Domácnost

Špindíro, běž se umejt!


Když bylo mé dcerce asi dva roky, musela být hospitalizována v nemocnici. U příjmu mi povídá sestřička: „Vidím, že vaše dcerka má stejné vlásky jako náš nový pan doktor". Dcera totiž měla tmavé vlásky, které se kroutily v neuvěřitelné prstýnky. Tenkrát jsem tomu nepřikládala pozornost. Poznámku jsem pochopila až později. Po telefonu mi ošetřující lékař měkkou češtinou každý den sděloval zdravotní stav dcery. Ta jeho čeština mě trochu překvapila, ale věděla jsem, že do této nemocnice nastoupilo pár nových lékařů - cizinců.

Nastal den, kdy jsem si pro dcerku mohla přijet. Při oblékání mi sestřička říká, že pan doktor by chtěl se mnou mluvit i soukromě. Otevřely se dveře a

do nich vstoupil bílý plášť a z něho se na mě usmívala černá tvář s jasně bílými zuby. V tu chvíli jsem pochopila sestřinu poznámku. Lékař měl totiž stejné tmavé a kudrnaté vlasy jako má dcera. Přistoupil ke mně a říká: Představte si, co mi ta vaše malá provedla. Podívala se na mě při první prohlídce a zavelela - Hele, špindíro, než na mě sáhneš, běž se umejt, jo?" Takhle jsme se už dávno nenasmáli.

Zato já jsem hned zčervenala a přiškrceným hlasem na to: Víte, pane doktore, ona ještě nikdy v životě neviděla černocha, tak asi proto tak reagovala". Čekala jsem i výčitky k diskriminiaci, ale místo toho se lékař stále jen usmíval a s malou se rozloučil pusou na tvář. Byla jsem moc ráda, že to tak dopadlo.

  Jana Berková
Soutěž Příběh roku, vítězka za měsíc červen, kategorie: Maminčiny/tatínkovy/babiččiny/dědečkovy pohádky. Do soutěže vstupte ZDE.

   
23.07.2007 - Dům a byt - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [9] idiska [*]

  dobrý příběh...no když jsem byla malá, pořezala jsem si nohu...a na pohotovosti mi ji šil doktor-černoch...taky jsem do té doby neviděla černocha...u šití jsem ani nebrečela...zaujal mě tak, že jsem pak mamině řekla...vidělas, jak by ten pan doktor opálený?

  superkarma: 0 23.07.2007, 22:39:04
 2. [8] Tobbi [*]

  Mě se jednou jedna malinká čínská holčička v restauraci v Kobylisích zeptala: co to máš s vlasama? ty jsi nemocná? (mám je kudrnaté)

  superkarma: 0 23.07.2007, 15:57:03
 3. [7] funnka [*]

  Manx:to nepůjde.Jsem vdaná.Jen bych chtěla poznat jací jsou.

  superkarma: 0 23.07.2007, 15:50:59
 4. [5] funnka [*]

  já bych chtěla nějakýho černocha poznat osobně.Hrozně se mi líbí

  superkarma: 0 23.07.2007, 15:40:03
 5. avatar
  [4] Kuře [*]

  Jo tak to moje mladá, když jí bylo něco přes dva roky, tak potkala mého kolegu - černocha. Nejdřív se ho zeptala, jestli je černoušek jako Bubu (postava z pohádky) a pak následoval vodopád otázek jako: "máš opičku?", "viděl jsi lva?" atp. Já měla pocit, že polezu kanálem, ale kolega se jenom chechtal a bral to v pohodě. A ještě malé maloval hrocha a žirafu.
  Ale studoval u nás asi rok kluk, co bral všechno hodně osobně a prý snad i nějaké mamině vynadal. Do roka odjel, prý to v té naší nepřátelské zemi nemohl vydržet.

  superkarma: 0 23.07.2007, 12:19:14
 6. avatar
  [3] kemy [*]

  superkarma: 0 23.07.2007, 09:41:10
 7. avatar
  [2] Beruška1 [*]

  Jo taky mám s dcerkou podobnou zkušenost, byly jí tak tři roky, jek s námi autobusem černoch, asi v té době jediný, který u nás na sídlišti bydlel, dcera si ho hodně dlouho prohlížela a pak už na skoro prázdný autobus nahlas prohlásila, že ten pán je hodně špinavý. Ten černoch se tomu smál a řekl, že je vidět, že černocha ještě nikdy neviděla, bral to v pohodě.Já se styděla za dceru a začala jsem to dcerce vysvětlovat.

  superkarma: 0 23.07.2007, 09:33:01
 8. avatar
  [1] AnoliV [*]

  superkarma: 0 23.07.2007, 07:24:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme