Místo společné dovolené s rodiči vsaďte na speciální pobyt pro seniory. Ušetříte si stres.

„Tak pojeď s námi, mami!“ Věta, za kterou si později možná budete mít chuť nafackovat. Původně skvělý nápad vzít svého rodiče, nebo prarodiče na společnou dovolenou, se může ve výsledku nepříjemně zvrtnout. Starší člověk má prostě a jednoduše jiné potřeby a společná dovolená může být nakonec jen velikým stresem pro obě strany.

cestování

Společná dovolená s rodiči nebo prarodiči může být pořádný nápor na psychiku.

Jeden milion lidí. To je aktuální počet těch, kteří jsou starší šedesáti let a žijí sami, nejčastěji po smrti životního partnera. Velká řada z nich tráví se svými dětmi a vnoučaty velkou část svého času. Výjimkou nejsou ani společné dovolené. Ty ale ne vždy vyjdou na jedničku. Mnohem častěji dochází k tu menším, tu větším sporům, které ve výsledku dovolenou otráví všem.

Odlišné potřeby - spouštěč problémů

Kde je problém? Starší člověk má odlišné zájmy, jiné potřeby a přání, jinou tělesnou kondici i jiný denní rytmus. Tohle všechno se pak může snadno stát, i když nechtěně, spouštěčem sporů a problémů.
Ač je na počátku upřímná snaha potomků vytrhnout osamělého rodiče nebo prarodiče z každodenního stereotypu a nalít mu do žil optimismus a chuť do života, výsledkem může být pravý opak. Pro staršího člověka je v tomto směru lepší a prospěšnější pobyt s vrstevníky, kteří mají stejné zájmy a potřeby.

cestování

Pobyt ve skupině vrstevníků seniorovi pomůže víc, než dovolená s dětmi.

Právě na starší a osamělé klienty se specializují cestovní kanceláře pro seniory. Zelenou dostaly i od Ministerstva pro místní rozvoj, které jejich projekty podporuje. Jejich cíl je jasný - umožnit starším lidem cestovat v kolektivu vrstevníků, kteří mají stejné zájmy i potřeby a jsou ve stejné kondici.

S vrstevníky a pod dohledem odborníků

Jejich nabídka se postupně rozšiřuje. Senioři tak mohou vyrazit nejen na rekondiční a relaxační pobyty do lázní, ale i na běžky na hory, kde se o ně stará zkušený personál v čele instruktorem, jehož cílem není seniory unavit, ale pomoci jim zlepšit zdraví. Je jim zároveň i psychickou oporou, na kterou se mohou kdykoli s čímkoli obrátit.

Čím jsou seniorské pobyty specifické?

  • cestovní kanceláře zaměřené na seniory si neúčtují příplatek za jednolůžkový pokoj, nebo za neobsazené lůžko.
  • program zájezdů je s odborníky sestavený citlivě k potřebám seniorů. Starší lidé jsou totiž méně otevření, nejistí a opatrní.
  • k dispozici bývá školený personál, který je schopný pomoci se zdravotními neduhy.
  • cestovky dbají na to, aby byly hotely uzpůsobené k pobytu hůře se pohybujících lidí.
  • díky spolupráci s dalšími partnery mohou specializované cestovní kanceláře nabídnout nejrůznější slevy na další služby (slevy na zapůjčení lyžařského vybavení, levnější vstupné do divadel...)

 

cestování

Relaxační a rekondiční pobyt má pozitivní dopady i na psychiku, člověk pozná nové přátele a získá novou chuť do života.

Kromě horských pobytů s aktivním programem, které mají pozitivní dopad na psychiku, specializované cestovní kanceláře nabízejí i kratší výlety za kulturou do hlavního města - Ač se vám to možná nezdá, pro staršího člověka, který není z Prahy, je večerní návštěva pražského divadla téměř nereálná.

Představení končí pozdě večer, dopravní spojení není ideální, cesta autobusem nebo vlakem tedy dlouhá a únavná - to by odradilo i mladší ročníky. Díru v nabídce tak nově vyplňují dvoudenní výlety za kulturou s přespáním v hotelu.

Drobné překážky, které berou chuť cestovat

A drobných překážek, které ale v důsledku dokážou seniorovi vzít chuť kamkoli cestovat, je mnohem víc - cena za jednolůžkový pokoj je ve většině hotelů vyšší než za dvoulůžkový, pořádnou díru do rozpočtu seniora udělá i poplatek za nevyužité lůžko. Tohle všechno ale u specializovaných cestovních kanceláří pro seniory odpadá.

cestování

Na hory na běžky - stále oblíbenější forma aktivních pobytů pro seniory.

Senioři navíc mohou vyrazit i mimo hlavní sezonu, kdy jsou ceny nižší, a zároveň mají nárok na nejrůznější seniorské slevy. Pobyt tak ve výsledku nepřijde na nijak vysokou částku. Navíc může být nečekaným a netradičním dárkem.

Sázka na jistotu - pobyt v lázních

A pokud byste si nebyli jisti výběrem, pak vsaďte na jistotu. Tou jsou právě rekondiční a relaxační pobyty v lázních. Často i s možností vzít s sebou domácího mazlíčka, kterého by jinak neměl kdo hlídat. U seniorských pobytů hotel za jeho pobyt nic neúčtuje.

Méně časté, ale stále oblíbenější jsou potom společné pobyty seniorů s vnoučaty. Ta si část dne hrají s ostatními dětmi, zbytek dne mají společný program s prarodiči. Ideální řešení ve chvíli, kdy si sami chcete od svých ratolestí na pár dní odpočinout a zároveň jim dopřát možnost strávit čas s babičkou nebo dědou.


Cestovní kancelář OK-TOURS odborník na cestování pro seniory ze své nabídky vybírá specializované zájezdy pro seniory:

cestováníNaučte vnuky lyžovat
Pobyt v Krkonoších na Černé boudě. Děti jsou pod dohledem zkušeného instruktora, který jim dá základy lyžování, vy můžete nabírat síly na společné zimní radovánky ve zbytku dne.

cestováníSenioři na běžkách
Každý den možnost vyrazit na běžkařský výlet s instruktorem a odpoledne posedět s vrstevníky nad zákuskem a kávou. Navažte nová přátelství a udělejte něco pro své zdraví.

cestováníZa kulturou do Prahy
Dvoudenní výlet s přenocováním v hotelu. Divadelní představení podle vlastního výběru, procházka Prahou a to vše za ceny, které jsou pro peněženku seniora více než příznivé.

Autor: Lucie Štěrbová & OK-TOURS

Zdroj foto: OK-TOURS

Reklama