Celá Česká republika spojila 21. listopadu v 16:00 své síly, aby společně upozornila na den, který se slaví jako Evropský den pro cystickou fibrózu.

V tento den se po celé Evropě konají různé benefiční akce, které mají upozornit na toto dosud málo známé nevyléčitelné onemocnění. Jako jeden z hlavních partnerů Klubu nemocných cystickou fibrózou se do akce zapojila i společnost PROFI CREDIT a její zaměstnanci.

Na tři desítky zaměstnanců PROFI CREDITU a jejich dětí se připojilo k výrobě větrníků pomoci pro slané děti. Větrník je logem Klubu nemocných cystickou fibrózou a symbolizuje ztížené dýchání slaných dětí. Řada z nich ho nedokáže ani roztočit. Větrníky z papíru, samo tvrdnoucí hmoty, FIMO hmoty a plastu se vyráběly už v předvánoční atmosféře. U dvou stolů ve tvaru větrníku vznikly krásné výrobky zdobené korálky a nejrůznějšími okrasnými předměty.

f

dva..

Součástí odpoledne bylo také promítání dokumentu o životě s cystickou fibrózou. O boji s těžkou nemocí vyprávěla zaměstnancům společnosti i rodina s dítětem, které trpí s cystickou fibrózou.

 „ Ročně se v České republice narodí asi 30 takto nemocných dětí. V současnosti je diagnostikováno asi pět set nemocných. Stejný počet se však neléčí vůbec nebo se léčí pod chybnou diagnózou. Přitom pozdní zahájení léčby může výrazně zhoršit průběh onemocnění,“vysvětluje ředitelka Klubu nemocných cystickou fibrózou Lenka Eislerová.

Celý výtěžek půjde na pomoc slaným dětem.

Přes sto svých výrobků pošlou zaměstnanci PROFI CREDITu na adresu Klubu nemocných cystickou fibrózou a větrníky z nejrůznějších materiálů se pak budou prodávat na Vánočních trzích a v e-shopu na www.slanedeti.cz. Výtěžek z prodeje poputuje na pomoc lidem s cystickou fibrózou. „Naše společnost věnovala Klubu nemocných cystickou fibrózou na boj s touto nemocí půl milionu korun, zároveň se ale chceme podílet na akcích, které mohou slaným dětem pomoci a upozorňují na jejich vážnou nemoc,“ říká marketingový ředitel PROFI CREDIT Ondřej Šmakal.

 tri..

jedna

Co je cystická fibróza?

Cystická fibróza (CF) je dědičně získané nevyléčitelné onemocnění. Vážně postihuje trávicí a dýchací systém. Charakteristická je tvorba abnormálně hustého hlenu, který zůstává v dýchacích cestách a slinivce břišní. Nemocní nemohou odkašlávat hlen z plic a tím dochází k rozmnožení bakterií, které způsobují trvalý zánět. Slinivka břišní blokovaná hustým hlenem nemůže uvolňovat enzymy nutné k trávení. Cystickou fibrózu provázejí i další zdravotní komplikace. Zhruba polovina nemocných se dnes dožívá 32 let. Nemocní potřebují každodenní náročnou léčbu.

 Zdroj: tisková zpráva

Reklama