Rodina

Stále bez potomka? V čem je chyba?

Neplodnost může mít mnoho různých důvodů. Přesto se až u 25 % párů původ infertility nikdy nezjistí. Podívejme se nyní na příčiny, které lékaři odhalit umějí.

Reprodukční cyklus

Pro zplození potomka je důležité, aby každý krok reprodukčního procesu nastal ve správnou chvíli a v řádném provedení. Reprodukční proces sestává z následujících kroků:

těhotenství

 • jeden z vaječníků musí uvolnit zralé vajíčko;
 • vajíčko je odchyceno vejcovodem;
 • spermie se dostanou přes hrdlo děložní a dělohu až do vejcovodu, kde se střetnou s vajíčkem a kde může dojít k oplození;
 • oplozené vajíčko cestuje vejcovodem až do dělohy;
 • oplozené vajíčko se v děloze tzv. implantuje a dále zde roste.

K početí potomka je nezbytná správná funkce reprodukčních orgánů:

Ovulace – K dosažení těhotenství je nutné, aby vaječníky tvořily a uvolňovaly vajíčka. Jde se o proces řízený hormonálně, a proto mohou vést stavy s hormonálním rozvratem k neplodnosti. Zdali k ovulaci skutečně dochází, lze konzultovat s lékařem zhodnocením menstruačního cyklu a za pomoci několika jednoduchých testů.

Spermie – U většiny partnerů tento bod nemusí být úplně primárním problémem, pokud však nemá muž za sebou nějaké onemocnění či operaci. Nicméně existuje mnoho faktorů ovlivňujících kvalitu a počet spermií, jako například životní styl či jiná celková onemocnění. Lékař může pomocí jednoduchých vyšetření zjistit, zda jsou spermie vašeho partnera v pořádku.

Prostupné vejcovody – Vajíčko a spermie se potkávají ve vejcovodu, kde dochází k oplození. Pokud nemají šanci se setkat, nemůže ke zplození potomka dojít. Jsou-li tedy vejcovody neprostupné, může se jednat o hlavní příčinu neplodnosti. Neprůchodnost je nejčastěji způsobena záněty, ale na vině mohou být například i předchozí operace.

Normální děloha – Pokud dojde k oplození, těhotenství ke svému pokračování potřebuje vhodný prostor, kterým je právě děloha. Pokud s ní není něco v pořádku, může dojít ke ztrátě těhotenství. Může se jednat o anatomickou anomálii, se kterou se žena již narodila. Může jít ale také o stavy získané, kam patří například nezhoubné novotvary (myomy, polypy) či pozánětlivé změny.

Nezbytnou součástí zvýšení šance na početí je také pravidelný pohlavní styk během ovulace. Proto je nezbytné, aby si žena pečlivě vedla menstruační kalendář. S určením plodných dnů vám může pomoci ošetřující lékař.

Důvodů neúspěšného snažení může být více. Důležité je neztrácet hlavu a zůstat pozitivně naladěn. I v případě, že se na příčinu neplodnosti nepřijde, vám centrum asistované reprodukce může vašeho vysněného cíle pomoci dosáhnout. Každý pár je individuální a každý potřebuje jinou péči. Pokud máte pocit, že nespadáte do žádné „ze škatulek“, neznamená to, že vám není pomoci. Nevíte-li si rady, nebojte se obrátit na specialisty v centru asistované reprodukce. Vyberte si takové, kde vám nabídnou opravdu lidský a individuální přístup a nebudete tam mít pocit, že jste jen číslo v pořadníku „na dítě“. Početí je přece zázrak, ke kterému lze dopomoci velmi citlivě a přístup lékařů a sester v tom hraje klíčovou roli.

Zdroj: www.ulekare.cz

   
29.05.2015 - Těhotenství a porod - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [6] Anna007 [*]

  klarika1983 — #5 Ja můžu souhlasit s pozitivní odezvou na Fertiilty Blend. Zakoupila jsem balení pro páry a po pěti měsících co jsme ho brali, jsem otěhotněla. Také věřím, že je přípravek účinný. Hlavně je to přírodní produkt s potvrzenou účinností na základě klinických studií Sml67

  superkarma: 0 20.07.2015, 09:38:50
 2. [5] klarika1983 [*]

  Nám se mimčo nedařilo osm měsíců. Dobrá kamarádka mi doporučila Fertility Blend a já jsem rozhodla otěhotnění podpořit a zakoupila jsem balení pro páry. Tomuto přípravku věřím, protože jsem otěhotněla 4. měsíc užívání.Sml59

  1. na komentář reaguje Anna007 — #6
  superkarma: 0 10.07.2015, 12:40:01
 3. [4] MarušVa [*]

  Já pro IVF taky moc nejsem, ale nikdy neříkej nikdy. My jsme se snažili půl roku a pak mi pan gynekolog doporučil Fertility Blend. Zakoupila jsem balení pro páry a užívali s přítelem. Otěhotněla jsem za tři měsíce od začátku užívání a jsme moc šťastní. Za měsíc mám termín, tak se už nemůžeme dočkat.

  superkarma: 0 02.07.2015, 08:56:07
 4. [3] cilani [*]

  Já pořád říkám, že jestli děcko mám mít, tak otěhotím, jestli ne, tak holt ne. Nehodlám podstupovat nějaké umělé oplodnění nebo do sebe rvát hormony.. prostě buď se to povede nebo si život užijeme i tak... Sml80 Lidí je i tak tolik, že by se porodnost měla regulovat..

  superkarma: 0 03.06.2015, 08:37:45
 5. [2] alenabl [*]

  někdy to holt nejde.........Sml15

  superkarma: 0 29.05.2015, 10:36:15
 6. avatar
  [1] Léthé [*]

  Někdy je příroda moudřejší než člověk . Asi to tak má být.Sml80

  superkarma: 2 29.05.2015, 08:05:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme