.

Společná dovolená měla spojit naše rozpadající se manželství, ale nakonec jsem málem ztratila i přízeň svého syna

Vztahy

Společná dovolená měla spojit naše rozpadající se manželství, ale nakonec jsem málem ztratila i přízeň svého syna

Dovolená prověřuje vztahy víc než cokoliv jiného. Všichni snad známe milou komedii Svatební cesta do Jiljí, kde budoucí ženich svérázným způsobem testoval způsobilost své nevěsty. Už tolik vtipné však nejsou tyto „testy“, když jsou spolu lidé nějaký ten rok. A už vůbec ne, když jsou do akce zataženy děti.

Pětatřicetiletá Adéla se letos na rodinnou dovolenou vypravila jen s velkým sebezapřením. S manželem má totiž dlouhodobé problémy a v podstatě se už předběžně dohodli na rozchodu.

man

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Ale pak její muž přišel s nápadem, že si ještě jednou zkusí společně vyjet a že třeba k sobě najdou opět cestu. Adéle se do toho moc nechtělo, ale když její dosavadní partner vytáhnul trumf v podobě zájmu o jejich syna, kterému by pohyb u moře prospěl na alergii, citlivá matka rezignovala.

Možná jsem si na chvíli opravdu začala myslet, že můj manžel není tak špatný a že to myslí dobře. Samozřejmě mě přesvědčil hlavně jeho argument, že to děláme pro našeho syna,“ vysvětluje okolnosti dovolené, která se pro ni stala peklem.

Dvanáctiletého syna vlastně poslední roky vychovávala sama. Jeho otec stále někde poletoval, nikdy neměl čas s ním být a v podstatě prý vždy byl jen takový tatínek na baterky, imaginární postava dětského světa. Adéla uvěřila, že teď by k sobě ti dva mohli během dovolené, kdy budou spolu, najít cestu.

A vlastně ji skutečně našli,“ říká hořce, jen si není jista, zda to takto opravdu chtěla. „Vždy se mi líbila rada, že člověk by si měl dávat dobrý pozor, co si přeje, protože by se mu to mohlo splnit,“ říká Adéla, jež dnes už ví, že si asi přála trochu špatně.

 • Během dovolené totiž její manžel syna dokonale zmanipuloval a ten se nyní ke své mámě chová téměř stejně jako její vypečený partner: posmívá se jejím názorům, pohrdavě se vyjadřuje o všem, co řekne, a mumlá si něco o méněcenných ženských.

„A takový to byl slušný a dobře vychovaný chlapec,“ běduje Adéla, která syna nikdy nerozmalovala a snažila se ho směřovat k úctě k ženám, kterou sice u nich na vlastní oči nikdy neviděl, ale kterou by měl každý správný chlap mít. Velkou pomocí jí prý byl dědeček chlapce, který v podstatě zastupoval jediný mužský vzor v rodině.

Stále doufám, že to vše zase upraví čas, že syn pochopí, že takto se chovat nemůže,“ zalyká se Adéla, kterou daná situace velmi ranila. „Stále mám před očima všechny ty scény, kdy ti dva si rozuměli, ale jejich spojenectví, po kterém jsem roky toužila, bylo založené na tom, že já jsem tam ta navíc, ta směšná osoba, která jim má tak akorát sloužit.“

O nějakém vylepšení partnerského vztahu nemůže být samozřejmě ani řeč. Naopak, teď si je již naprosto jistá, že se svým mužem zůstat nechce. Co však bohužel před tím nemusela řešit, a nyní je to téma číslo jedna, jak se k situaci postaví jejich syn. „Před tím tátu skoro neznal, nemusela jsem si dělat starosti, že by třeba chtěl zůstat s ním. Nyní se bojím, abych o syna nepřišla - a to doslova,“ uzavírá svůj příběh Adéla.

Přečtěte si také:

   
28.07.2016 - Příběhy - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [14] zlá teta [*]

  Ať chvíli nechá chlapy starat se o sebe a ono to chlapečka rychle přejde. A ten čas ať využije pro sebe.

  superkarma: 0 04.08.2016, 08:40:08
 2. avatar
  [13] Hetinka [*]

  Já paní i rozrušení z toho, že cítí v budoucnu nové neočekávané riziko chápu. Ale je to pravda, že by měla nechat hlavu zchládnout, s chlapcem trochu promlouvat a nechat působit i dědečka. On "tatíček" taky zase zajede do starých kolejí, a chlapci se v hlavě rozsvítí. Je teď zmasírovaný, ale pokud má dobrý základ v dosavadní výchově, příjde na svůj omyl sám. Držím palce!

  superkarma: 0 01.08.2016, 12:24:32
 3. [12] prototype [*]

  cilani — #10 moje řeč Sml22 Sml67

  superkarma: 0 28.07.2016, 15:54:16
 4. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Mám pro matku jedinou radu - uklidnit se, uvařit si kávu a dát nohy nahoru. Odpočívat. Až bude synek kušovat něco o méněcenných ženských, odpovědět nějakým vtípkem, klidně ho drsně setřít. Ať ochutná vlastní medicíny. Získat NADHLED. Sml58Sml24 Začít si dělat svoje a neřešit něčí špinavé ponožky - ať si synek všimne, že se to samo nevypere. A ostatní řekla Altamora — #1

  superkarma: 2 28.07.2016, 13:45:28
 5. [10] cilani [*]

  Nehádala bych se, nedělala scény, ale už vůbec bych nedělala služku.. Sml80 A pak klukovi vysvětlit, kdyby zkoušel, že tohle si ke mně dovolovat nebude..

  1. na komentář reaguje prototype — #12
  superkarma: 0 28.07.2016, 13:03:08
 6. avatar
  [9] Mickey Mouse [*]

  Pokud dřív jako mužský vzor fungoval děda, tak by mohl také teď klukovi vysvětlit, v čem se chová špatně.

  Ale připadá mi, že paní zbytečně vyšiluje. Syn si holt užil chvilku s tatínkem - což je pro něj nejspíš splněný sen. A na dovolené se samozřejmě syn chová jinak než doma. Měla by počkat, až jak se syn bude chovat v normálním provozu školního roku.

  Navíc si myslím, že přehnaná reakce matky musí kluka bavit a tím spíš si pak tohle chvoání užívá. Takže by to fakt chtělo, aby se matka uklidnila.

  superkarma: 0 28.07.2016, 11:29:39
 7. avatar
  [8] amphora [*]

  cherinka — #5 podobně to měla i moje kamarádka, akorát s tím rozdílem, že to byly obě děti, které chtěly k otci,zřejmě ekonomické důvody.Taky na radu s tím souhlasila, i když uvnitř to bylo bolestné,a světe div se, do tří měsíců byly obě zpátky, s prosíkem" maminko můžeme u Tebe bydlet napořád?" A bylo po starostech. Sml16

  superkarma: 0 28.07.2016, 09:51:04
 8. [7] bobani [*]

  nepřestane mě udivovat , jak dovedou být chlapi omezení

  superkarma: 0 28.07.2016, 09:33:53
 9. [6] Andreadornova [*]

  Pár takových případů znám, bohužel je to ještě horší než na začátku a matku syn absolutně neposlouchá a dělá si z ní otroka, měla by zakročit jinak to potom bude úplná kopie otce...

  superkarma: 0 28.07.2016, 09:20:04
 10. avatar
  [5] cherinka [*]

  Podobně zareagoval starší syn mojí kamarádky a při rozvodu se šprajcl, že chce být s tatínkem. Ona to obrečela, ale na radu psycholožky, která jí řekla: "Nechte ho, lepší, když bude utíkat od otce k vám, než aby vám vyčítal, že u něho nemůže být!" ho nechala jít k otci. A jak řekla psycholožka, tak se i stalo - do roka chtěl zpátky k ní.

  1. na komentář reaguje amphora — #8
  superkarma: 2 28.07.2016, 06:49:07
 11. [4] Rikina [*]

  S dvanáctiletým klukem už může takzvaně mlátit puberta. Jenom si toho paní zatím nestihla všimnout a u moře na to bylo víc času, tak jí to došlo. To ani tatínek nemusel nic moc dělat a říkat, protože klukům v tomhle věku obvykle matka připadá úplně nemožná, i když o žádný rozvod nejde. Sml80 Slušní a dobře vychovaní chlapci se mění na sígry a rodiče se nestačí divit, pár let to vydrží, a pak se ty hormony zas uklidní. No a snad paní musela počítat s tím, že v případě rozvodu otec bude syna taky vídat a vychovávat, vůbec není automatické, že syn by šel s ní, ve 12 letech už na to může mít svůj názor, a mělo by se k tomu přihlížet. Matkám, které si nárokují děti jen pro sebe a otcům je nechtějí ani "půjčovat", rozhodně nefandím, a že takových není málo. Sml80

  superkarma: 3 28.07.2016, 06:04:32
 12. avatar
  [3] gerda [*]

  gerda — #2Ach, ta editace....samozřejmě bych to hned opravila ve smyslu "na takovou dovolenou"...

  superkarma: 0 28.07.2016, 05:21:29
 13. avatar
  [2] gerda [*]

  Na takové dovolené se má jet jen do té vzdálenosti, aby se z ní dalo rychle odjet domůSml30. Zvlášť v takovém případě. Od moře se prchá těžko. Kluk byl v jiném prostředí, táta ho asi podivočil, tak se choval taky jinak. Nevěřím, že za pár dnů zmizelo všecko, k čemu byl doma vychováván. Sml23 Možná měla maminka zvolit jinou metodu, než se jen urážet a cítit se ukřivděnáSml58. Když už tam byla, mohla přistoupit na zlou hru partnera a vyzrát na něj diplomatičtěji, být milá, zapojovat se do her, vymýšlet vlastní.... Kdyby se nesoustředila jenom na pocity, že je manžel padouch co všecko ničí, mohla z pobytu vytěžit něco lepšího. A pak se teda rozejít, ale až doma.

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 2 28.07.2016, 05:19:59
 14. avatar
  [1] Altamora [*]

  Není příliš pravděpodobné, že by otec stál o to, aby dostal syna do své péče, když se mu doposud příliš nevěnoval. A kdyby náhodou ano - souhlasila bych s tím a na víkendy bych si vždycky připravila zajímavý program. Rozhodně bych nechtěla mít doma fracka, který se ke mě chová jako ke služce. Samozřejmě že bych předtím synovi řekla, že ho miluju a jsem tu pro něho. Ale ne jako jeho poskok.

  Je ale pravděpodobnější, že se muž obává ztráty hospodyně, a tak si ji chce připoutat tím, že v ní vyvolá pocit, že může přijít o syna. Tuhle hru bych hrála nerada. Vlastně bych ji nehrála vůbec. Rovnou bych navrhla střídavou péči. To by se pán tvorstva nestačil divit.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #11
  superkarma: 13 28.07.2016, 00:47:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme