Bulvár

Splátky rostou, exekutor za dveřmi! Co s tím?


Společnost Člověk v tísni už několik týdnů vede kampaň, která upozorňuje na zadluženost sociálně slabších občanů. Kritizuje především úspěchy reklamních tahů lichvářů, tedy moderně řečeno finanční společnosti, na nezaměstnané, kteří mívají v důsledku impulsivního řešení momentální krize na krku exekutory. Do kampaně je zapojen i finanční analytik Sdružení obrany spotřebitelů Michal Kebort.
 

Můžete nám kampaň přiblížit?

Smyslem kampaně Spotřebitelský úděl organizované Člověkem v tísni je upozornit na problematiku novodobé lichvy, řekněme anglickým termínem loansharkingu, a na to, že to není problém, který by se týkal několika málo lidí, ale skutečně je to problém, který vznikl v České republice v masovém měřítku.


O co tedy jde?

Celá kampaň probíhala v několika městech České republiky, začínala v Plzni, pokračovala v Ústí nad Labem, v Chomutově, Prostějově, Přerově,  Olomouci, Bílině, Sokolově,  Liberci a v Kladně. A na měsíc říjen je chystána přednáška v Roudnici nad Labem. Kampaň má vždy shodný vzor, dopoledne je organizován odborný seminář, určený hlavně pro odbornou veřejnost, kde se sejdou lidé z úřadů,  neziskových institucí, případně i z bank, pokud by měli zájem seznámit se s tím, jak se daná problematika vyvíjí, co mají dělat při setkání s takto postiženým člověkem a jak mu mohou pomoci.


Jak se dá vůbec pomoci člověku, který se neúměrně zadlužil a nemůže splácet své dluhy?

To je velmi problematické, což ukazuje i odpolední část, která je věnována besedě. V dopoledních částech, pokud máme odbornou veřejnost, tak tam se spíše věnujeme té prevenci, jak lidi naučit, aby se nezadlužovali. Na besedách samotných už se více točí téma, proč se lidé do těchto problémů dostali a jak mohou dané problémy řešit. Určité východisko nabízí insolvenční zákon, který vstoupil v platnost začátkem tohoto roku, ovšem tento zákon je určen spíše pro střední vrstvy, řekněme si otevřeně, že lidé, kterých se skutečná lichva týká, nemají přístup k řešení svých problémů.


Jak je možné, že lidé na sociálních dávkách jsou neúměrně zadlužení?

Je to téma, které se proplétá všemi těmi odpoledními debatami, kam dochází veřejnost. Většina lidí nedokáže pochopit, proč nějaký podnikatel je schopen půjčit někomu, kdo to evidentně nebude schopen splácet. V České republice je ovšem několik úvěrových společností, které velmi ochotně půjčí každému, protože vědí, že se svých prostředků domohou, ba co lépe, pokud ten člověk nebude mít na splácení, domohou se také sankčního úroku a různých pokut, které ve své podstatě mohou tvořit větší sumu, než byl úvěr původní samotný. Pokud by spotřebitel dále neměl na splácení úvěru, zpravidla proto, že je v sociální síti, žije na sociálních dávkách, české zákony, české právo umožňuje exekuovat i část sociálních dávek. Je to tedy optimální situace pro úvěrovou společnost, protože klient nikdy nebude ze sociálních dávek splácet úvěr samotný, bude platit pouze sankční úroky a různá penále, případně úroky samotné, a nezbude mu na splácení úvěru jako takového. Bohužel už vznikl oficiální termín, jak se tento člověk označuje, jakožto trvale udržitelný klient. Můžeme si říci, že vy mu půjčíte deset tisíc, budete mu sice exekuovat jen 1000 nebo 1500 měsíčně, což vám nepřijde jako velká suma, ale vy mu tuto částku budete exekuovat do konce života.


Existují nějaké poradny pro zadlužené lidi, kam by se přišli poradit, jak tedy situaci řešit?

V první řadě by tu měl být odbor sociální péče, na každém městském úřadu funguje tento odbor, a tam by pracovnice měly poradit, co dělat v takovéto situaci. Na druhou stranu, máme tu i neziskové organizace, jako jsme my, dále Poradna při finanční tísni nebo občanské sdružení SPES.

   
01.10.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Alfová [*]

  jeden čas -krátký-jsem dělala pro jistou půjčkovou splečnost a nevěřili byste, jak se prověřovaly příjmy! a kdo a kolik si půjčoval! potom se nedivím, že dochází k exekucím...

  superkarma: 0 01.10.2008, 19:22:30
 2. [14] xenie [*]

  k tématu: "Můžeme si říci, že vy mu půjčíte deset tisíc, budete mu sice exekuovat jen 1000 nebo 1500 měsíčně, což vám nepřijde jako velká suma, ale vy mu tuto částku budete exekuovat do konce života." - udivuje mne, že je to legální, stále se o tom mluví, ale že by padnul aspoň návrh zákona jak to změnit, to ne....

  superkarma: 0 01.10.2008, 16:30:21
 3. [13] xenie [*]

  gerda: tak pěkné příspěvky tam byli, to je škoda že to smazali že by Nutricare nebyl až takovej SHIT ?

  superkarma: 0 01.10.2008, 16:23:02
 4. avatar
  [12] gerda [*]

  xenie: Lidííííí, nekupujte produkty firmy, která nedovolí lidem, aby si o ní sdělovali své zkušenosti

  superkarma: 0 01.10.2008, 14:01:21
 5. [11] xenie [*]

  gerda: taky jsem koukala že už tam není vůbec, tímto určitě spoustu lidí přesvědčí aby si to koupili

  superkarma: 0 01.10.2008, 13:22:54
 6. avatar
  [10] gerda [*]

  xenie: jen co jsem napsala další příspěvek, smazali ji totálně.

  superkarma: 0 01.10.2008, 13:21:43
 7. avatar
  [9] jiti [*]

  No mě stačí ta reklama za vajíčkem A děsná rána!! Rána teprv přijde od exekutora

  superkarma: 0 01.10.2008, 12:50:53
 8. [8] xenie [*]

  Od věci, ale všimly jste si že u té reklamy na NutriCare - článek "Zdravý život vám přivezou domů" vymazali diskusi ?

  superkarma: 0 01.10.2008, 12:50:40
 9. avatar
  [7] gerda [*]

  Jupíí: jenomže když dáš peníze bance, úroky ani nepokryjí inflaci a v dnešní době není žádná jistota vůbec nikde. Burza se hroutí, tak co těm lidem zbývá, než že si peníze nacpou do štrozoku. Staří lidé šetří na pohřeb, aby po nich rodině něco zbylo, to není kvůli lakotě. Pořád se asi málo zdůrazňuje, že mají být opatrní, nejde jen o peníze, ale o bezpečnost vůbec.

  superkarma: 0 01.10.2008, 11:52:30
 10. avatar
  [6] Jupíí [*]

  gerda: U důchodců je problém v tom, že oni ty peníze nepotřebují. Kdyby je potřebovali, nikdy by je nikomu nedali, ale nějak pořádně by je užívali. Oni je mají v šuplíku. Potom brečí, že přišli o sto tisíc, ale jejich život se k horšímu nezmění ani v nejmenším

  superkarma: 0 01.10.2008, 11:41:35
 11. avatar
  [5] gerda [*]

  Lidi nebyli z dřívějška zvyklí na takovou zlodějnu a teprve teď jim začíná docházet, do čeho to spadli. Těžko se lze divit méně nadanému člověku, který vidí na kandelábrech přátelsky se tvářící nabídky půjček. Ale ty konce... Myslím, že je pořád dost těch, kdo naletí bez přemýšlení. Je to stejné jako s těmi důchodci, kteří důvěřivě otevírají každému, kdo se jim představí jako zástupce nějaké instituce a ochotně jim vysázejí tisícovky na stůl. Případně ukážou, kde těch tisícovek mají schováno víc

  superkarma: 0 01.10.2008, 10:50:59
 12. avatar
  [4] Sonne [*]

  olga ebertová: Já vím... (to měl být pokus o vtip)

  superkarma: 0 01.10.2008, 10:49:45
 13. avatar
  [3] olga ebertová [*]

  Sonne: On si exekutor otevře sám !!!!

  superkarma: 0 01.10.2008, 10:19:16
 14. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Spíš by měly být poradny, kde by půjčky byli schopni rozmluvit.
  Uvědomte si, že pokud si někdo půjčí na exotickou dovolenou na úrok i 52%, věřiteli nikdy žádný soud neprokáže lichvářský úrok. U těchto půjček věřitel nepředpokládá, že dlužník je v sociální tísni.

  superkarma: 0 01.10.2008, 10:07:07
 15. avatar
  [1] Sonne [*]

  Splátky rostou, exekutor za dveřmi! Co s tím? Za žádnou cenu NEOTVÍRAT!!!!!

  superkarma: 0 01.10.2008, 09:41:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme