Rodina

Spíkuji, spíkuješ, spíkujeme

 

Dříve jsme si mohli o nějakém cestování na západ nechat jen zdát. Dnes je úplně normální nejen cestování, ale i studijní pobyty v zahraničí. Jen málokterý právě vycházející student nepřemýšlí o “zkušené” v cizině, coby au-pair nebo student žijící v tamní rodině. S tím vším jde ale také ruku v ruce znalost cizího jazyka.

Tatam jsou časy výuky ruského jazyka (i když i ta se dnes hojně do škol vrací), kdy jsme si museli poctivě dopisovat s ruskými “ribjáty” v rámci spolupráce našich škol a ve chvíli, kdy jsme se měli domluvit, jsme neuměli kvíknout.

Ne snad, že by se to padnutím železné opony a vpádem cizích jazyků do škol nějak výrazně změnilo. Velmi dobře si vzpomínám na školní výlet do Francie, kam jsme vyrazili ve čtvrtém ročníku. Do maturity kousek, za námi čtyři roky perného studia francouzského jazyka, a znalosti? Domluvili jsme se, ano, ale rukama, nohama a anglicky.

A tak se naskýtá otázka, kdy začít u dětí s výukou cizího jazyka? Děti se učí rychle, ale těžko zatížit malé předškolní dítko tunou slovíček a výukou gramatiky a doufat, že nástupem do první třídy začne mluvit jako rodilý Angličan.

Pokud máte tu výhodu, že ovládáte cizí jazyk vy, začněte s pomalou výukou vy sami. Udělejte si jeden den v týdnu čas a mluvte na své děti daným jazykem, čtěte jim v něm pohádky a nenásilnou formou je učte poslouchat a znát význam slov, která říkáte. Nezalekněte se, máte-li  dvojjazyčné dítko, je období mezi třetím a čtvrtým rokem, kdy se zdá, že zaostává nejen v cizím jazyce, ale i v tom mateřském. Toto poměrně krátké období rychle odezní, nemusíte se obávat a nějak radikálně tuto situaci řešit.

Ideální je, když na tuto vaši výuku navážete vhodně vybranou mateřskou školkou. Já sama mám skvělé zkušenosti s jednou nadšenou paní učitelkou, která učí děti německy. Pravda, náš extrémně stydlivý drobek tvrdošíjně odmítá mluvit nejen německy, ale je úžasné, když vidíte ty prcky, kteří sotva mluví a oni sotva mluví německy.

Dalším způsobem vzdělávání je cizojazyčný kurz. Dítě si osvojí velkou slovní zásobu a ve chvíli, kdy bude muset zvládnout gramatiku, bude jazyku lépe rozumět. Ne na všech školách však k cizímu jazyku a jeho výuce přistupují správným způsobem. Proto dobře volte, pátrejte a piďte se po známých a kamarádech, kteří už zkušenosti mají, protože špatný přístup může pro dítě znamenat i celoživotní bariéru a nechuť učit se.

A jak jste na tom vy a vaše děti? Ovládáte cizí jazyky? Učíte je vaše děti? Žijete dlouhodobě v cizině? Jak zvládají vaše děti kromě toho cizího jazyka ten náš mateřský? Pochlubte se nám.

 

 

 

 
   
01.02.2006 - Těhotenství a porod - autor: Eliška

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [51] Kayty [*]

  Já jsem byla rok v Anglii jako au-pair. Myslela jsem si, že po 12 letech učení se angličtině budu super rozumět a mluvit. A ono nic, tupě jsem zírala na imigračního úředníčka co to po mě vlastně chce . Nakonec se to poddalo, mám FCE zkoušky (chtěla bych CAE - vyšší stupeň). Doma máme satelit s pár aj kanálama, takže poměrně fajn rozumím a trénuju. Nejkrásnější angličtina je ta od Skotska a z oblasti Liverpoolu (kam se na ně hrabe klasická vyučovaná aj ze školy). V práci mám aj a nj, takže docela záběr.

  superkarma: 0 03.02.2006, 10:59:07
 2. avatar
  [50] Blueberry [*]

  Taky slysim "fishes" od rodilych Kanadanu. Asi je to novotvar, i kdyz ja bych si to teda rict nedovolila, aby si nahodou nemysleli, ze naznam gramatiku .

  superkarma: 0 01.02.2006, 22:02:07
 3. avatar
  [44] Ťapina [*]

  Meander: Ono to asi nebude tak jednoznačný, rybáři i u nás používají pro množné číslo slovo ryba, jako kdyby to bylo číslo látkové. Když jsme se ve škole učili tuhle rybářskou terminologii v nemocích ryb, tak se povedl kamarádce dobrý dotaz, když na výklad, co je to "zjádřená ryba" (už nevím přesně, co to je, ale myslí se tím veškeré ryby v rybníce) se zeptala "A která?"

  superkarma: 0 01.02.2006, 16:15:10
 4. avatar
  [43] Meander [*]

  Siskovic: To je zajímavé Zronva jsem se na to ptala kámošky, co tlumočí AJ dobrých dvacet let. A potvrdila mi jediný správný tvar FISH. Asi taky zaspala dobu.

  superkarma: 0 01.02.2006, 15:58:23
 5. [41] a.... [*]

  jak je na tom mé dítě s jazyky se teda nepochlubím- ve svých 13 ze školní výuky toho z angličtiny neumí skoro nic...takže mi už došla trpělivost a bude mít výuku mimo, daly jsme ještě od letoška němčinu a tu se se soukomým učitelem za půl roku naučila téměř líp, než tu angličtinu.
  Já jsem na tom dost dobře, neb mě jazyky baví- takže angličtina, francouzština, lehce italština, němčina(ta mě přijde strašně odporná, takže ač jsem jí věnovala dost času, znalosti nic moc)
  no jinak musím přiznat, že mluvená angličtina je velký problém-letos v Californii jsem na ně čuměla jak tele a pořád jsem si říkala, že se přece MUSÍM chytit

  superkarma: 0 01.02.2006, 15:43:40
 6. avatar
  [40] Meander [*]

  Tulikraska: Já seděla vedle Skota v autobuse cestou do Londýna. Sice jsem dřív dělala tlumočnici a překladatelku, ale tady jsem měla honičku rozumět mu i pozdrav

  superkarma: 0 01.02.2006, 15:30:42

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [38] Luciš [*]

  Mám TOEFL a státnici z jazykovky z AJ a stačí, aby do fabriky přijel jeden Indián (rozum. Ind , jaksi se to tu tak ujalo )a jsem totálně v kelu

  superkarma: 0 01.02.2006, 14:58:08
 2. avatar
  [37] Meander [*]

  Tulikraska: Ano, množné číslo od fish je správně opravdu fish

  superkarma: 0 01.02.2006, 14:49:07
 3. avatar
  [34] lilithheta [*]

  Maši: nebo můj brácha, odjel do německa, tam si našel taky Polku, která už měla dítě (čirou náhodou taky s Čechem). Dominik má německé občasntví a mluvil polsko-česko-německy, ale mizerně. Mizerně tak do 5ti let, všechno to motal dohromady. Teď už mluví dobře, ale když přijede k nám, tak dělá jakože neumí česky a chvíli nás "trápí" a pak milostivě začne na nás česky. To aby se na nás "vytáhl" jak je gut,že on umí česky i německy a my ne. Jen na mě to nezkouší, bo ví, že ho nebudu "prosit", aby na mě mluvil česky, že mu nerozumím. Mám toho spratka rozmazlenýho na háku.

  superkarma: 0 01.02.2006, 13:23:29
 4. [32] Lindaa [*]

  Sigrun: Holky jsou narozené v Dánsku, mají obe obcanství a dva pasy, ale do skoly zacaly chodit v Dánsku vcetne prípravky a tak i kdyz prvních pár roku s prestávkami bydlely v Praze tak s ceským skolstvím nikdy neprisly do styku. Tusím ze daná vyhláska platí pouze pokud díte zacne skolu v Cechách a po letech by se snad teoreticky chtelo vrátit, pokud zacne 1.trídu v jiné zemi kde má i trvalý pobyt tak ke zkouskám nemusí. Ale to nevím 100% pouze tusím. Nicméne my jsme se tomu vyhnuly, ale za cenu cestiny. Pokud by se holky nekdy v budoucnosti rozhodly pro Cechy budou muset porádne zamakat na jazyku.

