Zdraví

Správná péče o chrup dětí

Co vše tím rozumíme, jak nic nezanedbat a na co si dát pozor?
Otázek je mnoho a téma na první pohled jasné není vůbec jednoduché.

Už tím, že chrup dítěte se mění tak, jak dítě roste, a každé vývojové období má i v chrupu svá specifika.
Dočasné, nebo také „mléčné“ zuby prořezávají obvykle v intervalu mezi 6. a 24. měsícem věku dítěte a je jich celkem 20, v každé čelisti 4 řezáky, 2 špičáky a 4 stoličky.
Pořadí a načasování prořezávání zubů dočasné dentice ovšem podléhá velké variabilitě a je do značné míry dáno geneticky.
Pokud však zhruba do 30 měsíců není dočasný chrup kompletní, je třeba tomu věnovat pozornost. Existují vady počtu zubů, které se mohou projevit už v dočasné dentici a mohou signalizovat obdobnou poruchu i v chrupu stálém, kde už je třeba ji aktivně řešit.

Zásadní při tom je včasná diagnóza, a pro tu může být porucha v prořezávání a v počtu dočasných zubů důležitou informací.
Jakmile dítěti začnou mléčné zuby prořezávat, je třeba začít se starat o pravidelnou hygienu. Půlroční dítě si samozřejmě nebude čistit zoubky samo, to je na rodičích, dítě se ale postupně snaží i o samostatné čištění a více či méně úspěšně napodobuje rodiče.
Pro ty by správně prováděná a pravidelná hygiena měla být samozřejmostí.
Pokud chcete, aby se váš potomek správně staral o chrup, musíte to dělat především vy sami.
Máte-li se svým chrupem problémy, bude je mít s velikou pravděpodobností i vaše dítě.

Jednou ze základních příčin je skutečnost, že jste je nenaučili správné hygieně.
V předškolním věku je vždy třeba hygienu zkontrolovat a u menších dětí účinně pomoci zejména v zadních úsecích chrupu.
Dětských past i dětských zubních kartáčků je celá řada a některé jsou spíše hračkami než hygienickou pomůckou, a velmi dobře děti motivují k samostatné a pravidelné péči o hygienu dutiny ústní.
Pracovní koncovka se štětinkami musí velikostí odpovídat věku dítěte a štětinky je vhodné volit měkké, aby nezraňovaly. Kartáčky je také třeba vyměňovat, jsou-li opotřebované, nebo po nemoci.

Zuby si dítě čistí, má-li možnost, vždy po jídle, zejména po konzumaci sladkostí, a na noc. Konzumace potravin v noci a popíjení sladkých nápojů, dětských čajů a koncentrovaných ovocných šťáv během noci není vhodné, protože se v dutině ústní vytvoří prostředí vhodné pro vznik zubního kazu.
Příjem tekutin obstará stolní voda nebo slabý neslazený čaj.

V období mezi druhým a třetím rokem by měl chrup dítěte vyšetřit zubní lékař (váš rodinný zubní lékař nebo specialista pedostomatolog) a vysvětlit vám podrobně zásady systematické péče o zuby, stanovit plán pravidelných kontrol chrupu.
Už u velmi malých dětí se můžeme setkat s kazem a jeho komplikacemi.
Tady platí: dětské zuby se ošetřují, dávají se do nich výplně, jde ovšem o to, aby malý pacient přišel s rodiči k lékaři včas s malým, počínajícím kazivým defektem tvrdých zubních tkání, jehož ošetření lze provést rychle a minimálně nepříjemně. Destruované a zanícené dětské zuby se opravdu dobře ošetřit nedají.
Pokud má první ošetření zubním lékařem pro dítě traumatizující průběh v podobě několika bezesných nocí a dramatické extrakce na noční pohotovostní službě, těžko pak dítě přesvědčíme o „tom, že to nebolí“.
Líčení vlastních nepříjemných zážitků ze stomatologické ordinace před dětmi jim také odvahu nepřidá a zubnímu lékaři dá hodně práce a úsilí, než malého pacienta přesvědčí o tom, že ošetření není nezbytně horor.

Zubní lékař vás při pravidelných prohlídkách seznámí s preventivními opatřeními vzniku zubního kazu, s fluoridací, a rovněž upozorní na rozvoj případné ortodontické vady chrupu dítěte, což obvykle znamená, že dítě bude muset nosit ortodontický přístroj – rovnátka. Načasování a způsob ortodontické léčby a typ ortodontického přístroje je věcí specialisty – ortodontisty, k němuž Vás váš stomatolog pošle.
Ortodontické vady se sice úspěšně léčí i u dospělých, ale nejobvyklejší a také nejefektivnější je aktivní ortodontická léčba v době výměny chrupu a v časné stálé dentice, tedy zhruba mezi osmým a čtrnáctým rokem.
Stálý chrup má 32 zubů, pokud nepočítáme zuby moudrosti – třetí stoličky, tak 28.
V každé čelisti jsou 4 řezáky, 2 špičáky, 4 malé stoličky – premoláry a 4 velké stoličky – moláry.
Při sledování jeho výměny už nejsme tak benevolentní jako v mléčném chrupu. Jeho výměna začíná obvykle v šesti letech v dolním frontálním úseku, nejprve se vyměňují střední řezáky, následují dolní postranní řezáky a horní střední řezáky, za nimi pokračují v prořezávání horní postranní řezáky. Současně prořezává první stálá stolička.
Uvedené období označujeme jako první fázi výměny chrupu a probíhá zhruba mezi šestým a osmým rokem. Postranní úseky, špičáky, premoláry a druhá stolička (druhá fáze výměny chrupu) prořezávají v období mezi osmým a dvanáctým rokem. Je dobré sledovat stranovou symetrii prořezávání, pokud ve frontálním úseku např. levý střední řezák prořízne a pravý zhruba do tří měsíců nikoliv, je vhodná konsultace s lékařem, případně zhotovení rtg snímku.
V postranních úsecích můžeme na prořezání druhostranného zubu stejného typu čekat maximálně 6 měsíců, ne déle.
V době puberty a dospívání zaznamenáváme u populace zvýšené riziko vzniku zubního kazu a je vhodné alespoň 2x ročně dodržovat harmonogram preventivních prohlídek chrupu. I návštěva a péče zubní hygienistky by měla být samozřejmostí, vždyť více než 90 % onemocnění dásní je v tomto věku způsobeno pouze nedostatečnou a nesprávně prováděnou ústní hygienou.

A na závěr? Běžte se, prosím, podívat do koupelny, v jakém stavu jsou rodinné pomůcky dentální hygieny, vzpomeňte si, kdy jste kupovala a vyměňovala nové zubní kartáčky.
Pokud vás tato otázka nezaskočila, jste na dobré cestě ke zdravému chrupu vašich dětí.

 

MUDr. Magdalena. Koťová, Ph.D.    

              
   
15.01.2004 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Vivian [*]

  kosmo: myslíš, že hygienistka a hygienička je to samý?

  superkarma: 0 15.01.2004, 16:44:53
 2. avatar
  [17] Vivian [*]

  Pavluska:

  superkarma: 0 15.01.2004, 16:32:57
 3. avatar
  [13] houserop [*]

  To: Pavluska
  Presne takto to mame se setrou a cistenim zubu. Sestra si je schopna cistit zuby i 5 minut, v pohode a jeste si u toho povida. A ja si strcim kartacek do pusy a okamzite se mi zveda zaludek, jakmile zajedu kartackem za ctyrky, tak je to temer jistota . Horsi je to dopoledne, po obede uz mi to tolik nevadi. Takze si zuby poradne cistim vecer a po obede, ale rano proste nezvladam - a k zubarce chodim taky zasadne az odpoledne.
  Tvoje holcicky jsou male, takze maji jeste detske pasty, ale az budes prechazet na normalni, zkus pastu s co nejmene vyraznou chuti (mne vyhovuje Promise).

  To Tapina: mne caste cisteni zubu vylozene pomohlo, od te doby, co si cistim zuby (alespon niti) i po obede nemam zadny novy kaz. Dokud jsem studovala a nemela moznost si je takto casto cistit, tak jsem mela i dva kazy za rok. No, krome jednicek a dvojek mam celou hubu provrtanou, skoda...

  superkarma: 0 15.01.2004, 10:28:58
 4. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Já si ale pořád budu myslet, že čištění zubů po každém jídle vede jenom k přecitlivělosti. Takhle jsem přišla ke svému jedinému kazu.

  superkarma: 0 15.01.2004, 10:12:42
 5. avatar
  [11] Žábina [*]

  Podle mě dělají rodiče chybu v tom,že nechají děti brzy samy čistit zuby - oni to ještě tak nezvládají,spíš to jen přejedou a problémy jsou na světě...

  superkarma: 0 15.01.2004, 10:12:25
 6. avatar
  [8] kosmokosmo [*]

  Pavluska: ten cholesterol.........to je divny...pisni mi kdyztak vzkazik...jestli chces......muj manzel do toho dela......

  superkarma: 0 15.01.2004, 08:36:11
 7. avatar
  [6] kosmokosmo [*]

  Pavluska: na tetracyklin pro dite vzdycky existuje alternativa...nedej se

  superkarma: 0 15.01.2004, 08:18:24
 8. avatar
  [3] kosmokosmo [*]

  hygienistice.......?ta cestina se fakt zmenila za tech pet let , co tam nejsem......my tomu tenkrat rikali hygiena

  superkarma: 0 15.01.2004, 07:14:22
 9. avatar
  [2] Vivian [*]

  Píše se tam m.j. i "Pokud chcete, aby se váš potomek správně staral o chrup, musíte to dělat především vy sami.
  Máte-li se svým chrupem problémy, bude je mít s velikou pravděpodobností i vaše dítě.
  Jednou ze základních příčin je skutečnost, že jste je nenaučili správné hygieně.", ale mě uniklo, jak může rodič, který sám neovládá techniku správného čištění zubů, tuto naučit správně své dítě. Pokud to rodič neumí (což většinou asi ne), pak by to dítě měl naučit stomatolog, ne? Koneckonců, on je tou správnou osobou, která může dítě naučit správně si čistit zuby. A ne rodič, který nemá o dentální hygienistice ponětí.

  superkarma: 0 15.01.2004, 01:12:36
 10. avatar
  [1] Adi [*]

  Před MD jsem pracovala u zubařky, která ošetřovala i děti. A s čím jsme se občas, vlastně dost často setkávaly...
  Názory rodičů typu...dětský chrup se ošetřovat nemusí, protože stejně vypadne apod. Takže když se dítě poprvé dostane k zubaři s oteklou tvářičkou a hned první zákrok je trhání zoubku, tak je jasný jaký pocity si do budoucna z této návštěvy dítko odnese

  superkarma: 0 15.01.2004, 00:09:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme