Domácnost

Sporák vejpůl?

 

Zařizujete-li kuchyň po více letech, možná vás překvapí možnost pořídit si i něco jiného než klasický sporák – a to varnou desku a samostatnou pečicí troubu. Možná zaváháte… Kdy je vhodné volit toto řešení?

 

Sporák je jedinečný a nelze ho zatracovat

Určitě ve chvíli, kdy se rozhodnete koupit nový. Prostě ho vezmete a vyhodíte, starý nahradíte novým modelem. V nabídce lze běžně vidět nejen bílou klasiku, ale i hnědé či nerezové.  Lze je využít jak volně stojící, tak i ve vestavěné verzi. Ta je navíc vzhlednější, vypadá jako součást nábytku, přitom jde o klasický sporák. Zde ale počítejte s maličko vyšší cenou.

 

Výhodou samostatných sporáků je jejich nízká cena, ovšem více od nich očekávat nemůžeme. Jejich funkce nejsou příliš závratné jako například u multifunkčních vestavěných trub a varných desek. Přesto volte ty, které mají bezpečností funkce na plynových hořácích a třeba horkovzdušnou formu trouby. Ty nejjednodušší verze sporáků stojí zhruba od 4-5000 Kč. A příjemné jistě je, že se stále snižují ceny i sporáků se sklokeramickou varnou deskou.

 

I samostatná trouba a varná deska má své výhody

Varianta stále oblíbenější, pokud se rozhodujete o celkové rekonstrukci kuchyně. Instalace vestavěného spotřebiče je náročnější, vyžaduje zásahy do kuchyňské linky či do jejího uspořádání. Jenže vestavěné spotřebiče vypadají lépe, a lépe tak zapadnou do místností typu „obývací kuchyně.“ Vyrábí se bílé, hnědé, černé, nerezové i jinak barevné varianty. Různé jsou i tvary, od klasických rovných, po zakulacené či rustikální, které se lépe hodí do netypicky zařízených místností.


Další výhodou je fakt, že troubu lze umístit podobně jako mikrovlnku do výšky očí či rukou a veškerá manipulace s horkými hrnci je tedy bezpečnější, než když se shýbáte. Ovšem i to je relativní, pokud vám spadne horký pekáč z pár centimetrů výšky, nebude to taková hrůza a nebezpečí opaření, než když se rozprskne z půl metru výšky. Samostatné trouby však mají běžně mnoho funkcí navíc.

 

Samostatné varné desky lze umístit v kuchyňském nábytku prakticky kamkoliv, odpadá přemýšlení, kde je správný kout na sporák a i funkcí mívají mnohem více než klasické sporáků. Ovládání je pak nahoře vedle hořáků. K sehnání jsou jak litinové elektrické, plynové či sklokeramické či indukční varné desky. Sklokeramika je velmi oblíbená, ovšem dejte si pozor, rozdíly ve spotřebě a účinnosti jednotlivých desek mohou být dosti výrazné.

Některé plotýnky jsou vybaveny speciálními funkcemi, například rychloohřevem, pokud potřebujete rychle ohřát větší množství vody.

 

Navíc k některým lze přikoupit i praktický kryt či víko z tvrzeného skla, a máte-li tu možnost, neváhejte! Výrazně si ušetříte úklid, na sporák pak nepadá prach. Stojí zhruba od 4000 Kč, více v plynové i elektrické variantě.

 

Zdroje:

www.abc-elektro.cz

www.obchodni-dum.cz/sporak/

www.pre.cz

 

 

   
31.07.2007 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Janulina [*]

  Varnou desku mám a je to super. hezky se to udržuje ;-)

  superkarma: 0 31.07.2007, 13:54:39
 2. avatar
  [2] Laura.xy [*]

  Axel: Já také, jen varnou desku mám plynovou z tvrzeného skla. Horší neexistuje.

  superkarma: 0 31.07.2007, 13:06:50
 3. avatar
  [1] Axel [*]

  Já to tak mám a je to super, vypadá to dobře a na údržbu ideální.

  superkarma: 0 31.07.2007, 11:14:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme