obě potkala stejně smutná událost v rodině. Věděly beze slov, co druhá prožívá a byly si oporou. Kamarádka Zdenka a naše čtenářka s nickem Renicek. Ta poznala, že někdy „cizí“ lidé pomohou víc, než nejbližší rodina, od které byste čekali samozřejmou pomoc v první řadě.

Je to tak, každá z nás si někdy sáhla na dno. Ale když je u toho někdo, kdo umí pomoci a povzbudit třeba jen tím pověstným dobrým slovem, pohlazením, pocitem, že v tom nejste sami, jde to přece jenom líp zvládnout.

Je to poměrně nedávno, kdy mi onemocněl milovaný tatínek. Máma se tvářila, jako že se nic hrozného neděje i když věděla od lékařů, že děje..brácha pořád opakoval, že má svých starostí dost a tak jsem zařizování, dovážení, odvážení, pečování a prostě všechno co bylo třeba, převzala já. A dělala jsem to ráda. A dělala bych to ráda dál, kdyby to po sedmi měsících neskončilo tím nejhorším možným způsobem.

Ale měla jsem po boku manžela, který svou ochotou, snahou a všemožnou podporou pomáhal mně i taťkovi tak moc, že jsem díky němu neskončila někde v „léčebně“ i já. A ještě někoho jsem v těch hrozných dobách měla.

Svou jedinou opravdovou kamarádku Zdenku. O to větší bylo naše souznění a porozumění , že jí potkalo to samé, co mne. Takže nám stačili chvilky u kafe jen tak, beze slov, protože jsme z vlastní zkušenosti věděly, co ta druhá prožívá a cítí. Je to tak, někdy vám v uvozovkách cizí, (přivdaní či přiženění ) lidé pomohou víc, než ta nejbližší rodina, od které byste čekali samozřejmou pomoc v první řadě.

Po roce a půl je to pro mne stejně bolavé a citlivé téma jako když jsem to zrovna prožívala, ale opravdu moc mě bolí vědomí, že ti dva, kteří mi byli rodinou polovinu života se, když bylo nejvíc třeba, odmítli podílet na zvládnutí toho všeho.

Já vím, každému z nás byla dána do vínku jiná energie, jiná povaha, jiná schopnost snášet útrapy života, ale kvůli komu jinému se snažit a na koho jiného se spolehnout, když je takhle moc zle? Že naděje umírá poslední, to je mé oblíbené rčení a moc mu věřím, ale ještě lépe se mu věří, když vám tu naději někdo pomáhá udržovat, když vám ji někdo dodává a sdílí ji s vámi.

Renicek.

Milá Renicek, to je asi smutné zjištění, že nejbližší selhali. Ale maminka byla třeba sama tak nešťastná, že nebyla schopná pomoc. Bratrův přístup je ale těžko omluvitelný

Text nebyl redakčně upraven

Reklama