  superkarma: 0 01.02.2006, 13:04:39
 5. avatar
  [31] Maši [*]

  Žábina: To mi připomíná moji segru. Je Češka, odjela do Ameriky a tam si našla Poláka.Narodil se jim kluk, který má americké a české občanství a mluví anglicky, česky a polsky.To je výbava pro život...

  superkarma: 0 01.02.2006, 12:59:39
 6. [30] tornado-lou [*]

  lilithheta: jasne, protoze tam mluvi tak, jak se mluvi bezne. nebo sex ve meste. to je taky fajn a neni to uplne tezky.

  superkarma: 0 01.02.2006, 12:51:13
 7. [29] Radka JS [*]

  Kelly: Hmm. To by taky šlo... Jen nevím, co by na to říkal můj přítel. Že by v rámci studia cizích jazyků a kultur byl tolerantní??

  superkarma: 0 01.02.2006, 12:33:32
 8. avatar
  [28] Vivian [*]

  Žížala: na to, abys rozuměla, musíš s někým mluvit, používat ten jazyk... nemůžeš čekat, že se čtením textu naučíš porozumět jazyku mluvenému Já jsem se anglicky nedomluvila ani poté, co jsem z angličtiny přeložila několik knih. Pomohla mi až práce s anglicky mluvícími klienty, teprve pak jsem začala rozumět mluvenému slovu a naučila jsem se ten jazyk používat...
  Takže si nemyslím, že bys byla nějak mimořádně tupá

  superkarma: 0 01.02.2006, 12:15:22
 9. avatar
  [27] lilithheta [*]

  tornado-lou: Kamarádka anglinu poslouchá, když dávají Přátelé (na dualu) nebo podobný pořad. Angličtina tam je prý jednoduchá a je jim rozumnět.

  superkarma: 0 01.02.2006, 12:04:04
 10. [25] tornado-lou [*]

  CNN neni k nauceni se zrovna vhodny, novinarska anglictina je dost specificka, spousta slov ktery normalni smrtelnik nepouzije, komplikovany vetny struktury... podivejte se do ceskejch novin, tka prece taky nikdo normalni nemluvi.

  superkarma: 0 01.02.2006, 11:30:25
 11. avatar
  [23] lilithheta [*]

  Žížala: Z toho CNN si nic nedělej. Bratranec (mluví dobře, byl i jako "au-pair" v Anglii) a říkal, že sám s tím má problémy, rozumět těmhle pořadům.
  Anglicky jsem se učila od 5té třídy, jenže naše učitelka Pochybuji, že by vůbec dala souvětí v AJ dohromady. Pak jsem chodila na gympl a tam jsem se naučila AJ perfektně. Vlastně ne na škole, ale za školou Občas se nám s kamarádkou nechtělo do školy, tak jsme hodily áčko, a jelikož u nás studují na VŠ cizinci a těm se taky občas nechtělo do školy, tak ... . Na maturitu z AJ jsem se vůbec nepřipravovala a mluvila jsem z patra a za 2. Dneska, po 10ti letech, co jsem anglicky nemluvila, jsem zase na začátku, všechno jsem to zapomněla. A s němčinou to je ještě horší

  superkarma: 0 01.02.2006, 10:41:39
 12. avatar
  [22] Kelly [*]

  Radka S: ... jediný fígl spočívá v tom, aspoň na pár týdnů vycestovat. Já mám maturitu z angliny, další 4 roky jsem chodila do kurzu, čtu, učím své děti a stále to není ono ... chybí ten bezprostřední kontakt, který donutí člověka rychleji reagovat a nepřemýšlet nad členy, časy ... jedině tam se to vypiluje
  A nebo si za manžela přímo vzít anglána ...

  superkarma: 0 01.02.2006, 10:40:38
 13. [21] Lindaa [*]

  Blueberry: Jó presne tak, dokud byly holky doma tak mluvily cesky a jak zacaly se skolkou slo to s cestinou z kopce a zacátkem skoly mluvily jenom dánsky.Dneska mluví dánsky, obe mají ve skole anglictinu a od prístího roku zacíná starsí s nemcinou. Cesky se jakz takz domluví s babickou, ale jezdíme do Cech jenom tak 1-2x do roka a tak po nich nemuzu chtít zázraky. Ale venku na hristi se s detma domluví docela dobre, i kdyz já nechápu jak. Je to samozrejme moje vina, mela bych je vést k cestine, ale ruku na srdce, není to svetový jazyk (to dánstina taky není, ale zijí tady) a anglictina se jim hodí víc, tak proc jim motat hlavy, a navíc od prístího roku nemcina. Na doporucení ucitelu mluvíme doma obcas (hodinu denne) anglicky, a já nejsem shopna automaticky prepojovat mezi 3 jazyky, to je nad moje síly a tak cestina u nás trpí. Já anglicky rozumím vsechno i se domluvím, ale psaní je HRUZA a moje nemcina zacíná s dobrým dnem a pres dekuji koncí u nashledanou takze se moc tesím az prístí rok budeme mít za úkol mluvit doma nemecky.

  superkarma: 0 01.02.2006, 10:28:55
 14. avatar
  [20] aha [*]

  Žížala: Jéjda, Žížalo, to nevzdávej, pokud se učíš aj druhým rokem, tak to opravdu nelze rozumět mluvenému projevu rodilých mluvčích (BBC a CNN), to je v jazyce jedna z nejtěžších věcí. S tím mám problémy já a velký a to se učím aj, no, toto letí, 16 let s přestávkami. Vím, je to těžký, učení bolí, zvláště ve vyšším věku a navíc, když ty výsledky nevidíš, ale ono to příjde, vážně!

  superkarma: 0 01.02.2006, 10:18:00
 15. avatar
  [19] aha [*]

  Radka S: Ahoj, možná jsme na tom stejně, já se taky učím aj od 12, je mi 28 a pořád nějakou tu školu navštěvuji, ale teď se učí kolega z práce úplně od začátku a když mu to vysvětluji, tak si tak nejsem jistá a zjišťuji, že mám tolik mezer, až to pěkný není! Není nad to vycestovat a učit se "za pochodu".

  superkarma: 0 01.02.2006, 10:05:49
 16. [18] Rikina [*]

  Tak já se učila němčinu od útlého dětství, takže se celkem i domluvím, a ruštinu jako každý kdysi ve škole, i tou se jakžtakž domluvím, i si leccos můžu přečíst. Ovšem angličtina je má noční můra, anžto na ni chodím od podzimu v rámci programu celoživotního vzdělávání, který nám tu platí zaměstnavatel. A to se stydím, protože tam jsem trvale za úplně nejhloupější z kursu. Ony všechny ostatní dámy jsou téměř o 20 let mladší a nějak jim to lépe v hlavě uvízne, či co.

  superkarma: 0 01.02.2006, 09:53:21
 17. avatar
  [17] Žábina [*]

  mám kamarádku Nicole, která je holanďanka, vzala si Čecha, spolu mluvili ze začátku anglicky, pak se ona naučila dobře česky a jejich děti mluví holandsky,anglicky i česky

  superkarma: 0 01.02.2006, 09:47:07
 18. avatar
  [16] Žížala [*]

  U mě to výmluvy rozhodně nejsou, mám mraky jiných nápadů kam bych mohla vrážet své těžce vydělané peníze než do angličtiny Za výmluvy by mě o fakt nestálo.

  superkarma: 0 01.02.2006, 09:40:45
 19. [15] Radka JS [*]

  Tak já se učím angličtinu od 12. Takže už opravdu dlouho. Domluvím se dobře, rozumím vcelku bez problémů. Jen ty časy. Pořád je potřebuju dopilovat. Tak snad se to podaří!
  Kdybyste měla některá figl, jak je jednoduše zvládnout, dejte mi vědět, opravdu bych byla moooc ráda.

  superkarma: 0 01.02.2006, 09:36:58
 20. [14] puca [*]

  teda decka ja nejak nevim, ale nejsou tohle vsechno jenom vymluvy? proste bud se ten jazyk ucit chci a nebo nechci, to je jedine na cem zalezi.. taky jsem se vymlouvala ze jsem tupa na nemcinu ale byl to jen a jen nedostatek vule. staci tim zacit mluvit, oni vam lidi pomuzou a maji radost kdyz se snazite a pokroky prijdou samy.. a priznam se ze dost dobre nechapu jak je mozne po dvou letech nerozumet.. v cine mozna, ale v nemecku?

  superkarma: 0 01.02.2006, 09:34:57
 21. avatar
  [12] medunka2001 [*]

  Sigrun: obdivuji tvoji odvahu žít v Německu. Já jsem se němčinu učila na střední škole,ale protože v němčině se všechna slovesa řadí na konci věty, tak v mluvené řeči nemám šanci pochytit význam. Asi to chce cvik. Přeji hodně štěstí

  superkarma: 0 01.02.2006, 08:53:58
 22. avatar
  [11] medunka2001 [*]

  Taky jsem na cizí jazyky tupá. Kdybych se stavěla na hlavu, tak se stejně nic nenaučím . Navíc asi nemám tu správnou motivaci a rozhodně netoužím s nikým cizojazyčně komunikovat. Asi rok jsem se snažila připravovat na FCE zkoušky, ale vykašlala jsem se na to

  superkarma: 0 01.02.2006, 08:47:22
 23. avatar
  [10] Maši [*]

  Jsem na tom podobně jako vy všichni, angličtinu se učím pořád dokola asi 8 let, protože musím- pracuju v cestovce a pokud nechci být někde ve světě za debila, musím se aspon trochu domluvit.Ale zjistila jsem,že všude ve světě, kromě anglicky mluvících zemí, jsou na tom lidi podobně, taky jsou rádi, že ze sebe vůbec něco anglicky dostanou, tak jsem se zatím jakž takž domluvila...

  superkarma: 0 01.02.2006, 08:46:24
 24. [8] Searc [*]

  Žížala: Tak je to i se mnou.

  superkarma: 0 01.02.2006, 08:27:10
 25. avatar
  [6] sigi [*]

  Taky to se mnou jde z kopce, dříve jsem se učila rusky, německy a francouzsky a všemi jazyky jsem se domluvila. Teprve po dvacítce jsem musela kvůli škole a práci začít s angličtinou a taky jsem se dostala na úroveň , že se domluvím a jsem schopná i něco psát, ale zase jsem zapomněla ty předchozí tři jazyky, když jsem se jim nevěnovala (teda rozumím, ale nejsem schopná v nich komunikovat)

  superkarma: 0 01.02.2006, 07:35:54
 26. avatar
  [5] Evča [*]

  Žížala: taky si připadám tupá V práci používám anglinu psanou a je to většinou přibližně ten samý obsah a tak to zvládám, ale nové věci ne, a to jsem chodila do kurzů atd. No mám tu nejmenší zkoušku KET - aspoň to

  superkarma: 0 01.02.2006, 07:26:27
 27. avatar
  [4] Žížala [*]

  Trápím se s tím děsně , i když zatím jsem to nevzdala. Zaplatila jsem si druhým rokem kurs, písemně jakž takže něco přečtu a napíšu, ale nerozumím ani Ň . Ani na CNN nebo BBC kde je ta výslovnost zřetelnější nerozumím skoro nic . A časy ? Ó hrůzo - doteďka jsem je nepochopila a to jsem se opravdu snažila. V práci angličtinu nepotřebuju a nikam ven se nechystám, prostě jsem "jen" chtěla umět anglicky. Dochodím školní rok a nechám toho, zbytečně vyhazuju peníze, jsem tupá.

  superkarma: 0 01.02.2006, 07:20:13
 28. avatar
  [3] clarCa [*]

  cizím jazykům bych samodomo neučila. Dítě pochytá gramatické chyby a špatný přízvuk a už se toho nikdy nezbaví . Malým dětem bych opatřila třeba pohádky v daném jazyce (v případě angličtiny Teletubbies nebo Sezame Street), nebo rodilého mluvčího místo chůvy či kamarádky... malé děti se učí jazyk od okolí - rovnou celé fráze - ale jestli to má být k něčemu, tak je třeba, aby se to od začátku učilo od někoho, kdo ten jazyk opravdu zná.

  superkarma: 0 01.02.2006, 06:14:28
 29. avatar
  [2] Blueberry [*]

  Moji kluci mluvili do 4 let cesky, pak sli do skolky a za tyden mluvili anglicky a cesky uz ani nezblebtli.

  superkarma: 0 01.02.2006, 02:43:19
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  No z nejhorsiho jsem snad venku.

  superkarma: 0 01.02.2006, 02:09:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme