Zdraví

Spaní v čočkách: Riziko, které nositelé kontaktních čoček podceňují

Lucie nosila kontaktní čočky 7 let. A byla nadšená. V čočkách někdy i usnula a nad pravidelnou výměnou roztoku a poudra občas mávla rukou. To se jí pak ale stalo skoro osudným. Oči ji začaly pálit a někdy ji tak bolely, že čočky nemohla ani vyndat z očí. Tento stav ji dohnal k lékařce. Stejně jako Lucie nedodržuje striktní pravidla péče a bezpečnosti s kontaktními čočkami každý druhý nositel čoček. Zdravotní potíže s očima má tak více než 60 % „čočkařů“. Vyplývá to z výzkumu očních klinik DuoVize a NeoVize.

Lucii dohnaly bolesti očí k lékařce, ta pro ni měla nemilou zprávu. „Kontaktní čočky jsem musela hned vyndat. A to napořád. Dostala jsem zákaz je nosit. Neuměla jem si vůbec představit, jak dál uvidím, protože brýle jsem místo čoček opravdu nosit nechtěla,“ vypráví Lucie.

čočky

Nešvarem pacientky Lucie bylo spaní v kontaktních čočkách. Podle výzkumu očních klinik DuoVize a NeoVize téměř 80 % dotázaných někdy v čočkách usnulo. „Je to opravdu nebezpečné. Výzkumy ukázaly, že pokud lidé spí v kontaktních čočkách i pouze jednou týdně, je riziko infekce 6,5 krát vyšší,“ varuje Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize v Brně.

čočky

Druhou chybou Lucie byla nepravidelná výměna kontejneru na čočky. Podle odborníků by se měl vyměňovat minimálně jednou za měsíc, vždy s každým novým zakoupeným roztokem. „To ale dodržuje pouze 36 % dotázaných,“ poukazuje na výzkum primářka NeoVize.

„Po laseru vidím dokonale“

Lucie si našetřila na laserové odstranění dioptrií a po vyléčení zánětu postoupila zákrok metodou NeoLASIK HD. „Už druhý den jsem viděla dokonale. Když jsem šla na kontrolu, četla jsem všechny značky aut, takto dokonale jsem nikdy předtím, ani v těch nejlepších kontaktních čočkách, neviděla,“ vzpomíná.

čočky

Za 10 let nošení kontaktních čoček lidé běžně utratí šedesát tisíc. Laserová operace vyjde tak v porování levněji a další náklady jako v případě čoček, roztoků a pouzder už nevznikají. „Vysoce kvalitní laserová operace včetně předoperační i pooperační péče a doživotní záruky se dá pořídit za čtyřicet tisíc korun za obě oči,“ vysvětluje primářka Oční kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová. Oční kliniky DuoVize v Praze a NeoVize v Brně navíc zahrnují do běžné ceny laserové operace NeoLASIK HD a NeoSMILE 3D doživotní záruku bez dalších příplatků. 

Oční klinika DuoVize Praha: www.duovize.cz

Oční klinika NeoVize Brno: www.neovize.cz

   
02.01.2017 - Oči - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [6] cherinka [*]

  Tak nevím, propagovat operaci očí tím, že zkritizuji kontaktní čočky? Ne že bych operaci nechtěla, ale ne každá vada se dá operovat. A já tedy rozhodně nespím v kontaktních čočkách, určitě se do nich nevejdu. Spím, a to jen opravdu velmi vyjímečně, s kontaktními čočkami. Sml57

  superkarma: 0 02.01.2017, 13:58:53
 2. [5] patricia077 [*]

  Kontaktní čočky nosím 23 let a občas zapomenu na noc vyndat, myslela jsem, jak budu mít za ty roky zničené oči, rohovky a kdoví co, a tak jsem byla teď po druhém porodu a hormonálních změnách, na kompletním vyšetření a mohla jsem se radovat, oči prý v pořádku, na to že nosím tolik let čočky, prý super a že je vidět, že se o ně starám :-)..no upřímně moc poctivá nejsem, ale jsem ráda, že jsem tak dopadla a dokonce se mi o půl dioptrie zrak zlepšil, vzhledem k mému věku i oční lékař laserovou oční operaci již nedoporučil..

  superkarma: 0 02.01.2017, 13:08:34
 3. [4] Boros [*]

  Dcera nosí, ale já jí laju- ráno nasadí a večer sundá a to jí to dovolili jen na 6 hodin denně. Ale přesvědčte puberťačku.

  superkarma: 0 02.01.2017, 11:10:13
 4. avatar
  [3] 135evik [*]

  Kontaktní čočky jsem nosila více jak 20 let, problémy jsem neměla, ale musela jsem je odložit, protože jsem začala hůře vidět nejen do dálky, ale i na blízko. Je to škoda!Sml22

  superkarma: 0 02.01.2017, 11:06:09
 5. [2] bobani [*]

  určitě bych čočky na své přecitlivělé oči nesnesla

  superkarma: 0 02.01.2017, 09:52:13
 6. avatar
  [1] datura [*]

  Kontaktní čočky jsem nosila hned, jak je panWichterle objevil. Vzala jsem si je na svou svatbu / 1969 / , měla jsem je na očích celý den a celou noc. Ráno jsem byla v šoku, protože jsem měla poškrábané bělmo a celý den jsem měla jako v mlze. Naštěstí to framykoin spravil, ale čočky jsem vyhodila a na operaci očí bych nikdy nešla. Nutno ale dodat, že tehdejší čočky byly úplně něco jiného, než ty dnešní. Sml15

  superkarma: 0 02.01.2017, 08:27:29

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme