Zdraví

Špatný cholesterol: rodinné zvyky, nebo genetika?

Nejzákeřnější na cholesterolu je to, že ať je vysoký sebevíce, dlouho se téměř nijak neprojevuje. Jeho abnormální hladinu může mít kdokoliv, přičemž tento problém lze i zdědit. 

Vysoký cholesterol se často může vyskytovat u většího počtu rodinných příslušníků. Na vině bývají jednak genetická mutace, genetická predispozice a jednak rodinné zvyky. Mutace je typická pro tzv. familiární hypercholesterolemii, která je typická výrazně zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. Bez léčby končí fatálními cévními příhodami v poměrně nízkém věku. Genetické predispozice mohou být zděděné vlohy, které urychlení aterosklerózy napomáhají – např. sklony k obezitě a cukrovce. Navíc některé rodiny žijí životním stylem, který se může na urychlení aterosklerotického procesu podílet, holdují třeba konzumaci stravy bohaté na živočišné tuky nebo se dostatečně nevěnují pohybu. Hladiny cholesterolu v krvi bývají v posledních dvou případech výrazně méně zvýšeny než u familiární hypercholesterolemie, a nástup komplikací tedy bývá většinou pomalejší.

cholesterol

Odhalte skrytého zabijáka

Familiární hypercholesterolemie představuje vážné nebezpečí pro každého svého nositele. Jedná se o dědičné onemocnění, které lze potvrdit jednoduchým krevním testem. V případě, že tuto chorobu v rodině máte, nechte své blízké včetně dětí otestovat. Při včasné diagnóze a správné léčbě lze totiž výskyt komplikací často podstatně pozdržet. Hypercholesterolemií na jiném než dědičném podkladě jsou většinou ohroženi spíše lidé vyššího věku nebo osoby s dalšími onemocněními (jako je například cukrovka). Zpravidla nebývá tedy nutné testování malých dětí, pokud nemají žádné potíže.

Nejste v ohrožení?

Obecně byste si měli cholesterol hlídat především tehdy, pokud:

 • máte diagnostikováno kardiovaskulární onemocnění, cévní mozkovou příhodu, přechodnou ischemickou ataku (tedy předstupeň mozkové příhody) nebo aterosklerotické onemocnění periferních cév;
 • jste starší 40 let (lidé nad tento věk by si měli nechávat stanovovat kardiovaskulární riziko pravidelně);
 • ve vaší rodině se vyskytují kardiovaskulární onemocnění, která propukla příliš brzy (např. infarkt u mužů pod 55 let a u žen mladších 65 let);
 • je mezi vašimi blízkými někdo s onemocněním metabolismu tuků, třeba právě s familiární hypercholesterolemií;
 • trpíte nadváhou nebo jste obézní;
 • máte vysoký tlak či cukrovku;
 • se potýkáte s onemocnění ledvin, se sníženou funkcí štítné žlázy či se zánětem slinivky břišní – tato onemocnění totiž mohou zvyšovat hladiny lipidů v krvi.

Zdroj: uLékaře.cz

K tématu vám nabízí i další články:

   
03.02.2016 - Zdraví - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] AmeA [*]

  ...hmmm díky za rady..)

  superkarma: 0 04.02.2016, 11:01:44
 2. avatar
  [3] Babca.p [*]

  nejsem sice ani v kritickém věku, ani nemáme genetické dispozice k vysokému cholesterolu, ale i tak si ho nechávám pravidelně kontrolovat a to kvůli své obezitě.

  superkarma: 0 03.02.2016, 20:03:00
 3. [2] bobani [*]

  obojí

  superkarma: 0 03.02.2016, 18:26:06
 4. [1] Ferdicek [*]

  Cholesterol je problém.

  superkarma: 0 03.02.2016, 14:15:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme