Znáte heslo "sportem k trvalé invaliditě"? Velice jsem se mu smála, ale jen do té doby, než jsem se seznámila se svým manželem. Na první schůzku přišel o holi. Časem mi vyprávěl, jak k ní přišel. Od dětsví miloval sjezdové lyžování a lyžoval tak dobře, že závodil. Je docela dobrodružné povahy, takže sjížděl svahy, ze kterých bych se já bála i jen podívat dolů, aby mě nepřepadla závrať. Bylo mu krásných 18 let, když se zúčastnil svého osudového závodu. Terén byl zledovatělý, počasí strašné, ale závod odstartovali. To by nebyl on, kdyby to vzdal. Sjezdovka byla jak namydlená, závodníci padali jako kuželky, pár zranění tam bylo - a závod pokračoval dál.

Manžel svištěl... až dosvištěl k urostlému smrku, do kterého to napálil v plné rychlosti. Pak už si nic nepamatoval a 4 dny ležel v bezvědomí. Smrk přerazil a vytrhl si nohu z kyčle. Teprve potom závod rychle ukončili. Odborníci, kteří mu kyčel cpali nazpátek do jamky, tvrdili, že tak čistou luxaci ještě nikdy neviděli. Nohu mu jakž takž spravili, ale úraz byl natolik vážný, že ho poznamenal na celý život. Na sport ale nezanevřel, běžky, kolo, plavání - ale průkaz ZTP mu už nikdo neodpáře....

A ještě přidám trošinku varovný příběh, který se stal mojí dceři. Chodila s klukem, který byl fanda do motorek. Nic proti tomu, ale oni byli ve věku, kdy rozum moc nefungoval a rozhodovaly zcela jiné hodnoty. Konverzace doma probíhala asi takto: "kam jdeš?" - "ven." "Kam ven?!" " Do města". A tak. Ten den byli oba jako pominutí. Možná to bylo i tím, že dcera měla příští den nastupovat do svého prvního zaměstnání a chtěla si naposled užít projížďky. Nejmíň pětkrát za dopoledne práskly dveře a já už nad nimi pomalu lámala hůl. Přišel večer. Ti dva byli ještě někde venku, když pod okny práskla dvířka od auta. Vyhlédnu - a vidím pomalované auto Veřejné bezpečnosti (tehdy VB). Zazvonili a oznámili, že se dceři a tomu řidiči motorky stala nehoda, ale že jsou relativně v pořádku. Netrvalo dlouho a ti dva přijeli, tedy onen hrdina tlačil motorku a vedle něj pajdala dcerunka. Přiznali se, že se jim při jízdě na okresce vzpříčil řetěz a oni vyletěli do polí.

No, měli oba dost, tak jsem jim nechtěla ještě přidávat. Ale pěkně to ve mně vřelo. Dceruška do práce nastoupila, ve vedru, jako je např. dnes, v oblečení až po krk, dlouhý rukáv a kalhoty, aby nebyly vidět modřiny a zafačovaná místa. Jak ji to bolelo, umíte si určitě představit. Pěkně je to vytrestalo. S tím motoristickým umělcem se stejně rozešla a naštěstí nemá žádnou trvalou památku na jejich krasojízdu. Jo, pýcha předchází pád, řekla by teta Kateřina - a já jí dávám za pravdu.

Gerda


Děkujeme za dramatický příběh.

Mě se sportem k trvalé invaliditě zatím nevyplnilo, ale několikrát jsem k tomu už měla blízko - jednou také na lyžích. Bylo to v Rusku a měli tam takové ty vleky, co se na ně nasazovala kotvička. Kovové lano pak vedlo v různé výšce, někdy nad hlavou, ale v některých místech sotva pár centimetrů nad zemí.

Jednou se mi právě to kovové lano zachytilo o přesku "přaskály" a v dalším úseku, kde stoupalo, mě zvedlo do vzduchu. Než stihl vlekař vypnout vlek, projela jsem pár metrů zavěšená hlavou dolů a pak se mi pevně dopnutá přaskála prostě vyzula a já sletěla. Samotný pád byl vcelku v pořádku, ale dřív než "přaskála" povolilo koleno - bylo vykloubené, natržené vazy, zkrátka moc nedrželo.

Naštěstí se mi ruští lékaři rozhodli věnovat a po půl roce rehabilitací a obkládání jakýmsi horkým bahnem mi dali koleno natolik dopořádku, že teď už nepoznám, které to bylo. A to první prognózy zněly dost špatně... Zlatí doktoři :)!

Máte také nějaké "sportovní" úrazy? Napište nám!

redakce@zena-in.cz

Reklama