.

Stal se z toho jen konzumní svátek a lidi nezajímá, co je za tím…

Novinky

Stal se z toho jen konzumní svátek a lidi nezajímá, co je za tím…

Čtenářka Bokul se zajímá o to, co svátek Mikuláše znamená a je jí líto, že takových jako ona je málo. Děkuji Vám Bokul za příspěvek, přeji ať se malému Mikulášská nadílka líbí. A ohledně toho svátku? Nejen tato tradice mizí. Za chvíli budeme už jen nakupovat a nebudeme vědět proč…

Milý Radku, milí andělé, čerti, Mikuláši, ženy-in!

Ze srdce Vám přeji krásný čtvrtek. Moji úvahu začnu tím, co mi od dětství nebylo zcela jasné… Proč vlastně Mikuláš chodí, když má svátek Jitka? Kdo to popletl? Tvůrce kalendáře, nebo sám Mikuláš či úplně někdo jiný? A před pár dny jsem si dala tu práci a hledala nějakou odpověď. Našla jsem vysvětlení, že obecně jmeniny se slaví v předvečer, a tak Mikuláš za doprovodu novodobých figur – čerta a anděla chodí už na Jitku (alespoň podle aktuálního českého kalendáře).

Troufám si tvrdit, že svátek Mikuláše je jedním z křesťanských svátků, které hojně slaví i nevěřící. Nemám sice přehled jak je to v okolních zemích, ale dle nasazení rodičů, kteří bydlí poblíž a využívají tento svátek k motivaci dětí k lepšímu chování, zlepšování schopností apod., je svátek docela oblíbený. Troufám si tvrdit, že bohužel většina těchto lidí si neumí představit Mikuláše bez čerta nebo anděla. Dokonce nikdy je nenapadlo pátrat potom, jak tento zvyk vznik. Stal se z toho „konzumní“ svátek, ze kterého těží prodejci cukrovinek a další nápadití obchodníci. Nemám nic proti tomu, ač je mi z toho trochu smutno. Na straně druhé, je asi taková doba – a tak lidé nemají potřebu hledat původ mnoha dalších svátků s křesťanskou tradicí – mezi které patří i Vánoce, Velikonoce.

Mikuláše byste v kostelích mohli najít zobrazeného s mitrou a berlou, s třemi jablky. Biskupem se stal dalo by se říct náhodně. Cestou ze svaté Země se zastavil ve městě Myra, kde zrovna v té době volili nového biskupa. V Myře se domluvili, že biskupem bude ten, který vstoupí první do kostela. A byl jím právě Mikuláš. Stal se z něj vážený člověk, i tak ale v očích ostatních lidí, zůstal Mikuláš stále stejný – miloval Boha i lidi, každého přijímal a pomáhal chudým. V podstatě svým životem dával příklad druhým.

Jelikož mám malého syna, i u nás se zastaví Mikuláš. Sice ne osobně, ale za oknem určitě nechá nějaký milý pozdrav. Motivaci čertů pro lepší chování jsme dosud nevyužili. Ti by měli chodit dnes ve školce, a možná se s nimi setkáme i dnes odpoledne na akci pro děti. Jsem sama zvědavá, jak to bude probíhat.

Závěrem bych snad dodala jediné – škoda, že podobně motivovaných svátků z křesťanské tradice, se do podvědomí všech lidí, nepřeneslo více.

Krásný advent přeje bokul

PS: Jen krátce vzpomenu na Mikuláše před spoustou let, který mě doslova a do písmena dostal na kolena a já se modlila Otčenáš, ať už odejde. Že bych byla bývala tak zlobivá? J


Jak vnímáte svátek čertů, andělů a Mikulášů?

 • Co jste na dnes přichystali pro své děti?
 • Máte nějaký zážitek s čerty, veselý, nebo tragický?
 • Je dobré děti čerty strašit, nebo ne?
 • Koho byste nechala, aby čerti odnesli do pekla?
 • A vy jste čertík, anděl, nebo Mikuláš?

Na zamyšlení, na historky veselé, ale i smutné, na fotky i videa, jednoduše na vaše příspěvky čekám na redakčním e-mailu

redakce@zena-in.cz

A kdo mi příspěvek nepošle a může, toho ti čerti dnes opravdu odnesou!

A jedna z vás, co mi napíše, dostane za odměnu nadílku od firmy HARIBO – medvídky, veselé kostičky a další bonbony!

   
05.12.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Rikina — #4 Tak tak Sml22Sml67

  superkarma: 0 06.12.2013, 00:26:20
 2. [8] olinka55555 [*]

  punčochu a vždycky - písmenka se mi ztratila ....

  superkarma: 0 05.12.2013, 19:12:17
 3. [7] olinka55555 [*]

  My jsme jako děti dávali s bratrem u babičky za okno pučochu, vžcky jsme hledali tu největší a nejdelší a ať byla jakkoli velká, vždycky jsme v ní našli kousek uhlí, brambory, ovoce - mandarinky, pomeranč, jablíčko a nějakou cukrovinku, neboli cukrátko, jak říkávala babička. Bylo to moc krásné, nemohli jsme rozčilením ani usnout a ráno jsme se hnali jako vítr k oknu:-)) Mikuláš s čertem k nám nechodil .... ten chodil až k mému synovi:-)))

  superkarma: 0 05.12.2013, 19:11:25
 4. avatar
  [6] chanahd [*]

  Rikina — #4 Naprosto souhlasím.

  superkarma: 0 05.12.2013, 17:13:25
 5. avatar
  [5] violín [*]

  Sml57Myslím si, že všechny tyhle svátky jsou poctivé pouze pro děti do 5 let. Je to zážitek a po létech i krásná vzpomínka, když tomu věříte. Potom už se jedná pouze o konzum, předhánění, co kdo drahého dostal a zvýšení kšeftů, které tyto svátky vnucují už od podzimu.

  superkarma: 0 05.12.2013, 15:29:33
 6. [4] Rikina [*]

  Mno, mám dojem, že i v tomto případě "křesťanská tradice" jenom šikovně využila a transformovala pro svoje potřeby mnohem starší a dávno zavedené zvyky a oslavy. Stejně jako v případě vánoc, velikonoc...

  1. na komentář reaguje chanahd — #6
  2. na komentář reaguje Suzanne — #9
  superkarma: 2 05.12.2013, 13:25:57
 7. avatar
  [3] Lídy [*]

  Dnes už málokdo zná význam původních svátků. Je to bohužel hlavně o konzumu Sml15

  superkarma: 0 05.12.2013, 13:13:29
 8. [2] Boros [*]

  K nám v dětství "chodila" i svatá Barborka- ta přinesla čokoládku, ale chodila v noci, aby jí nikdo neviděl. jen jsme s eráno 4.12. vzbudili a u postelí jme měli čokoládový pozdrav. Mikuláš naopak nocil jen brambory, uhlí, pomeranče a když se zadařilo, tak i mandarinky. Jedinkrát přinesl bonbonky.

  superkarma: 0 05.12.2013, 12:34:23
 9. [1] Maryene [*]

  Přesně tak, a nejenom z Mikuláše se stal konzumní svátek, pomalu ze všech svátků od začátku až do konce roku. V době, kdy jsem učila , jsem se snažila děti seznamovat s původním významem svátků a tradicemi, dárečky jsme vyráběli sami a vždycky jsem měla dobrý pocit, když se něco přes děti dostalo i do mladých rodin.

  superkarma: 0 05.12.2013, 12:29:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme