Jestliže chcete zhubnout pár kilogramů, nemusíte držet žádné drastické diety. Stačí se držet starého známého pravidla „jezte do polosyta“. Problém mnoha obézních lidí spočívá v tom, že nepoznají, kdy mají dost, a většinou jejich jídlo končí tím, že se přejedí.

Když člověk pravidelně nejí a dlouho hladoví, hrozí, že se při nejbližší příležitosti přejí. V takové situaci dostaneme největší chuť na tučná jídla a ve velkém množství. Než se tedy pustíme do jídla, vždy bychom si měli odpovědět na otázku, zda máme hlad, nebo jen chuť.

Během jídla vysílá žaludek do mozku signály, že do žaludku právě přichází strava. Ale teprve až po 15 až 20 minutách dojde mozku konečný signál, že je žaludek přiměřeně naplněn. Proto je dobré a doporučuje se jíst pomalu. Když člověk jí pomalu, má žaludek dost času, aby informoval mozek, že už má dost. Tak si zároveň hlídá množství jídla.

Zpomalit příjem potravy a dát šanci žaludku, aby oznámil mozku, že už má dost, můžeme několika jednoduchými triky: Například vkládáme do úst menší kousky, pečlivě koušeme a nebereme si do úst další sousto, dokud není spolknuto předchozí. Nemá se ani nabírat příborem další sousto, dokud jsou ústa plná.

Také je dobré občas přerušit na pár vteřin jedení, odložit příbor a povídat si s dalšími u stolu. Člověk sní méně také tehdy, když si užívá vůně a chuti pokrmu, jí jen u stolu a při jídle nestojí ani nechodí, nečte noviny a nesleduje televizi.

Zpomalit přísun stravy pomůže i to, když se člověk snaží dojídat u stolu jako poslední. Nemusí ani dojíst vše, co je na talíři. Když už si člověk jídlo nabírá, měl by volit menší talíř, aby psychologicky měl pocit, že má jídla hodně.

 

1.     Jaké pravidlo stačí dodržovat, abyste nepřibírala?

2.     Na co bychom se měli před každým jídlem sami sebe zeptat?

3.     Proč se doporučuje jíst pomalu?

Výsledky kvízu a nejdůležitější fakta z oblasti hubnutí naleznete na http://www.doformy.cz/kviz161

Reklama