Bulvár

Spala jsem s bezdomovci

Teda skoro. Bylo to v Praze pod mostem přes Vltavu. Pak jsme si došli k silnici pro polívku a horký čaj. Mrzlo, až praštělo. My leželi v teple na lodi Hermés.

l

Možná jste o lodi Hermés už slyšeli, kdyby ne, je to zrekonstruovaná loď, kterou spravuje Pražský Magistrát, aby sloužila bezdomovcům na přespání. Od 5. ledna zcela zdarma kvůli velkým mrazům, jinak za 20 korun na noc. Dnes si zde od 18.30 můžete přijít i pro teplou polévku a čaj, které se vozí z Domova důchodců v Malešicích. „Tam ji kupujeme a s barely pak objíždíme několik stanovišť v Praze, kam si klienti chodí,“ říká Ludmila Tomešová, koordinátorka lodi, když velkou sběračkou vybírá ze dna zeleninu, aby zahustila večeři18letému Pavlovi, který jí pomáhá.

k

 

„Přišel jsem z Ostravska za prací a dopadlo to tak, že jsem bezdomovec. Přes den chodím na brigády po stavbách, nebo pomáhám v kuchyni po hospodách, ale na nájem si nevydělám,“ říká. Pavel své vzdělání skončil výučním listem, ale práci nesehnal. „Teď bydlím na hausbótu jako boháč,“ směje se a rozdává čekajícím ve frontě umělohmotné misky.

Práci neseženou, kdyby se rozkrájeli

Ve frontě na polévku stojí postavy zachumlané do péřových bund a kapucí. Překvapilo mě, kolika není ani čtyřicet. Dobrá třetina jsou kluci podobně staří jako Pavel. Takových, které byste zařadili mezi sociální vrstvu, tady ale nenajdete tolik. Jejich oblečení nevykazuje známky velké bídy ani špíny. Proč tedy nepracují? „Většina z nich je po výkonu trestu, takže je nevezmou ani na metaře. I tady by museli předložit výpis z čistého trestního rejstříku,“ vysvětluje mi koordinátorka. „Jsou tady vrazi, ale třeba i ti, co si odbyli pár měsíců za zanedbání povinné výživy,“ dodává.

j

Na lodi je všechno

Scházím na loď. Každý žadatel o nocleh musí projít vrátnicí, kde sedí dva osvalení mládenci. Tady předloží občanku a je mu přiděleno číslo kajuty a čisté povlečení. V případě potřeby si může zažádat o ošetření zdravotní sestrou, pomoc psychologa nebo sociálního pracovníka. Na lodi jsou sprchy, záchody a v každé kajutě umývadlo s teplou vodou. Levá část a celé podpalubí patří mužům, žen je málo, takže jim stačí pravá část horního patra. Mají ale větší komfort, spí jen po šesti, muži po osmi na úsporných palandách.

f

 

Jako doma

Ozývají se oplzlé vtipy, někteří se už chystají do peřin, takže pobíhají jen v ponožkách a trenýrkách. První dojem: lepší dělnická ubytovna. „Ne, mě si nefoťte,“ vykřikuje kolozubá starší žena. „Už jsem byla v novinách několikrát, dokonce i v televizi ve zprávách,“ pochechtává se a zve mě k sobě do kajuty. Musím uznat, že už jsem spala na horších místech. „Problém je uhlídat si svůj majetek v igelitce do rána. Stačí si ho ale strčit pod hlavu a je vystaráno,“ poučuje. 

Petr a Martina

„Sem smíte jen střízliví, a jestli dáte někomu ránu, máte zákaz vstupu na celý rok, takže rvačky tady moc nejsou,“ vysvětluje mi zdejší poměry Petr Leo, který skončil na ulici i se svou přítelkyní Martinou.

p

Teď sedí na posteli naproti mně. On, vyučený letecký mechanik, se zapletl se zákonem, přišel o práci a po propuštění mu nastaly problémy. Chvíli se živil jako číšník, potom jako pomocná síla v kuchyni, ale s vedoucím se nepohodl a on ho vyhodil. Na ulici je rok a snaží se udržet si poslední zbytky hrdosti. Proto si na matrice ke jménu nechal přidat Leo – hrdý lev. „Teď se máme dobře, protože na lodi můžeme být i přes den. Až se oteplí, v šest ráno nás vyhodí a přijít můžeme zase až v sedm večer. Dny trávíme v obchodních centrech, knihovnách, dopravních prostředcích. Taky se snažíme najít si aspoň brigádu a obcházíme hospody a různé firmy. Občas se zadaří, ale na nájem to nestačí,“ říká.

Sex na ubytovně

S Martinou – také bývalou servírkou, se seznámil v hospodě, kam přišla na pivo a Petr ji obsluhoval. Pak oba přišli o práci, chvíli bydleli u kamaráda, ale byl těžký alkoholik, takže to dál nešlo. „Střídáme loď a azylák. Když chceme být spolu, musíme si našetřit na ubytovnu, protože tady spát ženy s muži v jedné kajutě nesmějí,“ červená se Martina. Ani jeden si pro polévku nejde. „Leo o jídlo neškemrá, Leo si ho koupí za svoje,“ komentuje můj dotaz Petr.

g

Stejně je ale rád, že je tu v mrazech nocleh zadarmo. Jeho sociální podpora není ani dva tisíce. „Byl jsem si před několika měsíci zažádat o jednorázovou pomoc v nouzi, ale nedostal jsem nic. Sepsali žádost, ale od té doby se nikdo neozval,“ stěžuje si naštvaný Petr, který chce v nejbližších měsících opustit republiku. „Necítím se občanem Česka, stát se o své lidi nestará a nechává je na holičkách. Hlavně, že jsem tolik let platil daně jako mourovatej,“ zvyšuje hlas a Martina přitakává.

Vyjít spolu prostě musí každý

Na lodi se spolu všichni snaží vyjít. „Kriminál je totiž dobrá škola, jak se naučit žít na malém prostoru i s někým, kdo vám vůbec nesedí. Já jsem si vždycky zalezl do kouta na postel a četl si,“ prozrazuje Petr Leo a odvádí si Martinu na cigárko před loď. Když odcházím, loučí se se mnou dobrá dvacítka kuřáků postávající venku. Možná, že některého potkám ve dne schouleného v metru nebo žebrajícího u stánku s buřty. Je to ale život!

Znáte někoho, kdo skončil na ulici?

   
22.01.2010 - Společnost - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [20] 13042000 [*]

  Suzanne — #8 To je opravdu jen chata, žádná elektrika, žádné vymoženosti. Všichni se od něj odklonili, děti snad taky, hrozný případ.

  superkarma: 0 25.01.2010, 12:08:34
 2. avatar
  [19] Dante Alighieri [*]

  wich — #18 Máš pravdu - já myslela, že omdlím, když mi táta jednou jen tak mimochodem řekl, že každý z nás od ledna až někdy do května pracuje jen na stát a až teprve od června vydělává na sebe. Sml14 Sml15 A ještě víc mě uzemnil fakt, že stát nás na všelijakých daních obere o 3/4 našich výdělků.

  superkarma: 0 24.01.2010, 17:59:00
 3. avatar
  [18] wich [*]

  Soc. dávky nic neřeší, efektivnější by od státu bylo výrazně podpořit trh práce, a ne neustále odírat pracující lidi o peníze, kterými pokryje někoho, kdo dělat nechce, pořídí si děti, na které nemá apod. (doplňte dle sebe) Sml80 Namísto toho stát dělá absolutně opačná řešení - pracující "trestá" zvyšováním odvodů a zaváděním nových plateb, podporuje gaunery a flákače Sml31 Třeba tady je jeden velký podnik, který zaměstnává několik tisíc lidí z celého kraje, vedení je z Taiwanu a letos nedostalo pracovní víza! Tak si stát váží lidí, co sem vozí peníze a práci Sml3

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #19
  superkarma: 0 24.01.2010, 16:59:33
 4. avatar
  [17] wich [*]

  FAXÍK — #16 Úplně jednoduše, stačí být chlap, přijít o práci, bez práce není z čeho platit nájem... A to je jeden z mnoha scénářů, se kterými jsem se setkala v azyláku.

  superkarma: 0 24.01.2010, 16:45:48
 5. [16] FAXÍK [*]

  moc zajimavé čtení ze života, neznám nikoho osobně, kdo skončil na ulici

  ale zajímá mne jak se to může stát, že člověk skončí jako bezdomovec

  1. na komentář reaguje wich — #17
  superkarma: 0 24.01.2010, 09:16:54
 6. [15] SKROLANT [*]

  Neumím si přestavit takhle skončit.když jsem jezdia do Brna, v podchodě jak je hlavní nádraží, byly vidět v zimě na zemi peřiny a v nich nějací lidi. Je to děs. Neumím si představit chodit s igelitkou věcí. Naštěstí mám kolem sebe rodinu a mám v rodičích oporu, ale ne každý to tak má. Přeji všem,kdo se dostali do této, nezáviděníhodné situace ať se z toho vykřešouSml22

  superkarma: 0 23.01.2010, 22:49:48
 7. avatar
  [14] liduskaa123 [*]

  Zajímavá diskuze..ono je to sporný s tím státem, velké dávky svádí ke zneužití a malé jsou taky o ničem pro lidi, kteří opravdu chtějí.....S prácí mám nekompromisní názor, práce je vždy pro toho kdo chce dělat...může začít za menší peníze a potom si hledat průběžně dál....a né říct, za to se mi nevyplatí vstávat....stát by měl lidem kteří chodí za nějaký mrzký peníz něco připlácet a dorovnat...vyšlo by ho to levněji....Já osobně jsem 36 letá mamča od 5 děcek a věřte, že jsem se na mateřský vždy snažila alespoň přivydělat. Trochu jsem začala pracovat nejen ve svém oboru a vždy na nájem a chleba bylo...prošla jsem fází, svobodná matka bez alimentů, vdaná, vdova a nakonec zadluženej násilník..no nic už je to pryč..děcka jsem chtěla A STARÁM SE....DO AZYLU JSEM SE S NIMA DOSTALA NEZADLUŽENÍM , ALE KVŮLI DOMÁCÍMU NÁSILÍ....ZA 2 MĚSÍCE JSEM MĚLA PRÁCI A ZA 9 MĚSÍCŮ NÁJEMNÍ SMLOUVU NA BYT...žádná babička na hlídání, nejmenšímu byli 4 roky....Potkala jsem na azylu za tu dobu 36 klientek s dětmi a jen já jsem tam v tu dobu chodila do práce....ty co mohli měli tisíc keců proč nemůžou makat....Podpora socialní a psychologická tam perfektně fungovala, ale málokdo  měl zájem....protože vždy je něco za něco a to zas je o tom kdo jaký je....

  Je pravda, že psychicky to může člověka nalomit, ale v těchto zařízeních jsou možnosti jak z toho ven.....Já teda mám jen tu nejlepší zkušenostSml22

  superkarma: 1 23.01.2010, 15:03:50
 8. avatar
  [13] Věrulinka [*]

  Suzanne — #12 jasně je to případ od případu, ale já uznávám a vím to z mého bývalého bydliště, že jsou lidi, co si to sami přivodí Sml22, ale někdy je to opravdu je složitější.

  Ale jsi fakt dobrá, neměla jsi to opravdu jednoduchý Sml23, jsi evidentně navíc tomu všemu velmi silná žena Sml67, obdivuji tě Sml67

  Svádím a nesvádím to na stát, je toho ale beze sporu taky příčinou Sml22Sml30, to mi nevymluvíš Sml30

  Nemůžeme mít stejný názor, to je jednou daný, nemůžeme všichni mluvit stejně Sml30Sml23

  Přeji ti ke tvému úsilí, hodně štěstí do dalších let, já bych v mém věku, už asi byla na márách Sml30

  Nikdy to nebylo jednoduchý, ale nyní je to daleko horší si myslím Sml15Sml22

  Byla jsem sama se třema dětma a vše jsem zvládala, nebylo to jednoduchý, měla jsem taky 3 zaměstnání,  ale dneska bych to nezvládala asi.Sml15

  superkarma: 1 23.01.2010, 11:48:49
 9. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Věrulinka — #10 Jejda, věrulinko, na to nemám co říct, protože to by byla dlouhá diskuse. Máš zkrátka velmi odlišný názor na svět než já. Ty máš pocit, že víš, že za to může stát, já to tak nevidím. Doby byly daleko horší než je tahle a lidská paměť má úžasnou schopnost, zapomínat nepříjemné a brát si z průseru jistá pozitiva. Sytý hladovému nevěří... Nebyla jsem vždycky sytá a dlouho jsem byla matka samoživitelka. Vzala jsem si chlapa zadluženého po uši, který neměl kromě exekutorů na krku vůbec nic. To, že se z nás nestali bezdomovci, je v tom, že jsme to nevzdali, v rozhodnutí a tvrdé práci. Je to v hlavě, ne v době. Neodsuzuji nikoho, kdo žije jinak, ani toho, kdo to vzdá. Patří se mu pomoci, dát mu šanci. Ale když ji nevyužije, je to jen a jen na něm. Vím velmi dobře, jaké je to žít z životního minima. Stojí to za hovno, ale jde to, jde se od toho odrazit. Práce je dost a musí se jít za ní. Ten, kdo na tohle nemá sílu a poddá se tomu, je adept na bezdomovce.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #13
  superkarma: 1 23.01.2010, 10:31:42
 10. avatar
  [11] Věrulinka [*]

  Ještě musím dodat, nikdy jsem nebyla a nebudu v KSČ Sml23Sml30 a ani v žádné jiné straně Sml23

  Je to můj pohled na to, co se tady děje, čistě můj osobní názor Sml67 pomalu v 60 letech.

  superkarma: 0 23.01.2010, 08:02:59
 11. avatar
  [10] Věrulinka [*]

  Suzanne — #8 ale já netvrdím, že si něktěří za to nemůžou, ano můžou, už jsem někde psala, že znám dva páry, které takto dopadli, svojí vinou. Sml22

  Ale věř, že je to dobou, ne všichni si to zaviní sami.A ono se ze všeho dostávat není jednoduchý.

  Není práce a když tak za minimální mzdu, příkladně v Praze a asi nejen v Praze, to není ani bydlení Sml80

  Ono nezáleží z jaké socilální skupiny kdo je Sml23

  Píšeš o životním minimu, ano a víš kolik to je? Směšná častka, jak za ní může bydlet, dneska už ani na ubytovně ne, i kdyby ho nakrásně vzali.Sml80

  Píši o jedinci, který si to nezavinil příkladně sám.

  Jedna věc je jistá, že pokud člověk nemá cítění s druhými lidmi, nepochopí nikdy, v čem ty lidi jsou, v jakých sračkách, to myslím pomyslně, ano tak se vyjadřují.Co s nimi dělá psychika, začnou pít, jakmile se dostanou k nějaký korunce, jasně pít nemusí, ale pro ně je to poslední, co jim zbylo.

  Oni chlastaj lidi z velice dobrých poměrů, bezdůvodně, ti by nemuseli, to zase odsuzuji, ani ne odsuzuji, prostě nemuseli by pít a pijou, zničí si rodiny, ale proč to píšu?

  Že se nedá ten bezdomovovec jednoznačně odsoudit, jo chlastaj a jak, měli k tomu důvod.

  Jedno je jistý, sytý, hladovému nevěří, kdo má práci, nevěří tomu, kdo jí nemá.Ano zase jsou lidi, kterým tento systém státní vyhovuje, byli nemakačenka už za komančů, po revoluci, když nemuseli pracovat, jéjej, to byl pro ně ráj, takový nikdy já litovat nebudu Sml23Sml68, odsuzuju a hodně moc.

  Ale lidi, kteří poctivě pracivali a šup po X stovek propustili, znovu práci neseženou, co mají dělat?

  Nemají na nic, za chvíli je vyhodí z bytu, ano neplatí činži, protože zase podpora je čím dál menší, tak mám se najíst, nebo bydlet hladovej, si řeknou a už to je.

  Kde je chyba?

  Já to vím, ale víš to ty?Sml80Sml30

  Další, za chvíli nebudou mít důchodci, kteří celý svůj život poctivě dřeli, museli, byla práce povinná a dneska jim z důchodu, když zaplatí činži, nezbývá na jídlo?Sml80

  Mámy s dětmi na mateřský, musejí pokud jsou samoživitelky živořit?

  Kde je chyba?

  Zase já to vím, až moc dobře.

  Ono na všechno bylo, ale všechno šlo na rozkradený banky a dneska po 20 letech si máme jenom a jenom utahovat opasky?

  On nemůže každý jedinec být podnikatelem Sml23

  Manažerský platy a vůbec jiných vyšších platy?

  Z čeho je mají? Jenom z lidské dřiny, vím o tom svý.

  Mě dali 33.- na hodinu a sami měli 1000.- na hodinuSml80

  Tady je počátek, tohoto úpadlu, ale ten úpadek neudělali dělníci, ale vrchnost naše slavná, naši politici za 20 let jejich existence.

  Ono se to musí vidět ze všech stran, proč to tady dopadlo, tak jak to je.

  A dneska koho volit? Já už nemám nikoho koho bych volila, aby se to změnilo, to nezmění nikdo, by se musel stát zázrak.Sml15

  1. na komentář reaguje Suzanne — #12
  superkarma: 2 23.01.2010, 07:51:02
 12. [9] Pálivka [*]

  Pracovala jsem v Železniční stanici v Pardubicích na hlavním nádraží v pokladně, kde naproti jsou úschovní skříňky. Často si u mne měnila drobné mladá dívka, která měla své věci uloženy právě v jedné z těchto úschovních skříněk. Jednou mi vyprávěla, že je z dětského domova, že tam udělala nějaký průšvih a dostala se do "pasťáku". Spala i se svým hochem pod mostem. Tenkrát jsem ji říkala, proč si nenajde práci s ubytováním, tenkrát jsme ještě o krizi jsme neměli ani zdání. Říkala mi, že ji ubytování nedají, že ho dostanou Slováci, Ukrajinci,ale ona ne. A práci si také nehledala, protože kdyby nastoupila do práce, pak třeba by zaspala a vyhodili by ji ze zaměstnání, že by přišla o podporu.Chodila čistá, nebylo na ní vidět, že je bez domova. Jednou na podzim mi říkala, že bude bydlet se svým přítelem u jeho babičky. Pak už jsem ji na nádraží neviděla a tak doufám, že se z této zoufalé situace už dostala.Moc bych ji to přála. A dnes se bezdomovcem může stát kdokoliv. Stačí přijít o zaměstnání, pak nemáš na nájem, z bytu tě vyhodí a hned máš problém

  z kterého se asi těžko dostaneš, pokud neseženeš práci. A když ji seženeš, tak na nový byt nenašetříš. Je to začarovaný kruh, pokud nemáš rodinu, která by ti pomohla.

  superkarma: 0 22.01.2010, 23:40:21
 13. avatar
  [8] Suzanne [*]

  13042000 — #6 Víš, ještě bych k tomu dodala jedno. I když tě oškube manželka, honí tě exekutoři a štěká na tebe sousedovic pes, vždycky máš zákonné právo na životní minimum. To ti nikdo sebrat nemůže. Je to v hlavě. Bezdomovec je ten, kdo to vzdá. Bojovat s tím - to je ta největší práce.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #10
  2. na komentář reaguje 13042000 — #20
  superkarma: 0 22.01.2010, 15:10:34
 14. avatar
  [7] Suzanne [*]

  13042000 — #6 Bydlí na chatě, to pro mě není bezdomovec. A kde má ostatní lidi? Přátele? Zbytek rodiny? Děti? Nepěstoval celá ta léta žádné vztahy s těmi, kdo by mu teď mohli pomoci? Pracuje? Pokud ano, bydlí na chatě, má na elektřinu a jde pomalu kupředu, pak to není bezdomovec, o kterém je řeč v článku, i když si tak třeba říká. Já dobře vím, co jsou to dluhy z podnikání. A všechno se dá řešit.

  superkarma: 0 22.01.2010, 15:08:06
 15. avatar
  [6] 13042000 [*]

  Suzanne — #4 Musím ti odporovat. Kolega byl nedávno na srazu třídy, je mu 60 let, a dělal si tam z jednoho spolužáka legraci že vypadá, jak beždomovec. A on mu říkal, no vždyť taky jsem. Byl to dobře zabezpečený podnikatel, zkracoval, manželka se s ním rozvedla, obrala ho o peníze, k tomu exekutoři, protože měl nějaké dluhy z podnikání. Skončil tak, že bydlí na nějaké chatě, kde ovšem není nic, ale nikdo o ní neví. Smutný příběh.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #7
  2. na komentář reaguje Suzanne — #8
  superkarma: 0 22.01.2010, 09:27:05
 16. avatar
  [5] Suzanne [*]

  ILONESA — #2 Byla jsi v těžkém průšvihu a vyřešilas to. To je to, o čem píšu.Sml67

  superkarma: 0 22.01.2010, 09:23:10
 17. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Věrulinka — #1 Každá doba je "zlá". A byly doby daleko horšíSml22 Bezdomovectví není jen o době. Ale jsem přesvědčená, že ti lidi, kteří se ocitnou bez pomoci na ulici, si na tom velmi pečlivě a dlouhodobě pracují sami. Tím, jak se chovají, jaké si vytvářejí sociální vazby. Jasně, nemůžou za to, do jakého prostředí se narodí apod. Ale dospělý člověk, který se chová slušně k okolí, má nějaké přátele, vychází s rodinou apod., by se tam obvykle dostat neměl. Navíc ještě stále existuje tak dobrá záchranná sociální síť, že se skutečně na ulici nikdo dostat nemusí. Pokud má ten člověk sociální návyky a pěstuje si lidi kolem sebe, tak prostě nemusí. A když se stane totální průšvih a dostane se tam, tak to během nějaké doby vyřeší.

  1. na komentář reaguje 13042000 — #6
  superkarma: 0 22.01.2010, 09:21:56
 18. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  ILONESA — #2 Sml15Sml79věřím ti, nechtěla bych to zažít, mě by asi znovu klepla pepina Sml15Sml79

  Ovšem vy jste si to nezavinili sami Sml23Sml79

  superkarma: 0 22.01.2010, 06:45:22
 19. [2] ILONESA [*]

  Ano, mám s tím vlastní zkušenost, ale o tom jsem tu  už psala. Důležité je, že jsme se z toho vyhrabali, ale na týden bez střechy nad hlavou do smrti nezapomenu, to mi věřte Sml22.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #3
  2. na komentář reaguje Suzanne — #5
  superkarma: 0 22.01.2010, 06:41:48
 20. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  jj znala jsem v Praze, ale ti si to zavinili sami, že skončili na ulici dokonce dva páry manželské.

  Přestali platit činži, následovalo vystěhování z bytu.Proč?

  Přestali chodit do práce a nebo peníze utráceli jenom a jenom za chlast, proč by platili činži?

  V podstatě mladý a zdraví a ještě se mi vysmívali, proč jsi tak blbá a platíš činži, vidíš kolik my ušetříme?

  No dlouho se mi nesmáli, jenom do doby, než je vystěhovali soudně.

  Když jsem se na to dívala z okna, bylo mi do pláče za ně Sml68Sml80

  Já říkám, kdo chce kam, pomozme mu tam Sml80

  Tím nechci říci, že si to zaviní všichni, ano doba je zlá, práce není, ale to je vina jinde a o by jsme byli zase v politice.Sml15Sml68

  1. na komentář reaguje Suzanne — #4
  superkarma: 0 22.01.2010, 06:17:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme