O dalším vánočním rituálu píše čtenářka Cicinka. Mají jeden speciální, který vychází z tradičního pouštění ořechovýh skořápek. Trochu si ho však pozměnili...

Trochu jiné pouštění ořechových skořápek můžete vidět o Vánocích u čtenářky Cicinky.


Milá redakce přeju hezký den, pro mě je obzvlášť pěkný, ačkoli to nijak neřeším :-)
Ráda bych Vám popsala náš rodinný vánoční rituál. Udělali jsme si ho sami, ale náš nápad to přímo není.
 Před mnoha lety, když byl mladšímu synkovi tak rok a půl (už si to přesně nepamatuju) jsme si vyšli na procházku, ještě dávno před vánoci. A potkali jsme manželova kamaráda, který byl se svojí dcerkou na řeku pustit lodičku z ořechu. Moc se nám to líbilo a celou cestu zpět jsme se ohlíželi, jak bylo světýlko krásně vidět. Řeka nám tehdy tekla pod okny a neměli jsme to k ní daleko. A taky tu kolem řeky máme pěknou odpočinkovou zonu.
Ještě ten rok jsem udělala taky lodičky ze skořápek babiččiných ořechů. Babička měla strom, myslím papírák a ten měl krásné velké ořechy, takže lodičky nebyly tak vratké. Svíčičky jsem měla našetřené z andělského zvonění. Ten první rok jsme jich poslali po vodě asi 15. Sledovali jsme je celou cestu a dopluly všechny až k jezu. Tam jejich pouť skončila.
Další roky už jsme se na lodičky těšili a dělali jsme to tak, že jsme se navečeřeli, oblékli a šli pouštět lodičky. Já se loudala a mezitím jsem pod stromek dala dárky. A když jsme přišli domů, dárky už tam byly.
Každý rok bylo pouštění lodiček jiné. Jednou foukal velký vítr a nešly ani zapálit, tak jsme zvolili kratší trasu. Další rok hrozně mrzlo a kolem břehů byl led. Takže, aby se manžel neprobořil, lodičky opatrně posunoval větví po ledě do vody a pak ještě trochu do proudu.
A po pár vánocích tento zvyk manžel dovedl k dokonalosti. Koupíme dva kokosové ořechy, manžel rozřízne a vydlabe. Dáme velkou čajovou svíčku v kalíšku a asi dvakrát jsem dělala i čepičku z pečícího papíru, aby nám je vítr nesfoukl.
Takže toto je náš vlastní vánoční rituál. Vždy, když sledujeme plamínky, vzpomínáme na všechny co už s námi nejsou.
Teď to máme k řece dál, jelikož jsme se přestěhovali, ale půjdem zase.
Přeju všem ať mají taky svoje vánoční zvyky a je jim u nich fajn.
Cicinka

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 17.12.2012: Vánoční rituály

  • Jaké děláte vánoční rituály?
  • Splnilo se vám někdy, co jste při vánočních rituálech vyvěstily?
  • Zažila jste při vánočním rituálu něco nezapomenutelného?

Házení obuví ke dveřím, věštění z kávové sedliny, rozkrajování jablíčka, lití olova... co ještě? Vánoční rituály jsou různé, v každém kraji i v každé rodině se dělají jiné. Zajímá mě, jaké vánoční rituály děláte vy a za jakým účelem. Popište mi je v příspěvku k tomuto tématu! Ten pošlete elektronicky nejpozději 17.12.2012 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Jednu z přispěvatelek, jejíž příspěvek uveřejním, odměním pěkný dárkem, totiž tekutým mýdlem AVON senses a liftingovou péčí AVON ANEW. Vaše příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu.

av1av2

Reklama