Zdraví

Špízy s kuřecími játry

Náš jídelníček totiž mohou nadále tvořit taková jídla jako drůbež (ovšem bez kůže), většina ryb, hrách, čočka, fazole a sojové maso, protože jejich společným jmenovatelem je nízký obsah tuku. Dopřát si můžeme i všechno ovoce, všechnu zeleninu (s výjimkou oliv), všechny zrniny, jáhly, těstoviny i pohanku. Z mléčných výrobků se nemusíme ani v nejmenším zříkat podmáslí, netučného mléka s jedním procentem tuku, netučného jogurtu a tvarohu, pudinků z netučného mléka a olomouckých tvarůžků. Na tuk chudé jsou i dalamánky, bagety, preclíky, chléb a bílé pečivo. Z dalších ingrediencí používaných k přípravě jídel se nemusíme vyhýbat kečupu, kvasnicím, škrobové moučce, vaječnému bílku, koření ap.

O něco opatrnější bychom ovšem měli být při pojídání potravin se středním obsahem tuku. Sem patří libová šunka, telecí, zadní hovězí, svíčková, losos, makrela, tuňák v oleji, krocan a krůta, sojový tvaroh, mléko a jogurty do 2% tuku, sýry se sníženým obsahem tuku, některé trvanlivé pečivo či pražená kukuřice.
Naproti tomu potraviny spadající do třetí skupiny, vyznačující se vysokým obsahem tuku, by si měl (alespoň načas) doslova zakázat každý, kdo se chce opravdu zbavit nadbytečných kilogramů. I když většinou jsou tito "nepřátelé" známi, pro jistotu je vyjmenujeme. Jedná se o smažené potraviny, hamburgery, tučné vepřové a hovězí, skopové, většinu uzenin (nedejme se mýlit například názvem °dietní salám° - i ten je tučný) a masových konzerv, mleté maso, u něhož nemáme jistotu, jakých surovin k němu bylo využito, tlačenku, jelita, jitrnice a husy. Z ovoce a zeleniny jsou to především olivy, kokosové ořechy (a samozřejmě i mletý kokos užívaný na moučníky). Z mléčných výrobků je nadměrně tučná většina sýrů, zvláště sýry smetanové, plnotučná mléka, smetana, šlehačka, smetanové mražené pochutiny, pečivo s náplní z tučného tvarohu, pečivo z listového a tučného těsta, smažené pečivo (tedy např. oblíbené koblížky) a pečivo se žmolenkou. Pozor bychom si měli ovšem dávat také např. na ořechy a oříšky, mandle, majonézu, vaječný žloutek, čokoládu a výrobky z ní.

Stanislava Jarolímková

   
13.04.2000 - Zdraví - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  Simba — #1 presne ta vule schazi

  superkarma: 0 04.11.2012, 01:28:38
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Každému vyhovuje jiná dieta. Nejvíc se mi líbí ta podle krevních skupin - podle té bych se měla naopak zříct sacharidů a tuky si klidně ponechat a to je jídelníček, se kterým bych se smířila. Jíst ovoce a vynechat tuky, to rovnou můžu hladovět a požitek z jídla bude stejný.

  superkarma: 0 06.12.2003, 12:18:08
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  A ještě najít vůli ...

  1. na komentář reaguje hubajda — #3
  superkarma: 0 11.11.2003, 13:18:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme