Zdraví

Spánek má svůj den


Spánek nám za celý život zabere přibližně 25 let, tedy třetinu života. A zítra má tento útlumově-relaxační stav organismu svůj mezinárodní den. Pojďme si o něm něco povědět.

Spánek je stav organismu, při němž dochází k utlumení činnosti některých orgánů a smyslů, snižuje se tělesná teplota, dýchání se zpomaluje a krevní tlak se snižuje. Během noci se neustále střídá několik fází spánku, z nichž hlavní je fáze REM, při níž se nám zdají sny, a noREM. Člověk má za noc 8 až 10 snů, přestože asi 8 % žen a 15 % mužů tvrdí, že sny nemívají. Avšak nejméně 42 % žen a 25 % mužů si po probuzení vzpomene alespoň na jeden sen.

V průběhu let se průměrná délka spánku ve vyspělých zemích zkrátila z 9 hodin na počátku 20. století na současných 7,5 hodin. Největší vliv na spánkové zvyklosti mělo rozšíření elektrifikace, a tedy i umělého osvětlení.

Jedním z nejčastějších problémů, který se spánkem souvisí, je nespavost. Nejde přitom o banální zdravotní problém – nedostatek spánku má za následek poruchy pozornosti a paměti, snížení pracovní výkonnosti, zhoršení abstraktního myšlení a třeba také snížení prahu bolesti. Lidé, kterým chybí kvalitní spánek, častěji trpí kardiovaskulárními chorobami a mohou mít narušenou imunitu. Po několika bezesných hodinách na lůžku se může zdát, že jedinou cestou ke skutečnému odpočinku je tableta léku na spaní. Jen v České republice se za léky na spaní utratí 20.000.000 Kč měsíčně.

Časté přerušování spánku podle vědců vede až k úmrtí. To asi nevěděl Leonardo da Vinci, který prý spal po 4 hodinách vždy na 15 minut. Japonka Kamato Hongoová, která byla považována za nejstaršího člověka na světě a zemřela v roce 2003 ve věku 116 let, byla pozoruhodná i tím, že spala jen jednou za dva dny. Sedmnáctiletý americký student Randy Gardner v roce 1965 vydržel 11 dnů za sebou nespat. Tento experiment byl nakonec z rozhodnutí lékařů přerušen, protože hrozilo naprosté vyčerpání organismu. Podle Guinnessovy knihy rekordů vydržela nejdéle nespat Angličanka Maureen Westonová – 449 hodin, tedy 18 dní a 17 hodin. Prý se tak stalo v roce 1977.

Aby byl váš spánek kvalitní, držte se pravidel takzvané spánkové hygieny.

Spánková hygiena
 • Od pozdního odpoledne (4–6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek.
 • Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím.
 • Lehká procházka po večeři může zlepšit Váš spánek. Naopak cvičení 3–4 hodiny před ulehnutím již může Váš spánek narušit.
 • Po večeři již neřešte důležitá témata, která Vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek.
 • Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol kvalitu spánku zhoršuje.
 • Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje.
 • Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte).
 • V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18–20 ºC).
 • Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ± 15 minut.
 • Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.

Jaký máte spánek? Kolik hodin denně spíte? A jak budete slavit?

   
20.03.2009 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Je fakt, že čaj pár hodin před spaním fakt pít nemůžu. Ne kvůli tomu, že bych nemohla usnout, ale kvůli tomu, že bych furt lítala na záchod

  superkarma: 0 21.03.2009, 09:01:46
 2. avatar
  [10] Hanďule [*]

  Miluju spánek Co mám tak se ze mě stala sova, nejdu spát před půlnocí, povětšinou spíš tak kolem 1. ráno a vstávám cca v 9 Jak dobře mi půjde přeorientovat se na skřivana, až se vrátím do práce, toť moje noční můra

  superkarma: 0 21.03.2009, 00:18:57
 3. avatar
  [9] Olka [*]

  Dodržovat celou spánkovou hygienu by mě tak stresovalo, že bych asi ani neusnula. Čaj piju kdykoliv, klidně i před spaním, neruší mě. Poslední 3-4 hodiny před ulehnutím jím už jen sýry, tvaroh, sušenky, oříšky, sušené ovoce a čokoládu, jinak bych se v bdělém stavu neudržela, a usnula hned po večeři. V zimě se procházím jen po kuchyni, ven mě nedostanete, dokud nebude trochu tepleji. Kdy jindy řešit důležitá témata, než večer po uložení dětí? Ostatně, kdy jindy pít alkohol než večer? Přece si nebudu dávat skleničku vína ráno na probuzení. Jo, nekouřím, aspoň jeden bod jsem splnila. Nejlépe usnu na tlusťochovi (tím nemyslím manžela, ale křeslo fatboy), při puštěné televizi, zatímco si čtu časopis a jím, možná bych to všechno měla raději dělat v posteli, když to tak uspává, ne? Heleme se, mám druhý bod, v ložnici 18-19 stupňů. Uléhám různě, vstávám pravidelně, ale o víkendu přesně o hodinu později, a tuto hodinu věnuji právě přemýšlení, nechápu, proč by se zrovna v posteli přemýšlet nesmělo, mě to baví. Svátek spánku oslavím vypnnutím budíku, jako ostatně každou sobotu.

  superkarma: 0 20.03.2009, 20:32:40
 4. avatar
  [8] pomeranca [*]

  zítra je den spánku? super, aspoň mám výmluvu, proč zůstat celý den v posteli

  superkarma: 0 20.03.2009, 19:17:58
 5. avatar
  [7] shb [*]

  spát chodím kolem půlnoci- vždy tak kolem půl 12 je můj čas-začnou se mi zavírat oči a přestávám vnímat :o)
  potřebuji 8 hodin
  spánek miluju- je to můj hlavní relax a regenerace

  superkarma: 0 20.03.2009, 16:21:30
 6. avatar
  [6] Tulinka [*]

  Chodím spát kolem 22h.
  K tomu abych byla vyspalá potřebuji minimálně 8h.
  Někdy si odpoledne lehnu na hoďku,protože se přes noc kolikrát vzbudím a ráno jsem nevyspalá.

  superkarma: 0 20.03.2009, 13:35:52
 7. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Mám výborný spánek, když můžu, prospím 9 - 10 hodin
  Chodím spát tak v jednu v noci, pokud můžu, spím do 9, ale obvykle to nejde, takže vstávám tak v 7. Při mém režimu o nějaké pravidelnosti nemůže být řeč.
  A MDS oslavím radostným spánkem.

  superkarma: 0 20.03.2009, 12:53:06
 8. avatar
  [4] Mipe [*]

  Špatný!
  Málo!
  Spaním!!!

  superkarma: 0 20.03.2009, 12:36:48
 9. [3] Bébina [*]

  Spankova hygiena se neda dodrzet. 4 hodiny pred ulehnutim nejist a necvicit. Mela bych hlad a hlady neusnula. Kdyz jdu spat ve 22hod, mela bych jist naposledy v 18hod, ale to treba nejsem jeste doma. Jim klidne primo pred spanim, ale chodim spat priblizne ve stejnou dobu a vyhovuje mi to.

  superkarma: 0 20.03.2009, 10:30:24
 10. avatar
  [2] borovec [*]

  Spát chodím kolem půlnoci a vtávám po 7 hodině.Ale klidně si někdy i přispím.V důchodu si můžu dovolit občas prolenošit i celý den.

  superkarma: 0 20.03.2009, 10:02:10
 11. [1] dadma [*]

  Je to škoda 25 let prospat, ale co se dá dělat,tělo jej ke své regeneraci potřebuje.Já mám spánek dobrý,když jdu spát zachvíli usnu. Patřím k těm 8% žen co sny "nemívá"?Chodím spát kolem 23hodiny a vstávám v 5-6 hodin ráno to mě vytáhne pes.Pak si vezmu knížku a nebo noviny a ještě si čtu i když také píší, že postel není na čtení.Já se ještě ráda poválím.Nedávno jsem ještě chodila do práce tak jsem vstávala každý den před pátou hodinou.Horší to má manžel ,který pracuje na směny.Tam si můžou o spánkové hygieně psát co chtějí.

  superkarma: 0 20.03.2009, 07:30:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme