Domácnost

Srpen na zahradě. Vzhůru do jahodového záhonu

jahody

Laici, či méně zkušení se ptají, co by tam dělali, když je dávno po sklizni, ti znalí vědí své. Začátkem srpna je nejvyšší čas se postarat o jahodník, abychom se příští rok mohli opět těšit z bohaté úrody nejoblíbenějšího ovoce léta.

Pokud jste dosud žádné jahody nepěstovali a rádi byste začali, začátek srpna je pro novou výsadbu jahodníku příhodný. V případě, že už jahodníky máte a chcete rozšířit svůj záhon, je srpen dobrým obdobím pro vypěstování mladých sazenic z odnoží. Vyberte si kvalitní a zdravé exempláře, odstřihněte je od mateční rostliny a zasaďte do malých květináčků, nebo plastových kelímků. Během několika týdnů vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moci přesadit na nový záhon, kde do zimy stačí zakořenit. Jahodníku vyhovuje dobře propustná a na humus bohatá zemina.

V době sucha je nezapomeňte zalévat, ale nepřelít, aby neuhnily.

Co se „starým“ jahodníkem? Odborníci radí, že by se měl obměňovat po třech letech, protože už se „vyčerpal“ a nedá nám už dobrou úrodu. Jeho plody budou malé a málo šťavnaté.

jahody

Letošní, nebo loňský jahodník zbavíme poškozených, zaschlých nebo napadených listů a šlahounů.

Někdo ho po sklizni seřízne úplně, ale názory na tento postup se různí. „Stará“ škola je pro úplné odstranění starých listů, (kromě srdíčka), aby se porost zmladil a ozdravil, ale od tohoto způsobu se pomalu upouští a zdravé listy se na jahodníků nechávají.

jahody

Seříznutí se doporučuje v případech, kdy jsou rostliny silně napadené skvrnitostí, nebo houbovými chorobami, ale mělo by se to udělat co nejdříve po sklizni. Odřezané listy by se neměly dávat na kompost, ale raději spálit, aby se choroby dále nešířily.

jahody

Ošetřené jahodníky vyplejeme, zkypříme, přihnojíme a podle potřeby zaléváme. Dostatečná závlaha přispívá k vytvoření silných rostlin a nasazení květních pupenů pro příští rok.

Čtěte také:

   
08.08.2016 - Zahrada a květiny - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [6] Rikina [*]

  lenka.ms — #3 Přesně tak, já to na podzim posekala srpem, a hotovo dvacet, žádná další péče se nekonala, víc než 10 let tam ty jahody pořád byly. A v tuhle dobu ještě pořád plodily. Sml80 To posekání nastalo obvykle až koncem září.

  superkarma: 0 08.08.2016, 21:37:50
 2. avatar
  [5] SNÍŽEK [*]

  taky to budu řešit,jestli si koupit a zasadit stáleplodící jahody nebo přesadit odnože jednorázově plodících.Sml80

  superkarma: 0 08.08.2016, 20:28:54
 3. [4] Darmovzalova [*]

  Právě uvažuji ,kdy se vydám na zahrádku a udělám tam s jahodovým záhonkem pořádek.

  superkarma: 0 08.08.2016, 14:57:08
 4. avatar
  [3] lenka.ms [*]

  Mám jahody jednoplodící, na jednom místě tytéž víc jak 10 let. Každý rok na podzim jsem je "přejela" sekačkou, pokud se občas povedlo zničit jahodník, bylo stále dost odnožů na doplnění. Jahody krásné, velké, chutné.

  Asi jsem ten hloupý sedlák, ale nevadí mi to :)

  1. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 0 08.08.2016, 13:17:02
 5. [2] MaVy [*]

  kdepak, ten můj začíná opět plodit Sml16 já mám úrodu dvakrát Sml67

  superkarma: 0 08.08.2016, 12:06:16
 6. [1] bobani [*]

  bohužel nemám zahradu

  superkarma: 0 08.08.2016, 10:01:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme