Čtenářka Bokul se zajímá o to, co svátek Mikuláše znamená a je jí líto, že takových jako ona je málo. Děkuji Vám Bokul za příspěvek, přeji ať se malému Mikulášská nadílka líbí. A ohledně toho svátku? Nejen tato tradice mizí. Za chvíli budeme už jen nakupovat a nebudeme vědět proč…

Milý Radku, milí andělé, čerti, Mikuláši, ženy-in!

Ze srdce Vám přeji krásný čtvrtek. Moji úvahu začnu tím, co mi od dětství nebylo zcela jasné… Proč vlastně Mikuláš chodí, když má svátek Jitka? Kdo to popletl? Tvůrce kalendáře, nebo sám Mikuláš či úplně někdo jiný? A před pár dny jsem si dala tu práci a hledala nějakou odpověď. Našla jsem vysvětlení, že obecně jmeniny se slaví v předvečer, a tak Mikuláš za doprovodu novodobých figur – čerta a anděla chodí už na Jitku (alespoň podle aktuálního českého kalendáře).

Troufám si tvrdit, že svátek Mikuláše je jedním z křesťanských svátků, které hojně slaví i nevěřící. Nemám sice přehled jak je to v okolních zemích, ale dle nasazení rodičů, kteří bydlí poblíž a využívají tento svátek k motivaci dětí k lepšímu chování, zlepšování schopností apod., je svátek docela oblíbený. Troufám si tvrdit, že bohužel většina těchto lidí si neumí představit Mikuláše bez čerta nebo anděla. Dokonce nikdy je nenapadlo pátrat potom, jak tento zvyk vznik. Stal se z toho „konzumní“ svátek, ze kterého těží prodejci cukrovinek a další nápadití obchodníci. Nemám nic proti tomu, ač je mi z toho trochu smutno. Na straně druhé, je asi taková doba – a tak lidé nemají potřebu hledat původ mnoha dalších svátků s křesťanskou tradicí – mezi které patří i Vánoce, Velikonoce.

Mikuláše byste v kostelích mohli najít zobrazeného s mitrou a berlou, s třemi jablky. Biskupem se stal dalo by se říct náhodně. Cestou ze svaté Země se zastavil ve městě Myra, kde zrovna v té době volili nového biskupa. V Myře se domluvili, že biskupem bude ten, který vstoupí první do kostela. A byl jím právě Mikuláš. Stal se z něj vážený člověk, i tak ale v očích ostatních lidí, zůstal Mikuláš stále stejný – miloval Boha i lidi, každého přijímal a pomáhal chudým. V podstatě svým životem dával příklad druhým.

Jelikož mám malého syna, i u nás se zastaví Mikuláš. Sice ne osobně, ale za oknem určitě nechá nějaký milý pozdrav. Motivaci čertů pro lepší chování jsme dosud nevyužili. Ti by měli chodit dnes ve školce, a možná se s nimi setkáme i dnes odpoledne na akci pro děti. Jsem sama zvědavá, jak to bude probíhat.

Závěrem bych snad dodala jediné – škoda, že podobně motivovaných svátků z křesťanské tradice, se do podvědomí všech lidí, nepřeneslo více.

Krásný advent přeje bokul

PS: Jen krátce vzpomenu na Mikuláše před spoustou let, který mě doslova a do písmena dostal na kolena a já se modlila Otčenáš, ať už odejde. Že bych byla bývala tak zlobivá? J


Jak vnímáte svátek čertů, andělů a Mikulášů?

  • Co jste na dnes přichystali pro své děti?
  • Máte nějaký zážitek s čerty, veselý, nebo tragický?
  • Je dobré děti čerty strašit, nebo ne?
  • Koho byste nechala, aby čerti odnesli do pekla?
  • A vy jste čertík, anděl, nebo Mikuláš?

Na zamyšlení, na historky veselé, ale i smutné, na fotky i videa, jednoduše na vaše příspěvky čekám na redakčním e-mailu

redakce@zena-in.cz

A kdo mi příspěvek nepošle a může, toho ti čerti dnes opravdu odnesou!

A jedna z vás, co mi napíše, dostane za odměnu nadílku od firmy HARIBO – medvídky, veselé kostičky a další bonbony!

Reklama