V zimě se naplno rozjíždí společenská sezona. V ní se neobejdete bez společenských šatů. Pokud si hodláte nějaké pořídit, je dobré vědět, jaké jsou trendy v materiálech. Seznámíme vás.

Chystáte se do divadla, na koncert či večerní party? Pak se neobejdete bez společenských šatů. Někteří návrháři si představují oblékání pro tuto sezonu v duchu sofistikovaného minimalismu, jiní dávají přednost odvážně opulentním modelům. Přesně takové jsou i použité materiály. S  trendy nadcházející sezony vás seznámí Hana Konečná, majitelka společnosti PAR EXCELLENCE, která patří k nejznámějším dovozcům látek na český trh. Kolekci aktuálních materiálů předvádí známá herečka Ivana Chýlková. Šperky jsou dílem Zdeny Zingopi.

 Malé černé

Malé černé

Malé černé šaty jsou sázkou na jistotu a představují nadčasovou klasiku. Hodí se pro bezpočet příležitostí, proto je takřka povinnost mít jedny v šatníku. Měly by být jednoduché, elegantní i praktické. Jejich výhodou je snadná kombinovatelnost s módními doplňky. Důležitý je kvalitní materiál a perfektně padnoucí střih. Klasikou je kvalitní vlněný nebo hedvábný žoržet. Pro civilnější podobu malých černých šatů je možné použít jemnou vlnu. Ke klasice rovněž patří letos velmi aktuální samet ve své luxusnější, hedvábné podobě. Jedinečné budou malé černé z hrubé krajky nebo z efektních žakárových tkanin - jako matlasé s plastickým povrchem. Samostatnou kapitolou pak je použití nejrůznějších průhledných materiálů s podšitím. Pro trendové modely inspirované padesátými léty minulého století s korzetovými živůtky a řasenými sukněmi je ideální taft a dupionové hedvábí.

Večerní šaty

Letošní módní trendy potěší jak ženy, které vyznávají jednoduchý styl, tak i ty, které dávají přednost extravaganci a okázalosti. 

Večerní šaty

Hebké, měkké a splývavé materiály vyjadřují smyslnost a eleganci dob dávno minulých. Velkorysá okázalost si zase vyžaduje pompézní látky jako brokát, taft nebo extravagantní vzory a zdobení. Jednoduchá silueta si žádá splývavé materiály, jako jsou hedvábné satény, šifony a voily, mušelíny či žerzej. Oblíbená je kombinace svůdných, průhledných materiálů s neprůhlednými látkami. Velmi žádaný je pro letošní společenskou sezonu kovový a metalický vzhled.

Kovový efekt

Co se týče barev, můžete vybírat mezi klasickými večerními barvami, jako je černá, fialová, tmavě modrá, ale také béžovými „nahými“ tóny. U okázalejších modelů dominují pestré barvy od křiklavě žluté přes svítivě růžovou až po zářivě tyrkysovou, fialovou a rudou.

Vzory a zdobení

Vzory

Extravagantní vzory z Blízkého východu, indické vyšívání nebo květinové i grafické vzory - to vše bude v nadcházející sezoně trendy. Připomínkou léta v chladných dnech mohou být vzory inspirované flórou - od asijských vzorů až po barokní květinové detaily, od tištěných až po vyšívané.

Samet

Nejaktraktivnější materiály na večerní šaty

Brokát je překrásná a velice atraktivní látka. Vyrábí se z přírodního hedvábí a je tkaná žakárovou technikou, která umožňuje vyrobit velkoplošné vazebně vzorované tkaniny. Často jsou protkávané stříbrnými, nebo zlatými nitěmi. Látka pak vytváří nádherné barevné kompozice tón v tónu.

 Krajka je velmi ženský a nadčasový materiál, který opět zažívá velký comeback. Velejemné krajky se na přehlídkových molech tentokráte uplatňují nejen na společenských modelech, ale také na luxusních doplňcích jako kabelky a boty.  Nejčastěji se objevují krajky v černé a béžové barvě.

Samet mnozí návrháři letos preferují. Přestože historie sametu začala již v polovině 14. století a zmínky o něm se v této době objevily na Dálném východě, nejde o žádný zastaralý materiál. Sametové sukně, kalhoty, šaty, blejzry i kostýmy zaplaví naše šatníky. Najdete ho v hladkém hedvábném provedení se svým typickým leskem, v atraktivním provedení s efekty devoré či nejrůznějšími tisky. Pravý samet se vyrábí z hedvábné příze. Moderní samety se tkají s příměsí elastických vláken.

Foto: Alžběta Jungrová

Reklama