Těžký víkend si prožila čtenářka Ekleinovka, jejíž bývalý manžel byl alkoholik a gambler. Tak se stalo, že jednou namísto zaplacení složenky za elektřinu, peníze utratil a domácnost zůstala bez proudu...

V domácnosti bez proudu musela žít čtenářka Ekleinovka i její malé děti...


Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud... :)

A od té doby jsme se na něm stali víceméně závislými. Žít bez elektřiny - to si tedy vůbec nedovedu představit ani v tom nejhorším scénáři. I když - paradoxně jsem bez ní nedobrovolně pár dní vlastně vydržela. Musela vydržet. Byla to zkouška :(. Bývalý manžel, jak již známo, byl alkoholik a gambler. Složenky jsem vždycky platila já sama, protože svěřit mu peníze znamenalo o ně přijít buď v hospodě nebo nějaké herně.
Jenže jsem spadla ze schodů a zlomila si kostrč. Bolest hrozná, a já odkázaná na pomoc druhých. Děti byly ještě malé a zatím pouze dvě. Elektřinu tedy chtě nechtě musel jít na poštu zaplatit on. O děti se nestaral, tak jsem se snažila i v úporných bolestech trošku fungovat. Zamotala se mi hlava a omdlela jsem. Starší syn zavolal mému tátovi. Ten si nás vzal k sobě, a staral se opravdu ze všech sil. Postavila jsem se zase na nohy. Smůla se nám lepila na paty. Onemocněl táta. Dostal zápal plic a musel do nemocnice. Já se s dětmi vrátila domů. Hrůza. Binec, špína, strašlivý zápach hniloby, plíseň, prostě hnus. Chci rozsvítit a ejhle - elektřina nefunguje. Potraviny v lednici zkažené, ty byly zdrojem smradu téměř nesnesitelného. Byl pátek večer. Vyděšené děti jsem odvedla do pokojíku, rozsvítila svíčky a vyprávěla jim pohádku, dokud neusnuly. V hlavě mi to seplo. Určitě nám odpojili elektriku, protože jsme u táty pobývali delší dobu a muž jak vidno kašlal na vše.
Takže jsem si rozsvítila další svíčky a dala se do práce. Štítivě jsem vynášela do kontejneru všechny zkažené potraviny a postupně vydezinfikovala celý byt. Do rána bylo hotovo. Byt byl uklizený, provoněný a já přemýšlela, jak přečkat bez proudu. Na elektřinu u nás fungovalo všechno - od topení po sporák. Jak uvařit dětem, čím přitopit, protože byly sychravé podzimní dny. Poradila jsem si. Ve sklepě jsem měla plynový vařič. Snídani jsem zvládla a připadali jsme si jako při kempování. Pro děti to bylo velké dobrodružství. Večer jsme zalezli do spacáků a ještě se přikryli peřinami. Velkým problémem bylo, že chtěly v pokojíku postavit ještě stan, aby naše kempování bylo opravdové. To se mi naštěstí podařilo jim rozmluvit. Svítili jsme svíčkami a vyprávěli si různé příběhy. Samozřejmě, že hlavně strašidelné, protože plápolající svíčka v nich vyvolávala fantazie s nimi spojené. Přes den jsme chodili navlečení ve svetrech a bundách a hráli si na expedici za polárním kruhem. Víkend uběhl strašně rychle. Děti nechtěly do školky, protože se připravovaly na další „expedici „ a lov ledního medvěda. V pondělí jsem zajela zaplatit dlužnou částku, za tátou do nemocnice a poté s dětmi domů. Sahnu na vypínač a žárovka se nažhavila...
To jste neviděli ten zklamaný pohled mých dětí, kterým se tohle „bivakování“ doma strašně moc líbilo. Takže jsme ještě pár dní usínali při svíčkách, aby si tuhle atmosféru náležitě užily. Tátu pustili z nemocnice a tak jsem se o něj pro změnu postarala já. A on pokračoval ve vyprávění dobrodružných příběhů, které zažil na horách a samozřejmě je nezapomněl přikrášlit. Děti byly nadšené a šťastné.
Já byla také šťastná - lednice fungovala, pračka jela, teplo bylo, sporák prodělával zatěžkávací zkoušku... Prostě normální život.

Ekleinovka

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou úpravou.

Téma dne 24. 10. 2012: Můj život bez elektrického proudu

  • Je pro vás elektrický proud samozřejmostí? Dovedete si představit, jak byste se bez něj obešla?
  • Jak by podle vás vypadl svět bez elektrického proudu?
  • Jaký nejdelší výpadek elektřiny jste doposud řešila? Respektive, jak dlouho jste se doposud bez proudu obešla?

apc prepetova ochranaSvé úvahy a příběhy mi posílejte do e-mailové schránky redakce (viz níže), a to nejpozději 24. 10. 2012 do 15.00 hodin. Jednu z přispěvatelek odměním 10.000 extra body do říjnového kola naší Věrnostní soutěže. Další pak získá pěkný dárek, totiž APC přepěťovou zásuvkou s osmi zástrčkami a telefonní a internetovou přípojkou, která slouží k ochraně spotřebičů před výkyvy napětí způsobenými třeba blesky. Pokud chcete mít šanci na zisk dárku či bodů, ať je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

čeps

Reklama