornila?
Při léčbě mi pomohlo, když jsem si cíleně plánovala rozptýlení. Třeba jít na pivo, nebo si zatancovat na vesnickém plese.

Léčbu máš za sebou, chodíš pravidelně na kontroly, ale neuvažovala jsi o tom, že bys následovala příkladu Angeliny Jolie a měla „jistotu“, že nemoc nepostihne i druhý prs?
Po genetickém vyšetření vyšlo najevo, že ty nejhorší dispozice k tomuto onemocnění  v rodině nemáme. To je dobrá zpráva pro moji dceru. Žádné další preventivní zákroky mě nikdy nenapadlo podstoupit. Chodím samozřejmě pravidelně na kontroly.

Ale kdyby se zjistilo, že k této nemoci mám genetické předpoklady, určitě bych využila možností, které dnešní medicína nabízí. Chodím samozřejmě pravidelně na kontroly.

Dnes už mám na dohled šedesáté narozeniny. Trochu se mně mezi seniory nechce, ale vlastně musím říci, hurá… dožila jsem se!

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Reklama