Kdyby ze všech hubených, plochých a pihovatých :) holek vyrostly tak rozumné ženy, jako je naše čtenářka SStream, tak to by bylo super. A kdyby ještě byly v páru se šikovnými řemeslníky, to by nám bylo hej!

Sladkých 15 mi bylo. Teď se mi to povídá. Vlastně to období nijak sladké nebylo. Byla jsem malá, hubená a plochá. A pihovatá.

Aby toho nebylo málo, paní učitelka ve škole otevřela téma naší budoucnosti a našeho budoucího zaměstnání především. K mému nemalému překvapení už téměř všichni naprosto přesně věděli, co budou dělat. Půlka třídy se hlásila na gympl, čtvrtina na průmyslovku a ten zbytek na obchodní akademii. Jenom jedna holka se hlásila na oděvní. Měla kvůli tomu doma peklo. Jelikož měla taky jít zcela samozřejmě na gympl a pak na vysokou. O svých plánech jsem pomlčela, jelikož jsem se ve skupině takto nadaných, předem jasných inženýrů, manažerů a bůh ví čeho ještě, cítila divně.

Domů jsem dotáhla seznam škol. A začala si v tom listovat. Tam bylo věcí! Od kuchaře přes obsluhu vysokých pecí až po svářeče, zahradníka, tlumočníka. Taky tam bylo umělecké kovářství a bižuterie nebo tak něco – v Jablonci. Nevěděla jsem, co dřív! Konečně se zbavím té odporné fyziky a chemie, matematiky, která mi nikdy nešla a konečně budu dělat to, co se mi bude líbit! Euforie! Totální!

Natěšená jak sáňky v létě jsem si udělala seznam těch nejzajímavějších oborů. Na první pozici byl samozřejmě kuchař-číšník, pokračovalo to zahradníkem a dál tam bylo něco s tou bižuterií (jsem ultra kreativní), zvažovala jsem mimo jiné i zedníka, jelikož mě nesmírně bavilo a baví obkládat.

Moji rodiče zvážněli. Nad seznamem se pousmáli a začali mi vysvětlovat princip vzdělání-práce-peníze. Vysvětlili mi, že kuchař vydělá sotva pět tisíc, maká od nevidím do nevidím, dělá to každý blbec. Zahradníci jsou většinou mentálně slabší, jelikož by to za ty peníze nikdo normální nedělal a co se týče tvorby bižuterie... to taky není zrovna terno. Stát u pásu a navlékat nějaké korálky asi taky nebude to pravé ořechové.

A tak jsem skončila zcela nečekaně na obchodní akademii a rodiče na mě byli hrdí.

A dnes? Dnes už tomu nevěřím. Avšak mé rodiče chápu. V té době tomu tak bylo. Kdo kde viděl, aby si kuchař vydělával jako „vzdělaný“. Nikdo netušil, že dobrý zahradník může mít vlastní dům nebo pěkné auto. Všichni, kteří se v komunismu věnovali řemeslu, byli ti poslední na všech příčkách, včetně těch platových. Dnes je z Pohlreicha každý hotový a šéfkuchaři hotelů a významných restaurací nedělají svou práci s odporem. A k překvapení všech, i v „oboru“ se dá dělat kariéra.

Také není na škodu zmínit, že společenskou příčku nemá určovat pracovní pozice, ale vzdělání (což se třeba se zahradníkem vůbec nevylučuje).

Řemeslník neznamená hloupý. Řemeslníkovo dílo je zpravidla pro nás všechny životně důležité. Špatně zapojená elektřina, voda, špatně pověšené kuchyňské skříňky – vždyť jejich pochybení může znamenat nejen škodu na majetku, ale kolikrát i ohrožení života.

Je mi líto, že se z nás stává národ kancelářských workoholických krys. Ve jménu obrovského baráku a plazmy přes půl obýváku lidi zapomínají žít. Jakoby ty obrázky na té drahé plazmě znamenaly štěstí…

Kuchař na tu plazmu možná nikdy nebude mít. Ale taky se mu z jeho práce nebude chtít tak často blít.

Šťastnějšímu životu zdar!

SStream

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

__________________________

Vy píšete skvěle! K jakémukoliv tématu. A tenhle příspěvek se Vám obzvlášť povedl, i s veršíkem na konci.
Děkuji za opravdu vynikající tematický příspěvek, ve kterém je obsaženo prakticky všechno, včetně rozporuplného povolání zahradnického :)
Saša

Tématem dne 30. 7. 2012: řemesla a řemeslníci

  • Máte doma řemeslníka?
  • Jaké jsou vaše zkušenosti s řemeslníky?
  • Myslíte, že jich ubývá? Zejména mezi mladými lidmi.
  • A proč?
  • Věříte, že řemeslo má i dnes zlaté dno?
  • Jsou dnešní řemeslníci placeni dobře nebo špatně?
  • A jaký je váš názor na nabírání nekvalifikovaných pracovních sil?
  • Je to nevyhnutelné?
  • A co říkáte na rušení učilišť?

Téma je to závažnější, než se zdá. Doufám, že mě v tom nenecháte samotnou a třeba jen krátce se vyjádříte. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem (vhodným i pro řemeslníka)), tělovou kosmetikou Avon / planet spa

foto

Reklama