Děkujeme za první silvestrovský příspěvek. Je od čtenářky s nickem řinka. Jak prožívala Silvestra v dětství a jak ho prožívá dnes? To už se dočtete v této svátečně naladěné novince

Občas to vypadá, že se řídíme heslem „vždycky je důvod k oslavě“. Slavíme všechny možné i nemožné svátky, narozeniny, jmeniny, připíjíme si, když se někdo narodí, když se někdo žení, a také když někdo umře. Ale nejvíce slavíme Silvestra. A přitom před několika desítkami let byl Silvestr den jako každý jiný. Když jsem byla malá, tak jsem  to, že je Silvestr, skoro nevnímala. Spíš jsem se těšila na uhelné prázdniny. Maminka sice udělala chlebíčky ale ty byly k večeři, posedělo se u otevřeného ohně vzpomínalo se,prostě se držela černá hodinka a pak hajdy na kutě. Ráno jsme si popřáli, k obědu byla i ta čočka (tu jsem k smrti nenáviděla) a uzený. Konec starého roku a začátek nového není spojen s nějakým hýřením.

To až lidé si z toho udělali, že bez hory alkoholu a petard to nejde. Poslední den v roce lidé chodili do kostela děkovat za dobré prožití uplynulého roku a modlit se za ještě lepší nový rok. My tedy nechodili, protože nikdo není věřící. Zvyk bujaře slavit 31.prosince pochází až z počátku dvacátého století. Teprve rozvoj ekonomiky a vědy, který předznamenal příchod nového zlatého věku dodal Silvestrovské noci větší význam. Společnost bohatla a v očekávání ještě lepšího roku slavila Silvestra stále veseleji a okázaleji. Od konce 19.století je běžným zvykem půlnoční přípitek šampaňským s přáním všeho nejlepšího v nadcházejícím roce. Z této doby se traduje i zvyk jíst o půlnoci ovar a křen s jablky pro štěstí. S tím ovšem svatý Silvestr nemá nic společného.

Jak já bych uvítala původní poklidný způsob rozloučení se starým rokem. Vždyť i ta sklenka bublinek se dá vypít v klidu, bez dunění dělbuchů a praskotu světlic.

Zas je tu Nový rok 

a starého pána ve dveřích střídá prcek co klepe se zimou

Tiše čeká co od nás lidí dostane do vínku na cestu sebou.

Tak prcku, pojď dál a vybírej,

všeho je tady trochu,

je tu láska i pár drobnejch,

taky štěstí a trocha smutku.

Toho je nám lidem třeba,

stejně jako dobrých skutků.

Musíš jen rozdávat opatrně,

od každého trochu,

nebo ti nezbyde na konec tohoto roku.

Jsi Nový rok a jen rok života máš před sebou,

zkus být vstřícnější než byl ten co tu byl před tebou.

To vykročení do nového máš teď před sebou.

řinka

Milá řinko, přidávám se k vám s přáním klidnějšího Silvestra. Hlavně bych oželela ty petardy. Už kvůli zvířatům.

Jak prožíváte Silvestra vy, milé ženy-in? Jste pro bujaré veselí, nebo poklidné rozloučení se straým rokem?

Napište nám na: redakce@zena-in.cz

Reklama