.

Stále více Čechů tráví Vánoce v jihovýchodní Asii – podle Lonely Planet míří za zážitky i gastronomií

Dárky

Stále více Čechů tráví Vánoce v jihovýchodní Asii – podle Lonely Planet míří za zážitky i gastronomií

Útěk mimo vánoční shon, sluneční paprsky namísto zimního marastu, lákavá gastronomie nebo zkrátka chuť poznávat exotické krajiny – to vše může být hnacím motorem stále vyššího počtu Čechů, kteří tuzemské vánoční stromky mění za přírodní scenérie destinací jihovýchodní Asie. Na vzrůstající zájem o tyto země reaguje uvedením rozšířené řady publikací z edice Lonely Planet nakladatelství Svojtka & Co., držitel licence těchto světoznámých průvodců pro Českou republiku.

Thajsko, Vietnam, Srí Lanka, Indonésie, Maledivy, Singapur, Malajsie, Filipíny, Kambodža – nejnavštěvovanější destinace jihovýchodní Asie, které každoročně od října do března přilákají desítky tisíc českých turistů. Cestování začíná být nedílnou součástí životního stylu a zimní měsíce se tak stávají turistickým protipólem letních dovolených. Díky vzrůstajícímu zájmu nejen o pevninskou jihovýchodní Asii, ale i Malajské souostroví se zároveň rozšiřuje povědomí o těchto exotických zemích. A ty svou kulturou, přírodou i pohostinností přitahují nejen organizované skupiny, ale i individuální cestovatele. 

Více informací o aktuálně nabízených titulech Lonely Planet, připravovaných novinkách a samotném nakladatelství Svojtka & Co. na www.svojtka.cz. 

Lonely planetTuristika a poznávání exotických krajin se za posledních pár let staly alternativou prožití tradičních českých Vánoc a oslavám Nového roku – uniknout shonu a starostem s přípravami svátků se snaží stále více obyvatel České republiky. Nejen od povinností, ale i chladu a pošmournému počasí, se čeští turisté snaží uprchnout právě směrem jihovýchodní Asie. Což potvrzují slova ředitele portálu Letuška.cz Josefa Trejbala: „Z množství prodaných letenek vyplývá, že turisté mají na přelomu podzimu a zimy zájem zejména o dálkové lety. Nejčastěji létají za teplem do Asie, nejoblíbenější je exotické Thajsko.“ Tento trend dokládají i statistiky letiště Václava Havla Praha – za poslední zimní sezónu 2013/2014 meziročně vzrostl počet cestujících směřujících do Thajska o 18%. Druhá nejpopulárnější destinací zůstává Vietnam a do třetí nejnavštěvovanější Srí Lanky zamířilo meziročně o 31% cestujících více. Top 5 doplňuje Indonésie a Maledivy s nárůstem o 23%, respektive o 26%.

Ač jsou informace o zemích jihovýchodní Asie stále dostupnější a příliv turistů ochotných sdílet své zážitky a zkušenosti vzrůstá, stále se jedná o exotické země, v nichž je na místě dobré počítat se všemi eventualitami – například ohledně cestování, gastronomie nebo lokálních (nezřídka náboženských) zvyklostí. „Chtěli jsme turistům, cestovatelům i dobrodruhům poskytnout rádce na cesty, díky kterému budou na mnoho z možných situací předem připraveni. Případně jim pomohou řešit je v místě, aniž by museli hledat připojení na internet. Všechny tyto atributy splňují průvodci z edice Lonely Planet bezezbytku. Navíc přinášejí množství pravidelně Lonely planetaktualizovaných tipů na výlety a zážitky, o kterých se v oficiálních průvodcích nepíše,“ shrnuje Václav Svojtka, majitel nakladatelství Svojtka & Co.

To, že i mezi tuzemskými turisty a cestovateli roste poptávka po netradičních cílech v jihovýchodní Asii, potvrzuje Jan Pokorný – zkušený průvodce po Vietnamu, Laosu či Kambodži a provozovatel portálu www.CestyAsie.cz. „Například ve Vietnamu mí klienti míří nejčastěji za horskými kmeny nebo do demilitarizované zóny na 17. rovnoběžce,“ říká Jan Pokorný, podle nějž je tento region nejvíce atraktivní pro Čechy od 30 do 70 let, a pokračuje: „Obecně se však do jihovýchodní Asie jezdí za teplem a sluncem, tudíž mám nejvíce poptávek na průvodcovské služby v našem zimním období od listopadu do března.“

Publikace z edice Lonely Planet poskytují nejen komplexní informace a rady před cestou, ale i kulturní a geografický přehled, cestovní slovník, mapky jednotlivých oblastí či největší zajímavosti dané země - od jídla, přes slovníček, po přírodní krásy. Průvodci Lonely Planet jsou systematicky řazeny a pokrývají veškeré sféry, které by nejen organizované skupiny, ale i jednotlivce, mohly zajímat – navrhované trasy, dějiny, kultura, umění, architektura, jídlo & pití, životní prostředí či přiblížení zajímavých lokalit a měst. Navíc užitečné informace týkající se zvyklostí a rady před cestou poskytují dostatečný prostor a podklady pro naplánování cesty minutu po minutě. Vyrazit za hranice se tak již nikdo nemusí bát, pakliže si jako společníka přibalí průvodce Lonely Planet.

Aktuální zájem o publikace ze strany cestovatelů nastiňuje preference v nadcházející sezóně.

Highlighty jednotlivých zemí dle průvodců Lonely Planet:

Srí Lanka

 • překrásné pláže s bělostným pískemLonely planet
 • fauna a flora národního parku Uda Valavé – zejména stáda slonů
 • cestování vlakem a scenérie lemující trati

Malajsie, Singapur a Brunej

 • východ slunce na nejvyšší hoře Malajsie Kinabalu
 • patrně největší vodní vesnice Kampong Ayer, Brunej
 • ochutnávka tradičních specialit v rámci pouličních trhů, kdekoli

Maledivy

 • vyhlídkový let nad atoly
 • potápění se žraloky kladivouny
 • návštěva Malé, hlavního města, kontrastujícího s klidným tempem ostatních částí Malediv

Filipíny

 • horská terasovitá rýžová políčka v provincii Ifugao
 • svátky neboli fiestas plné barev, které se konají na různých místech po celý rok
 • po stopách španělské koloniální architektury (Paoay, Santa Maria, Miagau, etc.)

Mauricius, Réunion a Seychely

 • Vallée de Mai – les zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO s endemickou flórou, Seychely
 • městská kreolská architektura v St-Denis, Réunion
 • potápění s delfíny v lagunách poblíž Flic en Flac, Mauricius

Zdroj: tisková zpráva

   
27.11.2014 - Dárky - autor: (red)

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Nové v rubrice

Doporučujeme