Údržba živých plotů vyžaduje čas a péči. Jejím základem je tvarování a pravidelné stříhání, díky kterému plot nepřeroste a nezabírá příliš místa. Odměnou za vynaloženou práci vám bude zeleň, která nabídne přirozenou ochranu před zvědavými pohledy kolemjdoucích a vhodně doplní kultivovaný vzhled zahrady. Živé ploty se navíc dají tvarovat podle individuální potřeby či fantazie, takže mohou vytvořit originální doplněk zahradní kompozice.

Husqarna

HusqarnaPravidelné stříhání je nezbytné k tomu, aby živý plot pěkně rostl a působil zdravým dojmem. Podle typu dřeviny lze ploty upravovat až třikrát ročně, jehličnany stačí přitom obvykle stříhat jen jednou za rok. Obecně platí, že střih je vhodné provádět na přelomu června a července, kdy končí jarní růst. Další stříhání by mělo být právě teď, během srpna – to proto, aby se keře a stromky stihly připravit na zimu. O tom, jak hluboký by měl řez být, rozhoduje především bujnost růstu plotu. Nezapomeňte, že se stříhají nejen živé ploty, ale také nejrůznější ozdobné dřeviny, třeba túje nebo zimostrázy (buxusy).

Jak na stříhání živého plotu

Začíná se vždy úpravou výšky plotu. Pokud máte vzrostlejší plot, určitě se vyplatí teleskopické nůžky, které práci, výrazně urychlí. Nejprve si zvolte, do jaké výšky chcete plot upravit. V této úrovni upevněte provázek, který uvážete na oba krajní konce plotu. Tak se nejsnáze vyvarujete nerovností, které jinak vznikají velice snadno a rychle. Při stříhání nezapomeňte, že i dolní část plotu potřebuje dostatečný přísun světla, tudíž veďte střih šikmo, aby byla spodní část plotu o něco širší než vršek.

HusqarnaGardena akumulátorové nůžky na živý plot HighCut 48-Li lze díky teleskopické jednotce snadno prodloužit až o 2 metry a získat tak dosah cca 3 metry. Na jedno nabití s nimi můžete stříhat cca 60 minut.

Dbejte na to, aby byly nůžky nabroušené. Pokud budete mít tupé nůžky, zanecháte po řezu roztřepené konečky větví a výhonků, které rostlinu oslabují a mohou způsobit infekci. Vždy také používejte ochranné rukavice, chrániče sluchu a ochranné brýle. 

S čím stříhat

Stříhání živého plotu může být monotónní a vysilující práce – pokud ovšem nepoužíváte správné nástroje. Plotostřihů je na trhu velké množství a proto je důležité vybrat si takový, který bude co nejvíc vyhovovat vašim potřebám a bude efektivním prodloužením vašich rukou. Jen se strojem, který je perfektně vyvážený, má ergonomickou rukojeť, nízkou hmotnost, je bezpečný a má současně vysoký výkon, dosáhnete přesného a čistého řezu. Při porovnávání jednotlivých typů plotostřihů proto myslete i na to, zda se vám pohodlně drží a jestli na vás není příliš těžký. Plotostřihy se dále liší výkonem a délkou střihací lišty. Ty krátké s délkou do cca 200 mm se hodí na přesné a detailní tvarování jednotlivých keřů, dlouhé usnadní práci na rozsáhlejších plochách.

HusqarnaNa trhu si můžete vybrat z klasických ručních nůžek, ale také strojů na benzinový či elektrický pohon. Elektrické plotostřihy jsou napájeny pomocí elektrického kabelu nebo akumulátorem. Akumulátorový pohon dává stejnou svobodu bez přívodní šňůry jako stroj na benzin, zároveň ale nabízí tišší chod. Pokud se tedy práci na zahradě rádi věnujete ráno, v rámci zachování dobrých sousedských vztahů se zamyslete právě nad tímto řešením.

Akumulátorový plotostřih Gardena  EasyCut 42 má vyměnitelnou baterii, která je použitelná i pro další výrobky Gardena. Model má mimořádně jednoduchou údržbu, jen zmáčknete tlačítko start a můžete začít pracovat.

HusqarnaI benzinové plotostřihy mohou být velmi tiché, příkladem je Husqvarna 122HD60 vybavená účinným motorem s nízkou hlučností - při práci proto budete jen minimálně rušit okolí.

Nůžky ale vybírejte zejména podle charakteru vašeho živého plotu. Například v případě velmi vysokého nebo obtížně přístupného plotu oceníte dlouhý dosah, který nabízí tyčové plotostřihy. U širokého plotu vyzkoušejte jednostranné plotostřihy s dlouhou stříhací lištou. Chcete-li svůj plot tvarovat, bude nejlepší volbou oboustranný plotostřih s naklápěcí zadní rukojetí.

Pokud si nejste jistí, jaký plotostřih či jiné nářadí by se vám hodilo na zahradu, zkuste speciální aplikaci, které vám podle typu zahrady doporučí nejvhodnější nářadí: http://www.gardena.com/cz/tree-and-shrub-care/product-guide/

Reklama