.

Správné osvětlení do dětského pokoje? Centrální světlo ani lampička se stínidlem nestačí

Domácnost

Správné osvětlení do dětského pokoje? Centrální světlo ani lampička se stínidlem nestačí

S podzimem se dny zkracují a tma nastává již v odpoledních hodinách. Školáci si tak musí v pokoji rozsvítit nejen kvůli domácím úkolům, ale i na čtení a hraní. Nevhodné svítidlo jim může poškodit zrak, proto byste jeho výběr neměli podceňovat. Přinášíme vám několik užitečných rad od odbornice na osvětlení Zuzany Zicháčkové.

Většina z nás ví, že „lustr“, neboli centrální svítidlo nestačí, ale co třeba spotové svítidlo s bodovkami?

Centrální stropní svítidlo je pouhý základ. Klasické závěsné centrální svítidlo s jedním zdrojem světla se dá nahradit užitečnější variantou. Tou je stropní spotové svítidlo, které má několik bodovek umístěných na ramenech, nebo v kruhu. Jednotlivé bodovky lze namířit různými směry, například na podlahu, na postel, na stůl, zkrátka téměř kamkoli. Ale ani takové svítidlo není dostačující. Centrální stropní svítidlo v pokoji by mělo být doprovázené dalšími doplňkovými svítidly, která jsou určená pro jednotlivé činnosti.

spot

Kolik lampiček by mělo centrální světlo doplňovat?
V případě školáků by to rozhodně měla být pracovní lampa na stůl, lampička na čtení v posteli a případně stojací nebo nástěnná lampa do hracího koutku

Nejdůležitější bude výběr pracovní lampy. Na co bychom při jejím nákupu měli myslet především?
Pracovní stůl je opravdu nejdůležitější plochou v pokoji školáka. Při práci u něj tráví většinu času. Ať už jde o domácí úkoly, učení, prohlížení knížek, kreslení nebo koukání do monitoru počítače, vždy je třeba, aby si na danou činnost správně posvítili a zbytečně si neunavovali oči. Právě proto je výběru lampičky na dětský stůl potřeba věnovat zvláštní pozornost.

Nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je výběr příliš nízké lampičky se stínidlem. Ta je na pracovní stůl opravdu velmi nevhodná, protože kvůli stínítku vyzařuje příliš rozptýlené světlo, které je pro čtení nebo psaní zcela nedostatečné.

Na trhu existuje celá řada různých typů stolních lampiček, ale jak se v nich orientovat, abychom vybrali tu správnou a svému dítěti tak spíš neuškodili?
Pokud je na dětském stole dostatek místa pro lampu se stabilní základnou, pak je tou nejvhodnější variantou zdravého, moderního a úsporného osvětlení pro učení i jiné činnosti stmívatelná LED lampa s nastavitelným ramenem. Velkou předností stolní lampy s polohovatelným ramenem je, že svítí přesně tam, kam potřebujete. Dá se totiž naklánět všemi různými směry.

led

Neméně důležitá je i výška lampy. Na psací stůl je vhodná lampa s vysokou nohou, aby byl proud světla vždy orientovaný shora dolů.

Už ze školy každý ví, že světlo by mělo jít zleva, abychom si nestínili. Toto pravidlo se asi nezměnilo
Z hlediska správného umístění lampy je nutno brát v potaz, jestli je dítě pravák, nebo levák. Lampu umístěte vždy k opačné ruce, než kterou dítě píše.

Důležitý je i výběr žárovky. Poradíte nám, jakou by měla mít svítivost?
Světelný zdroj vhodný pro čtení by měl mít svítivost vyšší než 800 lumenů. To znamená LED žárovku s příkonem od 9W, úspornou s příkonem od cca 15W a starou žárovku s wolframovým vláknem s výkonem 60W.

Čtení s baterkou pod dekou by se vám asi nelíbilo, ale teď vážně. Zastavme se na chvíli u lampiček na noční stolek
Právě tam se jim bude hodit typ lampy vybraný dle toho, zdali si před spaním čtou nebo jen poslouchají hudbu či pohádky.

Pokud patří mezi velké čtenáře, je pro jejich zdravý zrak dobré pořídit buďto lampu na noční stolek s „husím krkem“, který se dá natáčet různými směry, nebo lampu nástěnnou. Její svítivost by měla být opět vysoká, aby si děti neunavovaly oči.

krk

Pokud před spaním raději poslouchají mluvené slovo, postačí jim nízká lampička, klidně se stylovým stínidlem podle vkusu školáka.

lam

A co přenosná lampička na klip?
Lampička na klip je univerzální řešení pro většinu limitovaných prostor. Připnete ji na šuplík, okraj stolu, na rám postele, ale i na komín knížek. Díky ohebnému ramenu si světlo snadno natočíte potřebným směrem. Avšak pozor, mívají nízkou svítivost, což rozhodně není vhodné pro čtenáře!

klip

Zdroj foto: esvetlo.cz

Čtěte také:

   
06.10.2016 - Dům a byt - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Mickey Mouse [*]

  Dana Haklová — #4 Bodovky nechávají v místnosti nepříjemně tmavé stíny. Také dávám přednost pořádnému centrálnímu světlu a bodovkami jen "přisvěcovat".

  superkarma: 0 07.10.2016, 15:04:22
 2. avatar
  [5] delfi.na [*]

  A budiž světlo Sml16

  superkarma: 0 06.10.2016, 12:50:30
 3. [4] Dana Haklová [*]

  Rikina — #2Bodovky se většinou nasměrují na potřebná místa a pak už se s nimi nehýbe. Je to lepší světlo než lustr, ale ,jak bylo řečeno, rozhodně nestačí

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #6
  superkarma: 0 06.10.2016, 09:45:25
 4. [3] bobani [*]

  Rikina — #2 mluvíš mi z duše

  superkarma: 0 06.10.2016, 09:11:31
 5. [2] Rikina [*]

  Ty stropní bodovky jsou na nic. Sml80 Svítí to jak za dušičky, většinou se tam nesmí dát víc než 60 W. Navíc se tam blbě leze jak směrovat ty reflektory, tak vyměňovat žárovky. Nedosáhne tam ani dospělý, natož dítě, aby si posvítilo těmi "různými směry", kam zrovna potřebuje. Lepší je jedno pořádné světlo. Samozřejmě plus ty lampičky na stole na psaní úkolů a různě podobně.

  1. na komentář reaguje bobani — #3
  2. na komentář reaguje Dana Haklová — #4
  superkarma: 1 06.10.2016, 08:04:33
 6. [1] Andreadornova [*]

  Máme obyčejnou a stačí

  superkarma: 0 06.10.2016, 07:47:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme