Zdraví

Španělská bota aneb utrpení na jehlách

nohy

Léto, čas chození na boso. Největším utrpením bývá, když se v létě navíc silně potíme, úzká uzavřená obuv a ještě ke všemu na ultravysokém podpatku. Ještě že teď už několikátou sezonu frčí „placky“ s řemínkem za palcem.

Ale i ty mají své mouchy. Jednak neskryjí rozpraskané a neošetřované paty, a často právě na palci či prsteníku, kde se pásky sbíhají, způsobují jejich nositelkám bolestivé puchýře. A když je včas nevyléčíte, kuří oko je na cestě. Mohla bych vyprávět!

Jak se těmto letním bolístkám bránit?

Puchýře

nohy Běžným problémem dolních končetin bývají, obzvlášť v létě, kdy se nám víc potí nohy nebo chodíme naboso – puchýře. Vznikají nejčastěji z nových bot, což zřejmě zná každá žena, která si obula nové lodičky a po celý den neměla šanci je ani na chviličku vyzout.

Nejde o nic vážného, to jen naše nohy pod vlivem větší zátěže či tepla otekly a jejich objem se zvětšil víc, než sebelepší materiál vaší obuvi dokáže zvládnout a přizpůsobit se. Vlivem zvýšeného tlaku se pokožka nohy ocitne v nesnázích – těsně doléhá na stěnu boty a při chůzi prudce stoupá podélný tlak na všechny vrstvy kůže, až se pokožka na hranici škáry odtrhne a prostor se okamžitě naplní tkáňovou tekutinou.

Pokud puchýř neošetříme včas, dojde k jeho protržení, a tím i k nebezpečí vzniku infekc, a nepříjemné pálení určitě znepříjemní další chůzi.

Mějte pro tyto případy vždy po ruce náplast. Nalepte si ji ihned, jak ucítíte potíže, někdy je dokonce dobré ji použít ještě předtím, než se nám puchýře vytvoří. Pomáhají náplasti určené přímo na obtíže s puchýři, které koupíte v lékárně (hydrokoloidní). Ty také mohou i urychlit hojení.

Puchýř nikdy nepropichujte, protože chrání poraněnou kůži před infekcí. Pokud už puchýř praskne, nikdy neodstřihujte kůži. Zranění bude nejen víc bolet, ale také se bude i déle hojit. Důležité je uchovat místo v suchu a čistotě. Pravidelně je omývejte vodou, pak opatrně, ale důkladně osušte a překryjte obvazem či speciální náplastí.

Mozoly

Mozoly na chodidlech a patách bývají velmi nepříjemným a bolestivým problémem mnoha žen. I ony vznikají v důsledku nošení nepohodlné obuvi, zejména lodiček či pantoflíčků s vysokými podpatky.

Chůze v takové obuvi přetěžuje přední část chodidla a postupně dochází ke změnám jejich klenby, k takzvanému zborcení příčné klenby. Zborcená příčná klenba chodidla neboli příčně plochá noha má za následek to, že se na chodidlech začínají vytvářet silné otlaky, které se projevují ploškami zbytnělé ztvrdlé kůže, takzvané mozoly. Jejich neodborné odstranění však nebývá jednoduché.

Pokud ještě mozoly nepokrývají příliš velké plochy chodidla, lze použít jednoduchou, šetrnou metodu. Spočívá v přibližně třicetiminutové napařovací koupeli nohou v teplé vodě s přídavkem změkčovací soli a následném odstranění ztvrdlé kůže speciální rašpličkou nebo pemzou. Zákrok se však musí pravidelně opakovat alespoň jednou za dva týdny. Tinktury a různé další přípravky v kombinaci s ostrými nástroji mohou v rukou laika víc uškodit než pomoci.

Některé tinktury mohou v těsném okolí ošetřovaného místa poleptat kůži a způsobit komplikace v podobě špatně se hojících ran či zánětů. Používání nástrojů – například žiletek, skalpelů, nožíků, nůžek a různých škrabek nelze v domácích podmínkách doporučit vůbec.

Riziko zranění se všemi následnými komplikacemi je velmi vysoké. Bez dlouhodobých praktických zkušeností nelze vlastní laické odstraňování mozolů provádět bez rizika nežádoucích následků. Je proto rozhodně lepší navštívit pedikéra, který má všechny potřebné znalosti, vhodné nástroje a patřičné podmínky.

Kuří oka

nohyKuří oko je vlastně jakýsi druh mozolu, který nevzniká pouhým namáháním kůže, ale tlakem na kůži v místě proti kosti. I on je většinou výsledkem činnosti nevhodné obuvi a představuje úkol pro zručného pedikéra. Postiženy bývají především prsty na nohou, hlavně malíček a palec, ale i plošky a přechody pat na klenbu nohy.

Kuří oko má dost typický vzhled. Je to kulový útvar velký 3–10 mm podobný bradavici, který vyčnívá nad povrch okolní kůže. Je hladký, žlutošedě zbarvený. Pod povrchem je pak zanořen kuželovitý čep, který tlačí na kost, a právě to je příčinou bolestí a obtíží. Pokud kuří oko poškrábeme nehtem, lehce se rozštěpí, drolí se, zbělá a na dotyk zdrsní. Na rozdíl od bradavic, které jsou virového původu, není nakažlivé.

Kuří oko může při troše zručnosti odstranit jeho nositel sám. Prvním předpokladem je vyloučit tlak na postižené místo změnou obuvi nebo použitím ortopedických vložek. Kuří oka pak opakovaně změkčujeme koupelemi v horké vodě nebo mastí obsahující kyselinou salicylovou.

Za jeden až dva dny této léčby zrohovatělé vrstvy natolik změknou, že je lze je poměrně snadno seškrábnout tupým předmětem. Jestliže si na tento drobný zákrok netroufáte sami, je lépe svěřit svoje nohy do rukou pedikérka nebo zakoupit náplast na kuří oka. Ty dokážou vyléčit kůži rychleji, protože je můžete nechat nalepené celý den.

Za trochu námahy zvýšená péče o nohy stojí. Odměnou jsou pak pro vás žádostivé a uznale hodnoticí pohledy kolemjdoucích mužů...

Navštěvujete pravidelně pedikéra? Jak často? Staráte se obdobně o nohy i mimo letní sezonu? Lakujete si barevně nehty na nohou, nebo používáte jen nenápadný transparentní lak?

   
06.08.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] átéčko [*]

  Nenavštěvuji. Ztím si na chodidla dosáhnu a zvládnu je. Mám je tak hezká, že je musím neustále fotit. Nehty si lakuji málokdy.

  superkarma: 0 07.08.2009, 19:18:25
 2. avatar
  [6] Altamora [*]

  Bébina — #1 Řekla bych, že takový tvar nohy je typický pro ženu, která mnoho let chodila na vysokých kramflecích - deformované palce i malíčky.

  superkarma: 0 06.08.2009, 17:01:33
 3. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Tady se JINYM problemem, nez je uprava nehtu na nohach a malym osetreni kuze, masazi a vetreni kremu,  musi k lekari. Tyhle ,,pedikerky" stojej za starou backoru.

  superkarma: 0 06.08.2009, 14:19:17
 4. avatar
  [4] Holly73 [*]

  pardon pedikerce Sml54

  superkarma: 0 06.08.2009, 13:54:21
 5. avatar
  [3] Holly73 [*]

  ano chodim kazdych sest-osm nedel k pedigerce a hned to spojuji s prijemnou masazi nohou.. aaaaaaaaaaaa

  superkarma: 0 06.08.2009, 13:54:06
 6. avatar
  [2] wich [*]

  V kvalitních botách na podpatku noha nebolí Sml23 Mám hodně jemnou kůži na nohou a když si koupím nové páskové boty, stane se, že se mi puchýř udělá, preventuji to tím, že na místo, kde by mohl vzniknou, nalepím náplast a je vystaráno.

  superkarma: 0 06.08.2009, 09:28:42
 7. [1] Bébina [*]

  Nosim zasadne jen pohodlne boty, nic v cem nemuzu pohodlne chodit par hodin neobuju, takze mozoly kuri oka neznam, puchyr parkrat ano, to kdyz clovek chodi cely den a neni na to zvykly. Nemaji ty nozky ny prvni fotce nejaky zdeformovany palec?

  1. na komentář reaguje Altamora — #6
  superkarma: 0 06.08.2009, 08:59:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme