Vztahy

Stále svoji ve zdraví i při nemoci? Ani náhodou!

Na konci minulého roku jsme vydali článek Muži často nezvládají těžkou nemoc své partnerky. A nyní s odstupem času, mi přišla na e-mail zajímavá reakce, která tvrzení v článku bohužel potvrzuje. Gábina měla s Honzou naprosto pohodový vztah. Pak do něj ale zasáhla rakovina. Zatímco Gábina se s nemocí statečně poprala, její muž ne. Příběh přepisujeme v nezměněném znění.

Rakovina - ilustrační foto

Byli jsme spolu devět let. Pět let jsme byli manželé a já jsem si myslela, že Honzu znám lépe než vlastní boty, že mě na něm zkrátka nic nepřekvapí. Znala jsem jeho světlé i tmavé stránky, stejně jako on znal ty moje. Včetně rodinné anamnézy.

Oba jsme byli v šoku, když mi doktoři oznámili, že ta bulka v podpaží, kterou jsem považovala spíš za kosmetickou vadu než za zdravotní a se kterou jsem se pro jistotu vydala k lékaři, byla rakovinného původu. V tu chvíli jsme vůbec nevěděli, jak se máme chovat. Já jsem se snažila dělat jakoby nic. Ale na Honzovi jsem poznala, že tápe. Choval se ke mně najednou tak opatrně. Bál se mě litovat, abych mu to nevyčetla, a bál se mě povzbuzovat, abych si nemyslela, že moji nemoc zlehčuje. A tak se mi vlastně zprvu nedostalo podpory žádné. Dokud jsem si o ni neřekla.

„My to spolu zvládneme, miláčku.“ To je šíleně otřepaná fráze. A ani bych jí asi moc nevěřila, ale zoufale jsem to potřebovala slyšet.

Začaly mi chemoterapie. Sebe, svoje děti, své blízké okolí i Honzu jsem se snažila předem připravit na to, že mě léčba změní. Že možná přijdu o vlasy, zestárnu a nějaký čas se mnou asi nebude taková sranda, jak bývala. Chápali to. A Honza mi připadal statečný. Viděla jsem, že má o mě strach, ale snažil nedat to znát, aby nikoho nezneklidnil.

Rakovina - ilustrační foto

První týdny mojí léčby, kdy mi bylo vážně mizerně, se mi snažil jakkoliv pomoct. Staral se o děti, naučil se několik dalších jídel, aby nemusel dokola vařit těch pár, které zvládl. Pak jeho snažení postupně upadalo. Jenže mně bylo hůř a hůř, tak jsem tomu ani nevěnovala pozornost. Díky bohu byly děti už dost velké na to, aby se o sebe dokázaly postarat.

Jak to po chemoterapiích bývá, i já bojovala s ukrutnou nevolností. Přesto jsem se snažila zapojit se do normálního provozu. Pečovala jsem o domácnost, o rodinu i manžela. Když chtěl sex, dostal ho. A snažila jsem se vypadat co nejlépe, aby se na mě dalo dívat, i když jsem přišla o vlasy. Přes to všechno jsem od něj začala slýchat poznámky a výčitky, že pořád hekám, že nevypadám dobře, že jsem koupila hotovku, místo abych uvařila, a tak dále. Neměla jsem sílu se hádat, ale štvalo mě to.

Když jsem se vracela asi z páté chemoterapie (tedy pět měsíců po zahájení léčby), nepřijel mi naproti k nemocnici jako obvykle. Telefon měl vypnutý. Domů jsem se dostala autobusem, bylo to s vypětím všech sil. Pořád jsem se mu snažila dovolat. Marně. Přišel až pozdě večer a totálně na mol. A pak z něj jenom vypadlo: „Nezlob se, ale já už takhle nemůžu.“ A to jsem zase vybouchla já. Křičela jsem na něj poprvé za těch devět let. „Já jsem nemocná, ne ty. Já sakra potřebuju pomoc a podporu. Já jsem ta, která má právo to nezvládat a vzdát to. Pro tebe se toho tak moc nezměnilo, jestli se ti tady nelíbí, držet tě tady nebudu.“ Začal si balit. Ve dveřích mi ještě stihl oznámit, že když jsem byla pryč, měl tam nějakou ženskou. Byla jsem v šoku. Tohle bych do něj neřekla ani v nejdivočejších představách. Zhroutila jsem se. Za pár dní jsme se sešli nad žádostí o rozvod.

Rakovina - ilustrační foto

Abych to zkrátila. Nakonec jsem se vyléčila. Rakovina je pryč. Ale můj muž taky. Krátce poté, co jsem se dala dohromady, se chtěl dát dohromady zase on se mnou. Řekla jsem mu, že rakovina se může kdykoliv vrátit a nechci tohle absolvovat znovu. Už mu nemůžu věřit, nemůžu se na něj spolehnout.

lupa

   
20.08.2010 - Láska a vztahy - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [20] átéčko [*]

  Fazol — #19 Takového jsi ani potkat nemělaSml79

  superkarma: 0 25.08.2010, 11:18:38
 2. avatar
  [19] Fazol [*]

  Stalo se mi něco podobného,9 let spolu,rak a chudinka chlap,který když mi bylo špatně ani nenakoupil a já prosila sousedku aby byl doma aspoň kousek chleba.Sml31On chtěl veškerý servis,když nebyl odešel s většinou mého zařízení bytu a po sobě nechal krásný dopis ve kterém mi popisoval jak je charakterní.Protože se mě štítí,tak musí odejít.Odchází až je jasné,že se vyléčím.Sml30Neskutečná fraška.Lituji pouze toho,že neodešel hned jak jsem onemocněla.Starala bych se jen o sebe a dva psy-což jsem v mezích možností stejně dělala a ušetřila bych energii,kterou jsem plýtvala na člověka který za to nestál.Sml22

  1. na komentář reaguje átéčko — #20
  superkarma: 1 24.08.2010, 08:28:03
 3. avatar
  [18] átéčko [*]

  Mickey Mouse — #17 .. a nemocné neopouští jen muži, ale i ženy.Sml22

  superkarma: 0 23.08.2010, 19:02:25
 4. avatar
  [17] Mickey Mouse [*]

  Hortenzie — #14 xenie — #15 Slaimer — #16  No dámy, je mi líto, ale šeredně se pletete. Rakovina JE natrvalo. I když se někdy stane, že ustoupí na mnoho let, postižený stejně musí s návratem nemoci počítat doslova každý den.

  Myslím, že jsou oba články o tom samém. A rozhodně nejsou o tom, že chlapi jsou slabší a nesnesou o někoho pečovat.

  Podle mne každý chce o svého nemocného partnera pečovat. Problém nastane, když ten nemocný si začne stěžovat, litovat se a druhého doslova dusit svou nemocí. Z obou článků je zřejmé, že tuto sebelítost a rezignaci na "normální" život pečující zdravý partner (jedno jestli žena nebo muž) prostě neustojí. A ani se tomu nedivím.

  Bylo by krásné, kdybychom všichni byli svatí a o nemocné pečovali. Ale to by i nemocní museli být svatí, kteří tu péči nečekají jako samozřejmost a nemoc snášejí v dobré náladě. V nedokonalém světě s nedokonalými lidmi nezbývá, než se smířit s tím, že "spolu v nemoci" platí jen někdy.

  1. na komentář reaguje átéčko — #18
  superkarma: 0 23.08.2010, 13:29:16
 5. [16] Slaimer [*]

  Rikina: ac chlap, tak ti musim oponovat. Jak psala Xenie, porovnavas neporovnatelne (pokud vychazim z obou pribehu tak jak jsou napsane). Ten chlap byl na luzku a nemohl nic delat. Zahorkl, protoze nesnesl pocit zavislosti (dle meho). Tady to neni na cely zivot jak uz bylo napsano.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #17
  superkarma: 0 23.08.2010, 09:35:49
 6. [15] xenie [*]

  Rikina — #12 pokud si pamatuji, tak v pripade, na ktery odkazujes, slo o par ktery spolu byl kratce a pro mladou pani to do budoucna znamelalo dozivotni peci o nekoho, kdo to ani neoceni... tadz jsou spolu 9 let a pokud vim, rakovina se da vylecit za par mesicu, takze mi to pripada neporovnatelne...

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #17
  superkarma: 1 22.08.2010, 12:42:18
 7. avatar
  [14] Hortenzie [*]

  Rikina — #12 Asi  máš pravdu,je to v lidech,jejich charakteru,přístupu k životu,hodnotám.Nelze bagatelizovat,ale že ženská vydrží víc než chlap,to je jisté.Někdo holt má svoje morální hodnoty srovnané a nese si je celý život bez ohledu na události,které čas přinese.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #17
  superkarma: 0 21.08.2010, 19:38:47
 8. [13] Tee.. [*]

  Ten chlap byl a a stále bude pěkný de*il!!!!Sml31 Hodit na něj bobek..minimálně a doslovně!!... Sml31 ..haj*l!!Sml68Sml68Sml68

  superkarma: 0 21.08.2010, 10:13:46
 9. [12] Rikina [*]

  Hm. Před nějakým časem jsem četla článek o tom, jak manžel jedné mladé paní měl nehodu, přežil, leč ochrnul. A ona si stýskala, jak ji péče o něj vyčerpává. Pokud si pamatuji dobře, 90% diskutérů tam psalo, ať ho dá do ústavu, rozvede se s ním a najde si jiného, zdravého, protože má přece celý život před sebou, a nezahodí ho starostma o bezmocného invalidu. Sml80 Takže evidentně záleží na úhlu pohledu "nezaujatého" pozorovatele. Sml57 

  1. na komentář reaguje Hortenzie — #14
  2. na komentář reaguje xenie — #15
  superkarma: 0 21.08.2010, 08:18:06
 10. avatar
  [11] Hortenzie [*]

  Zjišťuju,že chlapi zdaleko nevydrží tolik,co ženská.Mají rádi útulno,klídek,pohodičku,ale jak se něco změní,co je z tohoto běhu vyruší,některý to vzdá.Vemte si jenom,kolik mužských opustí rodinu s postiženým dítětem,nedokáže se s tím vyrovnat,ale ženská to zvádne i bez něj.Doufám,že můj manžel patřík té lepší části mužů,co mají v těle čest,odpovědnost a sílu se poprat s osudem.Přeju všem,aby je neporazilo,jak se někteří muži chovají.Velmi rozumně to vyřešila evamagdalena s tím pejskem. 

  superkarma: 0 20.08.2010, 21:39:06
 11. avatar
  [10] átéčko [*]

  hajzl, hajzl, hajzlSml31Sml31Sml31

  superkarma: 0 20.08.2010, 20:27:06
 12. avatar
  [9] Dudlajlama [*]

  Ten pan ze clanku se zachoval jako naprosty ko**t, a to urazim prislusny organ.

  Z meho okoli znam naopak tri pripady, kdy chlap coural za babama behem snad celeho manzelstvi a nemoci partnerky(stejna diagnoza)se uplne otocil a zacal chovat jako zodpovedny a milujici manzel. Ve dvou pripadech se ani nekonal rozvod, o ktery bylo zazadano.

  superkarma: 0 20.08.2010, 17:10:42
 13. avatar
  [8] danca79 [*]

  je to par let zpatky, vztah se mi rozpadl po pouhem omdleni...po letech jsem se od Nej dozvedela, ze byl blbec, ale nedokazal mi rict, ze predchozi slecna pouzivala omdlevani aby dosahla sveho a vyvrcholilo to jejim pokusem o sebevrazdu....takze kdyz jsem sebou slehla (dehydratace - byl hic a cely den jsme chodili), zablokoval se jak se mu vratily vzpominky a bylo hotovo Sml15 

  superkarma: 0 20.08.2010, 16:50:28
 14. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Vivian — #6 no jo, komu se nelení, tomu se ucho utrhneSml54

  superkarma: 0 20.08.2010, 12:18:20
 15. avatar
  [6] Vivian [*]

  ToraToraTora — #4 Sml22 Co se v mládí naučíš, k stáru jako když najdeš.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #7
  superkarma: 0 20.08.2010, 12:11:55
 16. avatar
  [5] myše [*]

  no jo, chlapi, no...

  já jsem kdysi měla velmi silný záchvat astmatu na který mi nezabíraly léky a bylo mi fakt mizerně. Na to mi "manžel" řekl, že co chci? vždyt vypadám dobře, tak at si k tomu doktorovi dojedu sama (20km) když tam teda musím. No, dojela ale jak to nevím. každopádně doktor mi vynadal, že jsem si měla zavolat "rychlou" s kyslíkem, (kapacita plic 32%)

  No, už s ním taky nejsem...

  superkarma: 0 20.08.2010, 12:10:56
 17. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Vivian — #2 Tý jo, tři  přísloví v tak krátkém příspěvku Sml54

  1. na komentář reaguje Vivian — #6
  superkarma: 0 20.08.2010, 11:18:33
 18. [3] evamagdalena [*]

  Bohužel jsem zažila obdobnou variantu, jako je popisovaná v příběhu. Partner odpadl jako první. Nakonec jsem se dokázala se vším celkem vypořádat, až na velikou opuštěnost a samotu. Z bývalých "kamarádů" nikdo neměl čas, všichni byli pracovně vytížení a zaneprázdněni. V nouzi nejvyšší jsem si pořídila svého milého pejska, který mně dokázal pomoci hlavně psychicky. Najednou jsem měla před sebou nový smysl života. Už je to deset let, stále ještě nejsem úplně ready, ale doufám, že lepší časy ještě příjdou.Sml16

  superkarma: 0 20.08.2010, 11:03:27
 19. avatar
  [2] Vivian [*]

  Všechno zlé je pro něco dobré aneb v nouzi poznáš přítele... Nemoc oddělí "zrno od plev."

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #4
  superkarma: 1 20.08.2010, 09:59:58
 20. [1] Anime Otaku [*]

  Vždycky když si něco takového přečtu, tak doufám, že můj vztah s mým miláčkem se bude podobat tomu, jaký měli vztah moje babička a děda. Jeden o druhého s láskou pečovali a když byla babička na několik týdnů uvázaná na lůžko se zlomenou nohou, tak děda, který předtím nebyl schopen vyměnit plínu vlastním dětem (dělalo se mu zle) se o babičku staral tak, že ani nepotřebovali ošetřovatelku, kterou jim nemocnice nabídla. Dokonce se naučil jak dát injekci, když měla babička záchvaty těžkého astma. A to byl člověk, který se k smrti bál krve, jehel a doktorů. Teď už s námi děda není, ale tahle vzpomínka, co všechno lze s láskou překonat je pro mě hodně důležitá, protože vím, že lze být zamilovaný víc než šedesát let.

  superkarma: 0 20.08.2010, 09:48:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme