V období svátků se budeme chtít trochu blýsknout. Kdy jindy si vzít klenoty po mamince nebo babičce? Nebo dáváte přednost spíš bižuterii? Obojí je možné, ale má to svá pravidla. Pojďme si je připomenout.

O pravidlech správného nošení šperků nebo bižuterie toho bylo napsáno opravdu hodně

Přečtěte si tyto články:

Protože bych se nerada opakovala, zaměřím se na nošení šperků v souvislosti s našimi proporcemi. Jiné šperky sluší ženám drobným, jiné těm korpulentním. Jiné tvary šperků si budou vybírat ženy s oblými rysy obličeje a jiné s ostře řezanými. Také umístění šperků hraje důležitou roli, stejně jako délka náhrdelníků.

obličej

Jak správně určit tvar svého obličeje, najdete v tomto článku ZDE.

  • Oblé rysy tváře „ladí“ s oblými tvary šperků a bižuterie. Jako jsou ovály, kapky, slzičky, srdíčka, esíčka, mušličky, do oblých tvarů broušené kameny, kulaté perly, prostě vše oblých a měkkých tvarů.
  • Hranaté rysy tváře si „rozumí s geometrickými tvary, jako jsou obdélníky, trojúhelníky, křížky, mřížky, tyčinky, hvězdičky, řezané kameny, nepravidelné perly.

Ale pozor, chce to trochu citu a kritický pohled do zrcadla. Nikdy slepě nekopírujte tvary! Pokud máte kulatý obličej, vyhněte se kulatým náušnicím, velkým kulatým korálům, kruhům v uších. Lepší pro vás budou tvary protáhlé, oválné a kapkovité, které opticky prodlužují.

šperky

  • Velikost postavy versus bižuterie/šperky.

šperkyJak už bylo v naší Škole stylu napsáno, lidé vás chtě nechtě poměřují s okolními věcmi. Je-li kontrast mezi doplňky a postavou příliš velký, dosáhnete nežádoucí efektu. Okolí vás bude vnímat buď ještě robustnější, nebo naopak menší, než doopravdy jste. Uvedu příklad: Když si korpulentní dáma vezme titěrné náušničky, tenký náramek a řetízek houpající se nad ňadry jako nad propastí, jen upozorní na své rozměry.

A naopak když se malá a drobná ženuška ověsí masivními náušnicemi či náhrdelníkem, bude vypadat ještě menší.

Takže vyváženost nade vše. Čím jsme drobnější, tím drobnější šperky a bižuterii bychom měly nosit. Pokud jsme mohutné postavy, nebojme se masivnějších ozdob, budou na nás vypadat dobře.

  • Kolik šperků nosit dohromady?

Obecně platí, že byste měla mít jednu výraznou věc a doplnit ji maximálně dvěma drobnějšími. Výrazný náhrdelník, korále, nebo brož nechte vyniknout a doplňte je už jen subtilními náušnicemi a náramkem. To platí i o hodinkách. A naopak. Sluší-li vám velké a výrazné náušnice, přívěsek na krk už by měl být spíš minimalistický. Vrstvení náramků je velkým trendem. Pokud se vám líbí, klidně si jimi ověste zápěstí, ale ostatní ozdoby nechte doma. Vlastníte celou soupravu? Vyberte si z ní jen něco.

šperky

  • A jedno moudro na závěr, které platí pro všechny stejně. „Dobrého po málu“, neboť v jednoduchosti je krása. Není nic nevkusnějšího, než vystavovat na odiv bohatství své šperkovnice a navěsit na sebe vše, co máte. Není to ani praktické ani hezké. Pro příklad nemusím chodit daleko. Pět zlatých řetízků se vám bude neustále zamotávat a s deseti prsteny na rukách budete vypadat lacině, i kdyby stály statisíce.
Reklama