V současnosti již mnoho farmaceutických firem vyvíjí „prepandemické" vakcíny proti ptačí chřipce. Tyto vakcíny samozřejmě nemohou být ušité přímo na tělo viru, jehož příchod se s obavami očekává. Farmaceutické společnosti je zaměřují proti antigenním determinantám (pro virus charakteristickým antigenům) současného viru H5N1 s tím, že ve chvíli propuknutí pandemie se látka co nejrychleji upraví do přesné podoby cílené proti vražednému viru.

Pandemie v kalkulačce
Na první pohled by se mohlo zdát, že je problém ptačí chřipky vyřešen. V současné době však zdravotníci a „hlídací psi" pandemie louskají jiný oříšek - nedostatek vakcín. Kapacita veškerých současných zásob dostačuje asi pro 350-400 milionů lidí, tedy jen pro malou část z celkem přibližně 6,6 miliard současných obyvatel planety. Mnozí odborníci jsou dnes zajedno v tom, že v případě pandemie je lepší očkovat více lidí nižší dávkou vakcíny než méně lidí „správnou" dávkou.

Problém s nedostatkem vakcín se jeví mnohem hrozivěji z pohledu lidnatých asijských států, které již dnes mají desítky obětí na životech. Právě na jejich popud vznikl matematický model, který se pokouší pandemickou situaci vtěsnat do řeči čísel a složitými výpočty rozetnout dilema, zda mít dobré očkování jen pro vyvolené, nebo nedostatečnou dávku pro všechny. Zatím to vypadá, že vítězí druhá varianta.

Neposlušná Indonésie
Nedostatek vakcín není pouze předmětem zájmu chladnokrevně uvažujících matematiků, ale především politiků a bojovníků za národní zájmy. Byla to právě Indonésie s nejvyšším počtem obětí, která odmítla poskytnout vzorky viru ptačí chřipky pro vývoj vakcín, pokud jí nebude zaručen dostatek vakcín za přijatelnou cenu pro vlastní obyvatelstvo.

Není divu. Realita rozvojových zemí je poněkud jiná, než na jakou jsou zvyklí lidé z bohatších částí planety. „Vakcína k boji proti ptačí chřipce bude okamžitě připravená k použití," oznámila Indonésie s tím, že nehodlá nejprve vytvářet zásoby vakcín, jak to požaduje WHO. „Tento přístup může fungovat v rozvinutých zemích, kde se ještě neobjevily případy infekce u lidí. Ale zde už se objevily. Jsme uprostřed války a nemáme čas cokoli shromažďovat," řekl indonéský ministr zdravotnictví.

(vek)

Zdroj: www.pandemie.cz

Reklama