Nejedno ženské srdce poskočí radostí, když pod stromečkem nalezne charakteristickou krabičku, která dává tušit, že se uvnitř skrývá nějaký šperk. Věděly jste však, milé ženy, že prsteny, náramky i náušnice mají daleko hlubší význam než jen ozdobný? 

Prsteny sloužily podle knihy Elky Angelovy-Kolevy O talismanech původně jako amulety na ochranu prstů kouzelníků během magických seancí. Prsty jsou totiž naše slabé místo, neboť jejich prostřednictvím vydáváme nebo přijímáme různé síly. Tyto prsteny bývaly původně z bronzu či zlata a mívaly na sobě vygravírovaná hebrejská písmena nebo řecké formulky, magický čtverec, monogram, Ježíše Krista, kříž, vsazené některé drahé kameny či vyobrazení různých zvířat.

šperk

Čtěte také:

Východní  civilizace používaly prsten i jako pečetidlo. Zpravidla to byl prsten s pentaklem, na němž bylo vyryto jméno jeho majitele. Muslimové nosili tradičně prsteny ze stříbra, protože si mysleli, že pouze stříbro je na prsteny vhodné. Na takovém mohamedánském prstenu bývá napsána sutra z koránu nebo jméno Alaha. Magický prsten připomínají i tzv. anglické suverény. Jejich majitelé se nikdy nerozloučí s prstenem symbolizujícím Anglii se světem. Prsten představuje zlatý kruh s rovným rubínem, na němž je vygravírován kříž svatého Jiří. Nosí se jen na prsteníčku levé ruky. Tento prst se totiž  všeobecně považuje za nejdůležitější. Jen na něm se dříve nosily prsteny. Pouze v Indii a v okolních zemích pod jejím kulturním vlivem to nedodržovali. Tam nosili tanečnice prsteny na každém prstu rukou i nohou. Existují prsteny, které oplývají velkým tajemstvím, odznaky velké moci, či velmi cenné kousky. Oproti tomu existují i prsteny prokleté. Jedním z takových je i prsten vůdců třetí říše, který směli nosit jen vyvolení jedinci, kdokoliv jiný by jej navlékl na prst či nechal zhotovit, jest proklet.

Dalším předmětem velkého významu, který může také sloužit jako amulet či talisman, je náramek. Ozdoba typická pro východní národy. Často byl v podobě kovové destičky, do které bylo vloženo 9 drahých kamenů s magickou mocí a významem. Na ruce na hedvábné niti se nosí rovněž jiný druh amuletu, tzv. piskujul. To je jakási rozcuchaná bambule. Amulety, které se nosí na různých částech těla s léčebným cílem, se v Indii nazývají takty a jejich bližší pojmenování záleží na místě, kde se nosí. Na zápěstí se jim říká kara, na rameni taga, na kotníku angula. 

Některé bižuterie čerpají z magického potenciálu kostí, vlasů, šlach, ze kterých jsou vyrobeny, např.- sloní kly, rohy antilop, tygří zuby, šlachy bizonů...

Náramek - amulet, nosí-li se na levé ruce, znamená emocionální závislost, na pravé ruce - sociální postavení. Otroci a lesbičky náramky nosili na nohou, aby se zvýraznilo jejich sociální postavení. Náramek s funkcí bižuterie nosí na kotnících také indické tanečnice v hinduistických chrámech. Takový náramek bývá dutý a uvnitř je naplněn kuličkami, které při pohybu vydávají zvláštní zvuk. V Indii se setkáváme i s náramky ve formě otevřeného kruhu, který je ukončen zvířecí hlavou. Je v něm znázorněna idea evoluce. Dvojitý otevřený kruh jako spirála je amulet, který symbolizuje vesmírnou nekonečnost.

Předobrazem náhrdelníku je šňůra, na které je zavěšen rituální pentakl na hrudi mága během magických ceremonií. 

Náušnice jsou charakteristické spíše pro Hebrejskou tradici, i když jejich původ je velmi starý. Vyskytují se rovněž u všech primitivních národů. Starohebrejsky jsou náušnice kuedošo - něco svatého, co svědčí o funkcích osvícení. Mají také profylaktickou funkci, v měkké části ucha se totiž nalézá akupunkturní bod, který odpovídá za zrak.         

Reklama