Rodina

Spánek malých dětí

Máte-li potíže se spánkem vašeho dítěte nebo se jen chcete dozvědět nějaké zajímavosti o spánku malých dětí, je právě pro vás určena knížka od francouzské publicistky Isabelle Gravillon, kterou u nás vydalo nakladatelství Portál.

Knížka je rozdělena do několika tematických oddílů. Začíná povídáním na téma Spánek a jeho tajemství. Objasní nám, co se ve spánku děje s malým dítětem, na jaké fáze se spánek dělí, co ve které fázi probíhá a proč je vlastně spánek tak důležitý pro organismus.
Zjistíte, jak spí lidský plod v matčině těle, jak miminko v prvním roce života a jak může ovlivnit spánek střídání ročních období.
První část je zakončena povídáním o snění.

"Malé dítě lpí na své odlišnosti - nejméně do svých pěti let se mu nezdají sny jako dospělým, dítě sní podle vlastních pravidel."

Další část knihy se zaobírá kvalitním a klidným spánkem dětí.
Dítě by asi od šesti měsíců mělo začít obývat vlastní pokoj. Přesunout byste ho měli postupně a nenásilně. Dítě má ve svém pokoji klid a naučí se poradit si samo se svým nočním probouzením.

"U Eskymáků spí dítě pod ochranou své matky. Ta o ně pečuje až do té míry, že mu zavře pusinku, když ji ve spánku náhodou otevře, ze strachu, aby mu neunikla duše. Tento národ je přesvědčen, že ve spánku může z člověka prchnout duše, aby se procházela po nadzemských světech."

Jestliže máte pochybnosti, zda dávat dítěti dudlík, či ne, můžete najít odpověď i na tuto otázku.
Je pro dítě při spánku problémem hluk nebo ticho, světlo nebo tma? Co dělat s dítětem, které se děsí noční tmy?

"Každý večer, dříve než váš drobeček nasedne do vláčku spánku, vyžaduje, abyste ho doprovodili na nádraží a rozloučili se s ním na nástupišti. Je to nezbytný rituál, který dítěti zaručí šťastnou cestu do říše snů..."

Knížka také zdůrazňuje, jak je pro děti důležitá hudba, čtení knížek před usínáním a oblíbená hračka, kterou si berou do postele.

Poslední tři tematické oddíly se věnují problémům se spánkem, s usínáním, nočním probouzením, zlými sny nebo s nočním pomočováním.
Je také důležité vědět, že není vůbec dobré řešit spánkové problémy dětí nějakými uklidňujícími a uspávacími léky.

"Kde pramení všechny ty problémy, kvůli kterým pak nespíte ani vy, ani vaše dítě? Z osmdesáti procent za ně mohou špatné návyky... Ale naštěstí existují jednoduché způsoby, jak vrátit vláček dětského spánku na správnou kolej."

Celá kniha je navíc proložena krátkými poznámkami a zajímavostmi o rituálech, které jsou spojené se spánkem v jiných zemích.

Kniha je napsána velice čtivým způsobem a pomohla nám vyřešit některé problémy se spánkem našeho dítěte. Navíc jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí.       

   
23.04.2004 - Těhotenství a porod - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [22] SARI [*]

  sunnynka: Děkuji.Doufám, že se mi podaří knížku sehnat.Ovšem v případě, že se mnou nakladatelství bude komunikovat.

  superkarma: 0 26.04.2004, 10:13:31
 2. avatar
  [21] sunnynka [*]

  Jmenuje se tak jako článek, Spánek malých dětí

  superkarma: 0 25.04.2004, 17:12:13
 3. [18] Betynka [*]

  superkarma: 0 25.04.2004, 09:08:51
 4. avatar
  [13] SARI [*]

  sunnynka: sunnynko, úplně suprový by ten článek byl, kdybys nám, maminkám, ještě napsala, kde tu knížku máme sehnat a taky jak se jmenuje.Já jsem častokrát přemýšlela, jak asi to moje mimi spinká a co se mu zdá.A jaký rituál před spaním zvolit a tak ...Poradíš nám?

  superkarma: 0 23.04.2004, 13:39:31
 5. avatar
  [11] sunnynka [*]

  Knížka je fakt moc dobrá, stojí něco přes stovku

  superkarma: 0 23.04.2004, 11:31:56
 6. avatar
  [10] Lucimo [*]

  Madie: No ono u některých žen může být ovu + 7= MS. Nemá každý přesný cyklus...

  superkarma: 0 23.04.2004, 11:21:37
 7. avatar
  [9] evusche [*]

  to je téma, které mě zajímá...knížka je moooc zajímavá, určitě si jí jednou seženu, až budu mít Jinak k tomu těhotenskému testu..mohe kamarádka si dělala test asi třikrát a pořád byl negativní. Až napočtvrté, v den, kdy by měla přijít menstruace jí ukázal, že je těhotná...

  superkarma: 0 23.04.2004, 10:54:49
 8. avatar
  [7] Landriel [*]

  Mersi: nojo, my třeba rozhodně nemohli mrně přestěhovat v půl roce do vlastního pokojíčku, protože kde ho vzít, že? Dostala pokojík až v roce a půl a stejně každou noc přijde za náma a většinou už tam spí až do rána.

  superkarma: 0 23.04.2004, 09:51:54
 9. avatar
  [6] Mersi [*]

  Katusa: tehotná to určite nie. Na to sú iné príznaky alebo žiadne, ja som mala v ústach cguť železa a to som nevedela, že môže byť jeden z príznakov ostané prišli nekôr, keď som už vedela, že som.

  Tá kniha vizerá dobre, ale niektoré veci sa ťažko realizuju.

  superkarma: 0 23.04.2004, 09:31:01
 10. avatar
  [4] Žábina [*]

  tak takovou knížku bych brala...asi se po ní poohlédnu...náš má vůbec divoké sny, buď brečí a je hrozně těžký ho uklidnit, nebo se zase ze spaní hlasitě směje ....

  superkarma: 0 23.04.2004, 09:07:02
 11. avatar
  [2] danca79 [*]

  katusa: ahojky, v lékárně by měli mít těhotenský test, který už týden po početí by se měl zbarvit pokud těhotná jsi

  superkarma: 0 23.04.2004, 08:52:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme