Zdraví

Spinning aneb Jak efektivně zatočit se špeky

Máme tu první příspěvek na téma "sport" od věrné čtenářky Vivian.

 

 

Ze všeho nejdřív, ještě než jsem se pro tento sport definitivně rozhodla, jsem si na internetu začala vyhledávat všechny možné dostupné informace, a jak jsem nacházela stále další a další, zamlouval se mi spinning stále víc.

 

Pro ty, kdo nevědí, o co přesně jde – spinning je, zjednodušeně řečeno, jízda na stacionárním kole (čili na kole, které stojí na jednom místě). Toto kolo neboli spinner, je na první pohled hodně podobné rotopedu.

 

Jde o intenzivní aerobní pohyb, při kterém dochází k velkému výdeji energie (a pokud to děláme správně, tak si tělo tu energii bere z našich zásob sádla).

 

Spinning je sport vhodný jak pro vrcholové cyklisty, kteří potřebují trénovat a počasí nepřeje jízdě v terénu, tak pro lidi, kteří se třeba dosud nikdy pořádně nepohybovali, mají velkou nadváhu a špatnou fyzičku. I když vážíte sto padesát kilo a zadýcháte se i při vstávání z postele, spinningu se bát nemusíte. Při spinningu si intenzitu i zátěž řídíte sami, nikdo vás nebude nutit dělat něco, na co fyzicky nestačíte, nikdo se vám nebude smát, když nebudete zvládat to, co ostatní, a nikdo vám nebude spílat, když pojedete pomaleji nebo jinak než ostatní.

 

(Pokud ale trpíte např. nějakým onemocněním srdce nebo pohybového aparátu, raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav a dokáže posoudit, jaká aktivita vám prospěje a jaká už by vám mohla ublížit, ačkoli jízda na kole v mírném tempu by snad ublížila jen opravdu těžce nemocným osobám).

 

Rozhodně se nemusíte bát, že přijdete na hodinu a kolem vás budou samí zkušení cyklisté a ‚namakaní‘ borci. Setkáte se s úplně obyčejnými lidmi, potkáte i lidi s nadváhou, lidi nezkušené a netrénované... A já osobně jsem se rozhodla začít chodit do centra, které je určeno výhradně ženám, takže odpadají nepříjemné a rozptylující pocity z přítomnosti cizích mužů.

 

Instruktoři i instruktorky jsou profesionálové a se vším vám naopak pomohou, poradí, odpoví na všechny možné otázky. Počítají s tím, že začínáte a budete potřebovat poradit se základními věcmi, a poradí vám opravdu dobře a fundovaně – jsou speciálně školení.

 

Jezdí se v takzvaných spinning centrech, což jsou sály nebo zkrátka místnosti, kde stojí takových spinnerů několik (já chodím do centra, kde jich je asi patnáct), a kromě nich je tu i hudební aparatura, protože jízda probíhá za rytmu hudby. Tyto rytmy se v průběhu hodiny střídají, stejně jako se střídá zátěž, se kterou šlapete do pedálů.

 

Když hraje rychlá, svižná hudba, šlapete rychle a s nízkou zátěží, takzvaně jedete rovinku, a v pomalejším rytmu a s vyšší zátěží pak šlapete „do kopečka“. Pomyslný charakter terénu, kopečky a rovinky, simuluje právě onen stupeň zátěže, který si regulujete sami podle vlastních fyzických možností.

Všechny hodiny spinningu ale nejsou stejné. Dělí se podle stupně zátěže, a potažmo také podle úrovně fyzické aktivity, kterou vyvíjíte, do několika tzv. zón (Energy Zones), které se nazývají Recovery (znovunabytí sil, rekonvalescence), Endurance, Strength, Intervaly a Race Day. Lekce v těchto jednotlivých zónách se od sebe liší zejména stylem jízdy. Sám název zóny lehce napovídá, o co při té které hodině půjde (podrobnější informace o těchto zónách můžete najít na internetu, jako klíčové slovo použijte třeba 'spinning' nebo jednotlivé názvy zón), ale pro mě osobně bylo nejdůležitější zjistit, v které této zóně dochází k nejefektivnějšímu spalování tuků, a to je zóna Endurance – takže jsem začala chodit na hodiny Endurance.

 

V zóně Endurance vyvíjíte takovou aktivitu, že vaše srdce při ní pracuje na 75 % maximální tepové frekvence, což je frekvence ideální pro optimální spalování tuků.

 

 

Pro zajímavost: při hodině spinningu spálíte průměrně 400–600 kcal, což je kolem 1 675–2 500 kJ (neboli třeba pytlík bonbonů nebo desetideková tabulka čokolády).

 

 

Hodinu vede instruktor spinningu, speciálně vyškolený profesionál, který vám na začátku poradí se správným nastavením kola, vysvětlí vám způsob jízdy, řekne vám, co a jak máte dělat nebo nedělat, aby to mělo pro vás smysl a užitek. Pokud vám nebude cokoli jasné, ochotně vám všechno vysvětlí; můžete se s ním poradit o všem možném kolem sportovní aktivity.

 

Při hodině se z instruktora stává DJ, který zručně přehazuje v aparatuře cédéčka a plynule mění skladby a tím zároveň i rychlost jízdy, udává tempo a pokyny, jimiž se můžete, ale také nemusíte řídit. Jedete podle svých momentálních fyzických možností, a pokud se vám zrovna nechce šlapat do kopce, nikdo vám neřekne ani slovo, když pojedete rovinku.

 

 

Co potřebujete na spinning?

 

* sportovní boty, pokud možno s pevnou podrážkou (a čistou!) – ideální jsou speciální cyklistické boty, ale ty má asi málokdo a nikdo je po vás chtít nebude, nejsou nutné

* krátké cyklistické kalhoty (nejlépe ty s vložkou, aby vás netlačilo sedlo, ale opět nejsou nutné a já jsem je ještě na nikom neviděla), ale úplně postačí obyčejné kraťasy, hodně sportovkyň chodí v obyčejných teplákách, ale já osobně dlouhé kalhoty nedoporučuju, protože je v nich dost teplo

* na horní část těla cokoli, tričko, mikinu... ale opět je lepší spíše krátký rukáv, protože se zapotíte

* doporučují se i cyklistické rukavice, aby vám neklouzaly ruce, ale opět to není vyloženě nutné, řídítka spinnerů mají speciální protiskluzovou úpravu

* hodit se může i čelenka nebo šátek kolem hlavy: opakuji – hodně se zpotíte

* nikdy nezapomeňte na láhev s pitím, minimálně 0,5 l, ale raději více – vodu, iontový nápoj, rozředěnou ovocnou šťávu, pokud možno bez bublinek, ať vám není těžko. A zapomenete-li, dá se vhodné pití koupit většinou přímo na místě.

* Nezapomeňte také na ručník na otírání potu

 

Cena: hodina spinningu stojí v Praze kolem 100,- Kč. Trvá 45–60 minut, v některých centrech se jezdí i prodloužené hodiny.

 

Mně osobně se tedy zatím moc zhubnout nepodařilo, asi ještě dělám nějakou chybu v životosprávě, ale znatelně se mi zlepšila fyzická kondice (zvýšila se mi výdrž, už se tak rychle nezadýchám) a také se mi viditelně zpevnily kontury – i přítel si všiml, jak se mi zvedl zadeček a zpevnily nohy.

 

(Instruktorka Marcelka mi poradila, abych nekoukala tolik na kila, ale spíš na centimetry. Tělesná hmotnost se nemusí měnit, ale objem sádelnatých partií se přitom zmenšuje).

 

A i když jsem zatím nadváhu neshodila, chodím na spinning dál - bez něj si to už ani neumím představit, protože jsem v něm konečně našla druh pohybu, který mě baví, a to je hlavní. Chodím si tam pro přísun endorfinů! Mám radost z toho, že se mi zlepšuje kondice, a že je na mém těle vidět, že se na něm pracuje, a také mám skvělý pocit z toho, že dělám něco pro svoje zdraví.

 

Spinning můžu všem jedině doporučit.

 

Vivian

 

 

Vivian děkuji za skvělý popis, instrukce ke spinningu a obrázek cyklisty. Jako malý dárek jí zasílám deodorant!

 

Máte také svůj oblíbený sport? Napište nám o něm na redakce@zena.in.cz! Zavděk vezmeme i vaší fotografii při jakémkoliv pohybu!!!

 

Hezký slunný den vám přeje

 

   
21.04.2005 - Zdraví - autor: Jindřiška Kleknerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [150] Vivian [*]

  Beruška Elliah: no to teda nevím, nevím, ze zapařený prde*e můžeš mít tak akorát vlka (opruzeniny), ale že by hemoroidy... Hemoroidy snad nevznikají zapářkou, tam musí být něco jiného...

  superkarma: 0 21.04.2005, 20:13:52
 2. avatar
  [145] Vivian [*]

  Sasa: to se mi taky párkrát povedlo, ale moje srdce v takové chvíli úplně vypadává z rytmu

  superkarma: 0 21.04.2005, 19:08:55
 3. [144] Sasa [*]

  Já se občas vybudím a jedu i přes 190......super adrenalin, ale lektor mě prohlásil za mrtvou....

  superkarma: 0 21.04.2005, 18:54:32
 4. avatar
  [143] Vivian [*]

  lonkue: 130 - nesmysl píšu tu už potřetí, že v aerobní zóně se svalová hmota nebuduje já už chodím na spinning skoro tři měsíce, svaly se mi zpevnily, ale nezvětšily ani o fous.
  Kdybych chtěla budovat svaly (zvětšovat), musela bych chodit na hodiny, kde se mnohem víc maká a člověk se celou dobu pohybuje na mnohem vyšší tepové frekvenci, a kromě toho bych asi musela zvýšit přísun proteinů, aby se ty svaly měly z čeho budovat, že...
  ►To s tím budováním svalů je celkem zažraný mýtus, který se ujal hlavně díky lidem, kteří o body-buildingu vědí prd a myslejí si, že budovat svalovou hmotu je tak jednoduchý, že si k tomu stačí sednout na kolo a člověku už se dělají boule...

  Vanessa: u mně je to přesně tak, jakmile jdu ze sedla, jsem nad 170, takže většinou sedím A blbý mi to není, i když všichni ostatní stojí . Já si jedu podle svých potřeb a na ostatní nekoukám

  superkarma: 0 21.04.2005, 18:28:28
 5. avatar
  [142] breberka [*]

  Myslite, že by mi stačilo pořídit si domů obyč. rotoped????????????????????????????,

  superkarma: 0 21.04.2005, 17:42:14
 6. avatar
  [141] labella [*]

  Na spinning chodim už rok a půl po 14 letech zahálení a nicnedělání. První hodina mně tak nabudila, že jsem do půlnoci gruntovala byt a pořád jsem byla tak plná energie, že jsem nemohla ani usnout! Super.Chodíme s kámoškama 1-2x týdně, nic jsem nezhubla, ale jsem trochu pevnější a hlavně se mi líp dýchá. Těm, které váhají, vřele doporučuji.

  superkarma: 0 21.04.2005, 16:42:37
 7. avatar
  [137] Meander [*]

  ivuse.i:

  superkarma: 0 21.04.2005, 15:35:20
 8. avatar
  [133] astra [*]

  Já jsem byla jen jednou a zřejmě naposledy.Leda že bych to zkusila ještě někde u konkurence.Šla jsem sama a hned na lekci pro mírně pokročilé(vyhovovalo mi to časově )Domů jsem šla jako spráskaný Jak přišla instruktorka tak se na to hned vlítlo Asi jsem měla špatně nastavené kolo,protože jsem nevěděla jak na to.Na dotazy prostě nebyl čas.Taky jsem nevěděla která zátěž je větší a menší,přišlo mi to úplně stejné.Na sedátku jsme seděli jenom při chvilkovém oddychu.Jelo se pořád a vestoje a samé skoky Prostě jsem se nechala strhnout ostatními,ráznou instuktorkou a motivační hudbou.Ušlapat to šlo v pohodě ale nestíhala jsem to udýchat,protože jsem dýchala špatně Ale naštěstí jsem nemusela jít jako další dvě spinnerky.A nakonec jsem nemohla skoro celý týden chodit Šla jsem tam s nadšením protože jsem na kole dost dobře trénovaná ale tohle nemá s jízdou na kole nic společného.Akorát to mělo docela dobrý psychologický efekt,jelikož jsem asi 2týdny neměla moc chuť k jídlu.Tělo asi moc dobře vědělo co je to potom za fuška to různé odbourávání...

  superkarma: 0 21.04.2005, 15:05:04
 9. avatar
  [132] Camuska [*]

  Vanessa: Dekuju, ja tobe taky Tak to naopak ten muj bud cvici sam skoro kazdy den doma anebo me premluvi a jdem cvicit spolu do Factory. Jeste spolu nebydlime, ale verim tomu, ze az budem, ze mi to i po tehle strance jen prospeje

  superkarma: 0 21.04.2005, 15:04:08
 10. avatar
  [128] Camuska [*]

  Vanessa: Tak podle vahy a vysky urcite zadnou nadvahu nemas, ale presne te chapu - jsem na tom totiz hodne podobne 162/60. Ony ty kila lezou nahoru plizive, ale tim vic je to nebezpecny, je skvely, ze se snazis s tim neco delat ja musim taky

  superkarma: 0 21.04.2005, 14:53:40
 11. avatar
  [127] Camuska [*]

  ivuse.i:

  superkarma: 0 21.04.2005, 14:51:25
 12. avatar
  [123] Meander [*]

  Tak dlouho jsme se s kámoškou chystaly na spinning, až jsme se úplně podělané strachy dohodly, že na to pečem. A tak se nám tím rozhodnutím ulevilo, jako bychom vysportovaly 10 kilo Jo, jsem strašný srab. Já to vím. Od malička nenávidm sport, zejména takový, co se provozuje ve skupině. Ráda jezdím na kole, sama, po lese. Ale tohle, to jsem psychicky neustála.

  superkarma: 0 21.04.2005, 14:31:45
 13. avatar
  [122] závislá na čokoládě [*]

  Spinning může vřele doporučit,asi to není úplně na hubnutí, ale na fyzičku celkem je to super.Já chodím už 3 roky a všem to doporučuji.Když přijde někdo nový,tak se mu něsmějeme,ale snažíme se poradit a pomoct. Zkuste to aspoň 5x a potom si udělejte závěr.Držím všem začátečníkům palce.PS taky chodím ve velkém tričku(schová břicho) a kalhotech nad kolena.

  superkarma: 0 21.04.2005, 14:05:13
 14. avatar
  [121] Vivian [*]

  Sasa: jumping nebo running jezdíme taky, ale na to já prdím to bych měla tep 190 já si klíďo sedím a držím si svých 160

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:41:25
 15. avatar
  [120] Lendiiik [*]

  Vivian:

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:41:15
 16. avatar
  [119] Vivian [*]

  aerobik = myslím aquaaerobic

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:40:07
 17. avatar
  [118] Vivian [*]

  Lendiiik: aha, tak to jo. Ale to bys neměla ani moc lítat po schodech To spíš ten aerobik.

  A svaly by ti určitě nenarostly Já už jsem někde dole psala, že to je mylná doměnka, že ti narostou svaly. V aerobní zóně se svalová hmota nebuduje

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:39:48
 18. avatar
  [117] Lendiiik [*]

  Vivian: myslela jsem to tak, že by mi na těch mých širokých bocích narostly ještě víc svaly a už bych blbě schazovala objem

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:38:19
 19. [116] Sasa [*]

  Teda ale zase až tak moc nesedíme, jedeme hodně ze sedla nebo jumping na rychlé střídání

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:37:22
 20. avatar
  [115] Lendiiik [*]

  Vivian: protože jsem po operaci kyčlí

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:37:20
 21. avatar
  [114] Vivian [*]

  Lendiiik: myslím, že chůze do schodů je asi tak stejně namáhavá jako spinning... Pokud nejsi vyloženě kardiak nebo nemáš artrózu, tak myslím, že ti spinning neublíží

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:37:09
 22. avatar
  [113] Lendiiik [*]

  myslím teda pro mý zdraví

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:36:34
 23. [112] Sasa [*]

  Já chodím už 4. rok, je to neuvěřitelný. Spíš pro náladu než hubnutí, to se mi nedaří. Ale nějak se mi přestěhovaly části špeků jinam, možná i trochu se tělo spevnilo....

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:36:04
 24. avatar
  [111] Vivian [*]

  Lendiiik: široké boky by ti při spinningu určitě nevadily Kvůli čemu si myslíš, že bys nemohla spinningovat?

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:35:05
 25. avatar
  [110] Vivian [*]

  matysek79: já teda žádný hemoroidy nemám copak hemoroidy může způsobit jízda na kole? možná maximálně zhoršit...
  mě ani moc netlačí to sedátko, já už jsem asi dostatečně otlačená, takže mi to nevadí, člověk si asi zvykne...

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:34:10
 26. avatar
  [109] Lendiiik [*]

  Škoda, že nemůžu taky na spinning(kvůli zdraví)docela by mne zajímalo, jaký to je. Kvůli širokým bokům to ale ani není cvičení pro mě. Nemůžu vlastně ani aerobik. Zajímalo by mne, jestli jste někdo někdy zhubnul po aquaaerobiku, nebo při chůzi do schodů nebo při jiných ne tolik namahavých cvičeních pro zdraví.

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:32:45
 27. avatar
  [108] Vivian [*]

  medved: ale dá člověk se akorát nesmí nechat strhnout

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:32:22
 28. avatar
  [107] medved [*]

  Vivian: meric tepu mam, takovy ten, ktery se pridela na telo a na hodinkach pak vidis tepovou frekvenci...takze o svem tepu mam docela dobrou predstavu ...ale abych se udrzela v hubnoucich pasmech, tak se musim hrozne "flakat" ...a to se proste v kolektivu, ktery te zene dopredu neda

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:28:06
 29. [105] Rikina [*]

  Binder: tam, co občas chodím já na spinning, je jenom 9 kol, a větrá se normálně oknem, což stačí, aspoň si zatím nikdo nestěžoval...
  matysek79: taky občas, chce to holt údržbu - pilně mazat, máčet v měsíčkové koupeli a tak. Nosit cyklistické kalhoty s vložkou, aby tyto partie co nejméně trpěly.

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:24:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [104] Klára Křížová [*]

  Vanessa: Cvičí se tam spinning????

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:24:09
 2. avatar
  [103] Amélie [*]

  Binder: Smrad bych přežila, ale vlastní říčnost už hůř. A tak ráda bych na spinning chodila.
  Jitulína:Když my máme rotoped v obýváku (abych se u toho mohla dívat na TV), takže tam nebývám sama a mému je při otevřeném okně zima.

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:22:14
 3. avatar
  [102] Camuska [*]

  Vanessa: Muzu se zeptat kolik meris? Ja si zase sem tam zajdu zacvicit do Factory Pro na Smichove. Maji bezva cardio zonu - hodne casu travim na stepperu, dokonce jsem si i jeden domu koupila, ale jsem hodne casto hrozne linaaaa...

  superkarma: 0 21.04.2005, 13:20:26
 4. avatar
  [96] Amélie [*]

  A jsou ty spinningové místnosti klimatizované? Já totiž při sportu strašně špatně snáším teplo, doma na rotopedu po 20 minutách úplně kolabuju .

  superkarma: 0 21.04.2005, 12:58:22
 5. avatar
  [92] Camuska [*]

  Vanessa: je skvely, ze uz jsi se jednou dokazala dopracovat k nadherny postave - vuli mas a kdyz budes chtit, tak to dokazes znovu . Ja mam zatim se svou vuli problemy, ale snazim se na tom pracovat..

  superkarma: 0 21.04.2005, 12:49:27
 6. avatar
  [89] Vivian [*]

  Vanessa: já myslela, jak jsi psala něco ve smyslu "jsem tam pro smích"... ale já jsem teda ještě nezažila, že by se někdo blbě díval na moji celulitidu nebo zadek... jasně, že tam chodí hodně hubených holek s krásnou postavou, ale taky spousta holek s úplně průměrnou nebo vyloženě špekatou postavou, a já jsem si nikdy nevšimla, že by se někdo byť jen blbě kouknul...

  superkarma: 0 21.04.2005, 12:32:38
 7. avatar
  [88] Vivian [*]

  Vanessa: a já bych jen dodala, že v aerobní zóně se svalová hmota nebuduje, takže obavy z narůstu svalů jsou liché mně osobně nikde nic nenarostlo, jen se to trochu zpevnilo a změnilo tvar

  superkarma: 0 21.04.2005, 12:30:27
 8. avatar
  [85] Vivian [*]

  Lorain: já si teď nejsem jistá, jestli klidová a minimální je totéž, ale mám pocit, že jo... A myslím, že je to, jak píšu v 77... On ten výpočet, který zohledňuje jen věk, je opravdu hodně orientační, protože vůbec nebere v úvahu to, jak je člověk trénovaný, při tom je to hodně důležitý faktor, který ovlivňuje to spalování tuků... Pokud jsi trénovanější, začneš spalovat při nižší tepovce než člověk netrénovaný.

  superkarma: 0 21.04.2005, 12:20:56
 9. avatar
  [84] Lorain [*]

  Vivian: já taky pořád nevím, jak se počítá ta minimální já si můžu změřit tak klidovou, ale ta pořád není minimální
  a teď jsem koukala na netu na několik článků a v žádným z nich o minimální nic nebylo, jen o té maximální (tedy, že z ní se vypočítává ta aerobní a anaerobní zóna.
  jeden z nejzajímavějších na téma spalovnánjí tuků byl tenhle:
  http://www.f-sport.cz/print.php?id=69

  superkarma: 0 21.04.2005, 12:17:25
 10. avatar
  [83] Vivian [*]

  medved: pokud máš měřič tepu, tak si můžeš tepovku držet na žádoucí úrovni

  superkarma: 0 21.04.2005, 12:17:22
 11. avatar
  [82] Vivian [*]

  Zuzča: tu si změříš třeba ráno v posteli, ještě než vstaneš. Je to klidová frekvence a měla by se měřit v absolutním klidu, v leže. Měř si ji třeba pár dnů za sebou a pak udělej průměr.
  Ale měř si ji radši o víkendu Mě když ráno probudí budík, tak mi tepovka vylítne na maximum, takže nemá smysl ji měřit jako klidovou

  superkarma: 0 21.04.2005, 12:16:03
 12. avatar
  [81] medved [*]

  spinning je fajn, ale ja rada chodim s chlapama a hlavne na chlapa cvicitele ...kdyz uz mam hodinu na nekoho koukat, tak at to stoji za to
  jo a souhlasim s tim, ze na hubnuti je treba mnohem nizsi tepova frekvence nez je dosahovna na spinningu...ja tam bezne jedu na tep 160-170, coz je proste moc...ja ale beru spinning jako trenink na jarni jezdeni na kole...proste udrzeni fyzicky v dobe, kdy se na kole venku jezdit neda
  zpevni urcite postavu, zlepsi urcite kondici, ale s tim hubnutim bych to brala s rezervou ...a hlavne, musi Vas to bavit, jinak je to o nicem

  superkarma: 0 21.04.2005, 12:15:10
 13. avatar
  [80] Zuzča [*]

  Vivian: jak zjistím min. TF?

  superkarma: 0 21.04.2005, 12:11:14
 14. avatar
  [79] Vivian [*]

  Lorain: ale podle mně je to z té minimálky přesnější, protože tu můžeš určit přesně (protože si ji prostě můžeš sama spočítat), kdežto svoji maximálku si sama určíš dost těžko...

  superkarma: 0 21.04.2005, 12:08:45
 15. avatar
  [78] Lorain [*]

  Vivian: no nevim, ale to by ti pak ta maximalni vychazela kolem 230 a to se mi zda hrozne moc. Ja nevim, jak se to pocita z minimalni tepove frekvence, ja to znam jen z maximalni a to se pak ta aerobni zona pohybuje 65 - 75 % te maximalni, to jsem uz cetla i slysela od instruktoru nekolikrat.

  superkarma: 0 21.04.2005, 12:02:58
 16. avatar
  [77] Vivian [*]

  Lorain: je fakt, že já jsem na těch 140 taky hned... Ale to záleží taky na tom, jak je člověk trénovaný - právě proto asi chtěla znát mou minimální TF, protože podle ní se hodně pozná, jak je člověk trénovaný. Vrcholový sportovec může mít v klidu tepovku třeba 40', kdežto třeba já mám asi 66'...

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:54:33
 17. avatar
  [76] Camuska [*]

  Ono hubnuti je z 80% o stravovani. Pohyb je skvely - jako relaxace a samozrejme clovek si tim svou postavu zpevni a hlavne se mu zlepsuje kondice, ale myslet si, ze zhubnu, kdyz budu hodne cvicit a nezmenim pritom radikalne jidelnicek a stravovaci navyky, je vcelku naivni...

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:53:45
 18. avatar
  [75] Vivian [*]

  Lorain: to je hodně orientační a asi i nepřesný údaj ...
  mně (je mi 25) třeba vychází až kolem 155-160. Ale nemám to z tabulek, spočítala mi to instruktorka, která ode mně akorát potřebovala vědět mou minimální tepovou frekvenci, a zase ji třeba vůbec nezajímal můj věk...

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:52:26
 19. [74] Adka [*]

  Já jsem na spinnig začala chodit minulý týden. Není to klasická hodina spinnigu, protože se tam jede na kole jen 30 minut, pak se 20 minut posilují různé partie těla - většinou bříško, zadek ... A nakonec se samozřejmě všechno správně protáhne. těch posledních 20 minut jsme na karimatkách, máme tam gumičky a činky , které něktěří znají například z aerobik. Tyto hodiny se mi líbí právě proto, že nejsou jen na kole, ikdyž na něm ráda jezdím. Hlavně jsem tam začala chodit, protože hned po první hodině se mi zalíbilo, že každý si tam tu zátěž dává podle sebe. Cvičí podle svých možností. A nechodím tam, abych se sedřela, ale abych si trochu odpočinula od všech starostí a zlepšila trochu fyzičku.

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:48:10
 20. avatar
  [72] Lorain [*]

  Vivian: na těch zónách storpcentně něco je, jenže doporučená AEROBNÍ zóna pro věk od 25 do 30 let je 117 až 143 - a dovedeš si představit, že bys na spinningu celou hodinu šlapala při TF 143???? To bych tam nemusela chodit - bych se mohla jít projít kolem bloku

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:46:45
 21. avatar
  [71] Vivian [*]

  Petitt: jo, chodím 2x týdně, ale pokaždý mi to vyjde trochu jinak, někdy pondělí a čtvrtek, jindy úterý a pátek, tenhle týden pro změnu úterý a čtvrtek... a na hodině je fakt vždycky úplně jiné složení cyklistek
  Jo a ačkoli je tam 15 kol, tak nás tam bývá nejvíc tak deset, ale někdy tam jsme třeba i jen tři, a to je pak fajn

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:44:32
 22. avatar
  [66] Vivian [*]

  Lorain: já jsem dosud nezhubla možná právě proto, že jsem celé dva měsíce jezdila NAD tou svou spalovací zónou. Nedávno jsem totiž měla možnost půjčit si sport tester a zjistila jsem, že tak, jak jezdím, se pohybuju skoro celou hodinu na TF nad 170/min, což už je moc...
  A když jsem se nedávno přestala tak strašně snažit, měla jsem náhle při jednom vážení o kilo míň Takže bych řekla, že na těch zónách něco je

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:34:09
 23. avatar
  [65] Vivian [*]

  Petitt: zavedeného kolektivu se neboj, těch lekcí se jedou do týdne desítky a nikdy tam nejsou ti samí lidi, na každé lekci se potkáš s úplně jinýma lidma, nováčci jsou skoro na každé... aspoň to je moje zkušenost

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:31:53
 24. avatar
  [64] Vivian [*]

  Ferdicka: jenže to velké okno je jediné okno v tom sálku a kdyby to zakryli, tak by tam museli svítit i ve dne... Nakonec mně to nevadí, na cvičence vidět vůbec není (je to v 1. patře) a istruktorům to asi nevadí...

  marcellina*: oni nám to ze začátku vysvětlovali, ale já pouštím takovéhle věci druhým uchem ven, prostě technika jde mimo mě...

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:30:23
 25. avatar
  [63] Lorain [*]

  No, ja mam se spinningem ten problem, ze v aerobni zone se pohybuju tak maximalne pet minut na zacatku, nez se zahreju, jinak jsem uz tezce nad, ale mne proste ten pohyb v aerobni zone nepripada dost intenzivni. A kdykoli se na spiningu rozhlidnu kolem sebe, nemam pocit, ze by to nekdo v te aerobni zone jezdil, protoze jsou vsichni uplne rudy, totalne zadychany a zpoceny a to i na hodinach "fat burning"
  Polar - tedy meric pulsu mam uz dlouho, na spinning chodim uz pet let, ale ta aerobni zona se mi proste nelibi - mozna proto taky nehubnu
  a co se spalenych kalorii tyka, muj meric (a to jedu celou dobu v te anaerobni zone) mi za tu jednu lekci ukazuje tak max 300 kCal

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:29:52
 26. avatar
  [61] marcellina* [*]

  ... aspon zjistis.... uz blbnu

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:27:44
 27. avatar
  [60] marcellina* [*]

  Vivian: zkus se zeptat instruktora a pak poreferuj... aspon zjistit, jestli jsou takovi profesionalove, jaci maji byt

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:22:27
 28. avatar
  [57] marcellina* [*]

  Sara*: lepsi je byt rozcvicenej i na to brisko... ale kdyz nejses, tak zacinej s tim cvicenim pomalu a telo se rozehreje. Nebo predtim udelej nejaky domaci prace, to te urcite taky zahreje Furt je lepsi cvicit (i bez mirneho zahrati) nez nedelat nic.

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:21:17
 29. avatar
  [56] Vivian [*]

  marcellina*: já teda nejsem technik, takže fakt netuším, jestli mají nebo nemají setrvačník, možná jo... už se do toho radši nebudu plést, abych neplácala nesmysly

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:20:54
 30. avatar
  [55] Vivian [*]

  Ferdicka: to je zadeček instruktorky ale často tam jezdí i instruktoři - pěkní kluci

  superkarma: 0 21.04.2005, 11:19:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme