Styl

Špitálová móda


Slovo móda by se slušelo dát do uvozovek, protože v době, kdy nás nemoc nebo úraz připoutá na nemocniční lůžko, na takové malichernosti jako je styl, vkus a šarm nemá asi nikdo ani pomyšlení. Zpočátku je nám hodně blbě a jsme rády, že jsme rády. Ale když se začínáme trochu zotavovat a najdeme síly se na sebe podívat do zrcadla, začíná nám přece jenom na vzhledu nebo spíš na dobrém pocitu víc záležet. Už se žinýrujeme obléknout do špitálního andělíčka, který bývá zcela zákonitě bez šňůrek vzadu. Už nám vadí ukazovat okolí holou zadnici a nechceme mít mastné vlasy. A to je přece dobré znamení, že se začínáme uzdravovat.

Nedávno moje teta zkolabovala na kole a flákla sebou přímo na hlavu. Měla štěstí v neštěstí, že v autě, co nebylo zase tak blízko, aby ji přejelo, seděla zdravotní sestra a poskytla jí první pomoc. Probrala se až v nemocnici s těžkým otřesem mozku a pohmožděninami, a když jsem ji navštívila poprvé, měla moncla pomalu přes půl obličeje a vozili ji na vozíčku. Její stav se ale ze dne na den zlepšoval, tak jsme s ní už mohli jít na špacír po chodbě. No a to na sobě měla zmíněného nemocničního andělíčka, pochopitelně bez tkaniček. Tak jsem ji jednou rukou podpírala a druhou přidržovala košili, aby chudák nevystrkovala holou zadnici. A tak na tom byly všechny její spolupacientky. Bylo to takové skličující.
Říkáte si, proč třeba neměla vlastní košili z domova. Měla, ale ležte celý den v posteli, aniž byste se zpotila, když je venku přes třicet.

Já jsem si v souvislosti s nemocničním oblečením vzpomněla na doby, kdy jsem byla na rizikovém těhotenství. Moje bavlněná košile mi už objemem sotva stačila a o županu ani nemluvím. Manžel mi musel půjčit svůj. Koulela jsem se tam po chodbách s oteklýma nohama, a ani už jsem nevěděla, jaké je to mít na sobě normální oblečení. Ale to je asi trochu jiný případ. Když se holky narodily a já je společně s několika maminkami piplala na JIPce, mohly jsme mít už „civil.“ Za pár dní jsem se v leže narvala do svých úzkých džín a cítila jsem se zase jako člověk.
Neměl by už konečně někdo vymyslet nějaký důstojný erár, jako mají pacienti v amerických filmech?

Co si o tom myslíte vy, milé ženy-in?
Byla jste někdy v nemocnici?
Co jste měla na sobě?
Erár nebo svoje?
Myslíte, že je jedno, co má pacient na sobě?
Nebo to může prospět jeho psychice?
Napište mi svůj názor.

   
19.07.2007 - Krása - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [39] Vivian [*]

  Jaňula.l: jako profesionálka bys měla vědět, že pacientovi není vůbec nic (!) do toho, že máš zrovna den Blbec nebo že máš mizerný plat. Proč by ho to mělo zajímat? Jemu je zle, a jediné, co ho zajímá, je, jestli se o něj někdo náležitě postará... Proč by měl on jako nemocný člověk tolerovat něčí nafučený ksicht nebo protivné jednání? Myslíš, že mu to pomůže v uzdravování?
  Proč by ho mělo zajímat, že je málo personálu, peněz nebo materiálu? Do toho těm lidem opravdu nic není, a je hrubě neprofesionální je do toho tahat... Když jdeš k nemocnému, tak si svoje problémy prostě musíš umět nechat pro sebe, naučit se ventilovat je jinde a jinak, rozhodně ne v práci a rozhodně ne v kontaktu s nemocnýma lidma Oni za to nemůžou a je nefér dělat z nich hromosvod.
  Kdo to nezvládá, tak by tuhle práci prostě neměl dělat.

  superkarma: 0 23.07.2007, 14:21:21
 2. avatar
  [38] Myskdalen [*]

  Ve Střešovicích na emergency mají hezké papírové tmavěmodré oblečení,které se po použití zahazuje.


  Zato Na Františku,záplatované,i když vyprané,jen přispěje k depresi z té nezrekonstruované nemocnice.

  superkarma: 0 23.07.2007, 11:27:18
 3. avatar
  [37] Meander [*]

  Jaňula.l: Potrefená husa nejvíce kejhá.

  superkarma: 0 23.07.2007, 11:04:57
 4. [36] Jaňula.l [*]

  Chápu,že některé zkušenosti s ošetřujícím personálem a nemocnicemi vůbec,jsou někdy hrozné,ale.....Dokážete si představit,že pracujete neustále ve stresu a s obrovským náporem informací?Že,i když nemáte zrovna moc dobrý den nebo Vás samotné něco bolí,že se budete muset neustále usmívat a být milá na ostatní?Že,i když Váš plat opravdu není nic moc,se musíte neustále vzdělávat (na své náklady samozřejmě)?Že 60% pacientů není zrovna dvakrát příjemná-naopak umějí Vám ten den tak znepříjemnit,že byste se možná divily!Umějí být agresivní,zlý,vulgární,....!Chápu-mají bolesti,bojí se...to je ale neopravňuje k tomu,aby nás napadaly!A věřte mi-těch případů opravdu není málo!Naopak-neustále takovýchto pacientů přibývá.
  Fascinuje mě,že spousta lidí z nás dělá sadisty a pomalu lidské hyeny.Doporučila bych všem takovým,co nás soudí,aby si to s námi vyměnily alespoň na pár dní-není to tak růžové jak si myslíte!Neustále se potýkáte s nedostatkem materiálu a nadbytkem pacientů,které nemáte kam uložit.A to nemluvím o katastrofálním nedostatku zdravotního personálu(od ošetřovatelek počínaje).Mladí lidé se k této práci už tak neženou-nemají motivaci!!!Nechtějí dělat tu dřinu za pár korun!Nemají zájem!Argumenty tipu:je to Vaše poslání,jsou velice úsměvné a zavádějící!Mojí práci mám velice ráda a věnuji jí dosti času,ale pocit toho,že je to moje poslání,mé složenky a jídlo nezaplatí!Každá mince má své dvě strany a to by si měly všichni uvědomit!Zatímco většina z Vás spí-my pracujeme!Zatímco Vy sedíte u Štědrovečerní večeře-my jsme sami,bez rodiny a pracujeme!
  Taky se nerozčiluji nad tím,že na mě prodavačka houkne-"co si dáte?"-s výrazem masového vraha.Taky se nepozastavuji nad tím,že existují úřední hodiny,že si úředníci nebo kdokoliv jiný ve stanovenou dobu zamkne a děj se vůle boží!My si zamknout nemůžeme!Pracujeme 12hodin s lidmi(a věřte mi,že se nikdy nezavděčíte všem!) a z toho nám zaplatí pouze 11hodin-měla bych mít tedy hodinu na pauzu.Upozorňuji Vás na to,že jí dosti často nemám!Nemůžu si dovolit benevolentně opustit oddělení na oběd!Starám se o bio-psycho-sociální potřeby všech pacientů,ale sama nemám dost často čas dojít si na toaletu.To,že většina z nás má dosti velké zdravotní potíže z neustálého zatížení(nedostatek spánku,stres,nepravidelná strava,nedostatek tekutin,práce v noci,fyzické i psychické zatížení,.....),nikdo už nevidí.
  A proto se ptám-máte pořád pocit,že je to taková legrace,že nás můžete tak snadno soudit?Že se dá tato práce vždy dělat s požadovanou noblesou?
  Nechci svým názorem omlouvat neurvalé chování některých mých kolegyň!!Samotné se mi to nelíbí,ale dokážu pochopit,že při 30ti pacientech,ta sestra nebude asi dvakrát usměvavá!Proto Vás prosím-zameťte si sami nejdřív před svým vlastním prahem!!Uvědomte si jak sami občas dokážete býti "příjemní a ochotní",když jste ve stresu!Teprve pak suďte ty ostatní!!!!!

  superkarma: 0 22.07.2007, 14:00:30
 5. avatar
  [35] Mab [*]

  mít vy, má být mýt (jako že svého příbuzného omyjete, a ne vlastníte, nějak jsem rychleji psala než přemýšlela...)

  superkarma: 0 20.07.2007, 11:47:50
 6. avatar
  [34] Mab [*]

  Uznávám, že andělíček není nijak efektní oblečení, ale ten střih má takový proto, aby ulehčil práci zdravotníkům a to hlavně u pacientů špatně pohyblivých, kteří se smai například nepřevléknou, musejí se třeba přebalovat, omývat na lůžku apod. Vždyť i střih miminkovských oblečku je jim podobný a to miminko váží jen pár kilo, zkuste převléct 100 kg pacienta do pyžama (např. košile a kalhot ) a to několikrát denně, protože se například pomočil, nebo jde na vyšetření nebo se pokecal při jídle. Ve špinavém ho nenecháte a převleční vám bude trvat hodně času. dyž se převléká andělíček je to nato šup. Pacienti, co jsou volně pohybliví a samostatní si mohou nosit co chtějí. Já pracuji na dětském a slečny co neleží zrovna v posteli s horečkou si hodinu nanáší makeup, něklolikrát denně se převlékají do různých šateček a nikomu to nevadí, menší děti tedy běhají v pyžamku a miminka jsou oblečena jakoby byla doma (bodička apod.). Takže pokud chcete vlastní oblečení a jste schopny se do něj oblékat jde to. Pokud v nemocnici leží Váš nemohoucí příbuzní, můžete ho převlékat a mít vy nebo střídavě s oš. personálem, jistě vám vyjdou vstříc. Co se týe porodnice, tak ty košile mají volný střih, a často velký výstřih nebo u krku knoflíky, aby se dalo snadno kojit...Takže každé oblečení má své pro i proti. Záleží jen na pacientech co budou mít na sobě.

  superkarma: 0 20.07.2007, 11:45:19
 7. avatar
  [31] Vivian [*]

  Bóbika: u vody se svlíkáš dobrovolně a ukážeš jen to, co chceš

  superkarma: 0 19.07.2007, 18:27:08
 8. avatar
  [29] Vivian [*]

  Mehteb: v nemocnici přece máš na výběr, jestli budeš mít svoje nebo "erární", neexistuje nařízení, které by říkalo, že pacient nesmí mít vlastní pyžamo. A zdravotníkům je to srdečně fuk.

  superkarma: 0 19.07.2007, 14:24:09
 9. avatar
  [28] Vivian [*]

  Mně teda ten "erár" z amerických filmů nijak důstojný nepřipadá, ale ono se v noční košili dá asi těžko vypadat důstojně...

  superkarma: 0 19.07.2007, 14:20:54
 10. avatar
  [27] aiša [*]

  Jak to pročítám,měla jsem asi velké štěstí,pokaždé v nemocnici.Přístup sestřiček i lékařů .A na operačním sále,při gyn.operaci,mě hned sálová sestra přikryla.Takže během přípravy (přivázání nohou,napíchnutí žíly,tlakoměr....atd.koukali ,ruce,nohy,hlava.A i jinak,si zatím stěžovat nemohu.Nevim je to štěstí,nebo náhoda.I lékaři ke kterem chodím,

  superkarma: 0 19.07.2007, 13:17:50
 11. avatar
  [26] Meander [*]

  Manx: V pěti letech mě vezla rychlá na hematologii, měla jsem trombocytopenickou purpuru a skoro vykrvácela ze sliznic. Krása. Ležela jsem tam měsíc nebo 6 týdnů, už nevím. Tenkrát se mi tam ovšem líbilo, měla jsem ukrutné štěstí na primáře, doktora, sestry i spoluvězně.
  O necelých třicet let později mě uvěznili v Privamedu (zkoušela jsem se všemi způsoby dostat do Fakultky, ale nešlo to, měli plno, pacoše i v koupelně) a krom toho, že mě péčí bezmála zabili, vyrobili mi skutečnou, nefalšovanou a velmi hustou fobii ze zdravotnických zařízení, doktorů, zákroků... Jestli mě to ještě někdy čeká, tak při vědomí mě tam nedostanou.
  Jo, a mně chtěli vyrvat nosní mandle, ale kvůli té purpuře nemohli.

  superkarma: 0 19.07.2007, 12:26:32
 12. avatar
  [24] Meander [*]

  Manx: Vítej do klubu. Když mi doktorka řekla, že si mě TAM asi budou muset nechat, vystřihla jsem si nádherný hysterák. Nic si nepamatuju, ale výsledek byl, že si mě TAM nenechali Ono mi totiž nic nebylo.

  superkarma: 0 19.07.2007, 11:46:05
 13. [23] Mehteb [*]

  s hotelem si splést naše jakékoli standartní zdravot.zařízení není možné, pokud jste tam leželi, tak v průběhu let zjišťujete že úroveň spíše klesá... ukrajinsky mluvící dívky sice jakž-takž uklízejí, ale pacienta už nenakrmí, převazy jsou sporadické a na vyšetření se šetří přímo ukrutně. Nedávno jsem četla, že pobyt v nemocnici je ve stupnici nebezpečnosti situací na prvním místě - tj. nenajdou příčinu, nevšimnou si Vás, podají špatné léky, nedají žádné léky, v noci nikdo nepřijde, případně si na Vás zgustně nějaký masový vrah.......prostě bez nadsázky pobyt v amazonském pralese je na žebříčku nebezpečnosti hluboko pod pobytem v nemocnici. A čím jste starší, tím víc na Vás kašlou...prostě o hotelu není ni řeč...........

  superkarma: 0 19.07.2007, 11:26:20
 14. [22] Makuvka [*]

  Já bych uvítala, kdyby dávali erární oblečení (nebo alespoň plachtu přes nohy) při gynekologickém vyšetření. Když tam ležím v tričku do pasu s nohama od sebe...

  superkarma: 0 19.07.2007, 11:15:10
 15. avatar
  [21] Láska [*]

  V nemocnici jsem byla několikrát a vždy si beru svoje oblečení

  superkarma: 0 19.07.2007, 10:58:53
 16. [19] Bébina [*]

  Makuvka: Tak si ktomu tricku vem jeste sukni

  superkarma: 0 19.07.2007, 10:25:47
 17. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Mnoho dnešních článků ve mě vzbuzuje dojem, že si někdo plete nemocnici s hotelem.

  superkarma: 0 19.07.2007, 10:21:40
 18. [17] Makuvka [*]

  Já bych uvítala, kdyby dávali erární oblečení (nebo alespoň plachtu přes nohy) při gynekologickém vyšetření. Když tam ležím v tričku do pasu s nohama od sebe...

  superkarma: 0 19.07.2007, 09:49:42
 19. [16] Bébina [*]

  Co mi vadilo na pobytu v nemocnici nejvic a prislo mi k ostatnim pacientum velmi arogantni, ze me po banalnim vykonu dali na JIPku, protoze jinde nebylo misto, prestoze jsem byla nekolik tydnu objednana. Nevim, proc ma chudak pacient, co ho krmi sondou do zaludku koukat na nekoho, komu jen trhali zuby a druhy den jde domu. Velmi nedustojne mi prijde dochazeni hospitalizovanych pacientu na vysetreni mezi lidi, co prisli z ulice. Treba pani, co se sotva plouzi po chodbe v zupanu, z pod ktereho ji couha cevka a v ruce si drzi pytlik s moci musi cekat ve stejne cekarne jako 100 lidi. Oproti tomu je vystrceny zadek z andelicka na sestru prd.

  superkarma: 0 19.07.2007, 09:46:23
 20. avatar
  [15] fialinka [*]

  No tak u nás v nemocnici byly košile volného střihu, ale vzadu nic vidět nebylo... měla jsem i svoji, ale asi dva dny po laparoskopii jsem byla raději, že se můžu potit do té jejich, pak jsem se zbrchala, převlékla do své a ráno stejně šupajdila domů...

  superkarma: 0 19.07.2007, 09:45:54
 21. [14] Bébina [*]

  Bóbika: Jsem byla pod narkozou 2x a nikdy me nahou nikdo neokukoval. Jednou mi jeste jako diteti zdravotni bratr velmi diskretne vymenil perinu za nejakou rousku ci co a podruhe jsem se sama svlekla pod perinou a zustala pod ni az do uspani.

  superkarma: 0 19.07.2007, 09:37:38
 22. [10] Mehteb [*]

  Když jsem ležela v Azerbajdžánu v nemocnici, tak jsem se modlila, abych ten zákrok přežila.... jo snažili se pro cizinku jak mohli, aby hygiena a vybavení bylo na úrovni u nás tak předválečné...nemocnice byla velká jako plzeňská, ale po chodbách běhaly kočky, musela jsem si přinést vlastní povlečení na postel, oblečení na zákrok se neřešilo. Nástroje k operaci ležely pod hnusnou chlupatou dekou na operačním sále a já radši nepřemýšlela o tom, jestli ví jak ho sterilizovat. Gynekologický zákrok proběhl bez rukavic a s narkozou velmi pofidérní. Přesto jsem přežila a myslím že největší radost jsem měla z toho, že ani po zákroku jsem kupodivu nedostala žádnou infekci a otravu krve. Proto myslím že oblečení není podstatné. Když je nám zle, odhazujeme veškeré skrupule za dveřmi špitálu. Je ovšem fakt, že by nám asi měli dát na vybranou - jestli vlastní pyžamo či košili, nebo erární. Konec konců ušetřilo by se za prádelny a tak by naše zdravotnictví mělo zase bod k lepšímu....jenom se modlím aby všemi těmi ekonomickými výhody jsme nedospěli k úrovni azerbajdžánského zdravotnictví .........

  superkarma: 0 19.07.2007, 09:18:06
 23. avatar
  [9] paviocko [*]

  Mě asi nejvíc zarazilo, když mě vez "civilák" na opereční sál. Byla jsem nahá pod dekou, ale při přesunu na operační lehátko jsem si musela sama přelézt. Taky nahá. Vadilo mi to spíš z principu, taková nedůstojnost, před cizíma lidma...

  Naopak v Guatemalské nemocnici na pohotovosti (soukromé.... no comment) jsem se na vyšetření musela převléct do eráru - modrých kalhot a haleny. Docela praktické. Je fakt, že to bylo, na rozdíl od mého oblečení, čisté. Ale asi z důvodu, aby oni nezamazali mě, poznali na první pohled pacienta atd. Prostě naprosto odlišnej přístup než u nás. Ale je fakt, že si to nechali zaplatit

  superkarma: 0 19.07.2007, 08:13:49
 24. avatar
  [8] mam-ča [*]

  Špitální módu neřeším. Pokud je mi bídně, můžu mít na sobě cokoli, co je čisté. Ve chvíli, kdy mě začne zajímat jak vypadám, jsem zralá jít domů.

  superkarma: 0 19.07.2007, 08:03:54
 25. avatar
  [7] skolacka [*]

  taťkovo kamarád byl prvně v nemocnici, dali mu andělíčka ať se za plentou převlíkne... nějak si s tím nevěděl rady... když vyšel sestřička málem upadla smíchy - navlík si to šňůrkama dopředu, takže se předved v celé své kráse

  superkarma: 0 19.07.2007, 07:54:02
 26. avatar
  [6] Evikus [*]

  Já byla v nemocnici když mi trhali mandle a to jsem na sobě měla svoje pyžamo

  superkarma: 0 19.07.2007, 07:44:48
 27. avatar
  [5] *Kotě* [*]

  Díky Bohu jsem strávila v nemocnici dosud pouze šest dní - po porodu. A musím říct, že jsem dala přednost erárnímu oblečení - nebyli to naštěstí andělíčci, ale dosti nevzhledné dlouhé košile, ale nakonec jsem tomu dala přednost, protože jich na rozdíl od mého vlastního oblečení byl k dispozici neomezený počet - na pokoji nám jich leželo na polici pořád snad dvacet a nikoho nezajímalo, kolikrát denně si vezmu čistou. Přes to jsem nosila svůj župan a jak vypadám, to mi teda bylo srdečně ukradený

  superkarma: 0 19.07.2007, 02:55:51
 28. avatar
  [4] sanvean [*]

  Já v nemocnici naštěstí ještě nebyla, uf

  superkarma: 0 19.07.2007, 02:18:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme