Takhle reaguje na zprávu o smrti Václava Havla čtenářka s nickem Hanjimka. Poprvé ho viděla ve svém měste v průběhu sametové revoluce a byla šťastná, že ho zvolili prezidentem. Tenkrát plakala dojetím.

V 89 roce mi bylo 17let. Už jsem leccos vnímala, doma jsme občas poslouchali s maminkou a přáteli Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky. Takže leccos mi došlo.

Jsme na Moravě, takže zprávy z Prahy se k nám dostaly trochu se zpožděním, ale o to větší radost byla, když se konečně začalo něco dít. Chodili jsme na náměstí, poslouchali proslovy. Jednou se tam na balkoně radnice objevil malý, milý mužíček a já se teprve tehdy dozvěděla, kdo to je. Václav Havel. Mluvil lidsky a všichni mu naslouchali. Měl obrovské charisma, kterým si nás všechny získal.

Byl to vlastně první politik, kterého jsem viděla, i když tehdy ještě politik vlastně nebyl. Po jeho zvolení za prezidenta jsme seděly s mamkou doma a brečely. Konečně rozumný a normální člověk.

Sledovala jsem celé jeho vládnutí a měla radost z každého ůspěchu. Ano, ve světě je asi známější než tady, ale to už tak bývá.

Včera mi tu smutnou zprávu přišel říct syn, že se to objevilo na netu. Nemohla jsem tomu věřit, to přece není možné. Přepínala jsem tv až se ta zpráva objevila i tam. Celý den jsem sledovala vzpomínkové pořady, vzpomínání jeho známých a přátel. Několikrát mi vhrkly slzy do očí.

Je to obrovská ztráta pro celou vlast, pro jeho rodinu a pro svět, který ho uznával. Škoda každého dobrého člověka, ale tento se zasloužil o naši svobodu.

Špatné zakončení adventu.

A Nobelovku za mír měl dostat už dávno.

Hanjimka

Děkuji za krásnou vzpomínku na Václava Havla

Milé ženy-in, dnes se můžete vyjádřit ke dvěma tématům. První se vztahuje k osobnosti Václava Havla, druhé k předvánočnímu času. Necháme už jen na vás, kterému dáte přednost.

Na vaše příspěvky se v každém případě těšíme na adrese: redakce@zena-in.cz

Reklama