Rodina

Sport v těhotenství: za určitých podmínek rozhodně ano!

Sport v těhotenství přináší určitá rizika, ale také mnoho výhod. Jaké zásady tedy dodržovat, aby nám sport co nejvíce těhotenství zpříjemnil a zároveň byl i svým způsobem průpravou na nadcházející porod?

 

ehu2

Těhotenství není nemoc

Na těhotenství je již ze samotné lidové tradice nahlíženo jako na jiný stav. Nezapomínejme však, že se jedná o stav zcela přirozený, fyziologický. Těhotenství tedy neznamená automaticky zákaz sportu. Avšak pozor, musí se jednat o těhotenství bezproblémové a nekomplikované.

Než začnete sportovat

Než začnete sportovat, zamyslete se nad následujícími body, případně je prodiskutujte se svým gynekologem.

 • Jaký je váš zdravotní stav? A to jak aktuální, tak i dlouhodobý.
 • Je vaše těhotenství rizikové? Není vaše těhotenství vícečetné či nehrozí u vás např. preeklampsie, tedy stav objevující se v pozdním těhotenství a charakterizovaný přibýváním na váze, zvýšením krevního tlaku apod.?
 • Jaký druh sportu byste ráda praktikovala? S lékařem proberte stupeň námahy, zda se hodně zapotíte a jaké je riziko poranění.

Nepříznivé odpovědi na některé výše uvedené otázky nemusí hned znamenat úplný zákaz sportu, mnohdy stačí najít vhodnou alternativu, nejčastěji dlouhé procházky či plavání.

Změny v ženském těle během těhotenství

 • Zvýšení tělesné hmotnosti včetně odlišného rozložení váhy po těle, což má za následek změnu těžiště. Žena v těhotenství používá jinou koordinaci pohybů, a to zejména ve třetím trimestru. To může být nebezpečné a nepříjemné např. u kondičního běhání.
 • Uvolnění vaziva. V rámci přípravy na porod se v organismu vazy stávají uvolněnějšími. Důsledkem je pak vyšší riziko poranění. Vyhněte se proto sportům, kde je nutné skákání, rychlé změny směru či nadměrné protahování.
 • Zvýšená klidová tepová frekvence. Při sportování byste si měla odpočinout vždy, když pocítíte únavu, nesportujte až do vyčerpání.
 • Snížený krevní tlak díky proudění krve do placenty plodu. Proto nepraktikujte sporty, kde se rychle mění pozice, hrozí vám závratě až mdloby.
 • Po čtvrtém měsíci se pro zachování optimálního krevního oběhu vyhněte sportům, při nichž se leží na zádech.

tehu

Pozor na…

Zejména se vyhněte všem kontaktním sportům. V průběhu prvního trimestru je plod ještě bezpečně schován uvnitř vašeho těla, postupně se však stává čím dál tím více zranitelnějším. Zapomeňte na adrenalinové sporty i skákání na trampolínkách. Velký pozor si dejte na riziko přehřátí – pijte dostatečné množství tekutin a nesportujte v horkých dnech.

Výhody sportu

Přiměřené a uvážené sportování však přináší mnohá plus. Kromě lepší kontroly nad vaší váhou a zachování dobré fyzické kondice na porod je jím i dobrá nálada a pohoda, kterou sport přináší!

autor: PharmDr. Hana Bakhouche
Zdroj: www.ulekare.cz

   
02.12.2014 - Těhotenství a porod - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Pentlička [*]

  Nikdy jsem nijak zvlášť nesportovala, nebaví mě to a nemám na sport talent. Takže v těhotenství jsem sice hodně chodila, ale sport ne.

  superkarma: 0 02.12.2014, 10:36:14
 2. avatar
  [3] kareta [*]

  Můj gnekolog mi tvrdil, že klidně mohu pokračovat s jízdou na kole i plaváním, vzpomínal na ženu, která do 7m skákala padákemSml52. Kdo začně sportovat až v těhotenství, tak to je samozřejmě jiná...ale jinak když je žena zvyklá na zátěž, tak se vlastně nic neděje. Zdravé těhotenství se udržíSml22

  superkarma: 0 02.12.2014, 10:14:33
 3. avatar
  [2] Milala [*]

  Byla jsem těhotná před xxxx lety a tohle se tehdy vůbec neřešilo.Dobíhala jsem bus jěště v devátém měsící,tahala těžké tašky a vše já i děti zvládlySml80

  superkarma: 2 02.12.2014, 08:05:34
 4. avatar
  [1] helmar [*]

  ano, souhlas. Pokud nejsou nějaké zdravotní problémy ropzumný pohyb nevadí. Vím to podle sebe i už dvou dospělých dcer - obě už jsou maminky dvou dítek.Sml67

  superkarma: 0 02.12.2014, 00:15:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme