Zdraví

Spála - co jste o ní možná nevěděli

Spála je infekční onemocnění vyvolané bakteriemi z rodu streptokoků. Nejčastěji postihuje děti předškolního věku. Typicky se projevuje horečkou, bolestí v krku a kožní vyrážkou.

Spála byla ještě počátkem minulého století velmi obávaným dětským onemocněním. Často měla těžký průběh vyžadující několikaměsíční rekonvalescenci. I po úspěšném vyléčení často zanechávala vážné trvalé následky. Situace se radikálně změnila po objevu penicilinu a zavedení antibiotik do léčebné praxe.

Každý ví, že penicilin objevil v roce 1928 britský lékař Alexandr Fleming. Méně známou pravdou je, že jeho fenomenální úspěch patří k nejnáhodnějším objevům lidských dějin. Traduje se, že při práci s bakteriálními koloniemi ve své laboratoři zapomněl před odjezdem na dovolenou uklidit několik Petriho misek. Po návratu si všiml, že na nich mezitím vyrostla plíseň. Ke svému velkému překvapení zjistil, že kolonie stafylokoků v okolí plísně odumřely. Stejně dobře působila plíseň pojmenovaná Penicillinum i proti streptokokům a dalším bakteriím. Důležitý mezník moderní medicíny tak vznikl z velké míry jen díky lidské nepořádnosti.

Jak vzniká...

Původcem spály jsou streptokoky skupiny A. Přenáší se kapénkovou infekcí při kýchání, kašli nebo prostém mluvení. Kapénky a sliny nemocného ulpívají také na rukách, předmětech denní potřeby (příborech) nebo hračkách. Nejlépe se spála šíří v mladých dětských kolektivech ve školkách a jeslích. Onemocnění však není neobvyklé ani v pozdějším dětském věku a u dospělých.

Zdravý člověk se po kontaktu s nemocným může stát přenašečem streptokoků, aniž by musel sám onemocnět. Nákaza se nejčastěji objevuje v zimě a na jaře.

Streptokoky se po proniknutí do dýchacích cest usazují na sliznici a začínají se množit. Pronikají do krevního oběhu a uvolňují toxiny. Ty odpovídají za charakteristické kožní projevy spály.

spalaJak se projevuje...

Spála má stejné projevy jako streptokoková angína doplněná o charakteristickou vyrážku. Po nákaze uplynou 2 až 4 dny bez obtíží. Poté se z ničeho nic objeví vysoká teplota, bolesti při polykání a celková schvácenost. Zvětšují se lymfatické uzliny za dolní čelistí. Kvůli zduřeným mandlím se nemocnému těžce polyká, a proto začne odmítat stravu. Jazyk je nejdříve povleklý bílým povlakem. Po několika dnech získává charakteristický „jahodový“ vzhled.

Může se přidat i kašel a chrapot. Kromě těchto příznaků může nemocného trápit i bolest hlavy, bolest v uších, zimnice a horečka, dávení a zvracení.

Toxin tvořený streptokoky vyvolává kožní vyrážku. Ta se objevuje přibližně za 12 až 48 hodin po nástupu prvních obtíží. Vznikají drobné pupínky velikosti špendlíkové hlavičky. Vyrážkou zhrubělá pokožka může připomínat „husí kůži“. Pupínky růžové nebo jasně červené barvy se vysévají nejdříve na břiše a na hrudníku, aby se rychle rozšířily na celé tělo. K odlišení od jiných kožních chorob přispívá fakt, že vyrážka nesvědí.

Jak se potvrdí...

Základem diagnostiky spály je vyšetření celkového stavu nemocného a pohled do ústní dutiny. Tam lékař uvidí charakteristické zarudnutí a zvětšení mandlí a případné povlaky. Spálu provází charakteristická kožní vyrážka.

Rozbor krve prokáže probíhající zánět. Nemocný má zvýšenou sedimentaci a známky zánětu v biochemickém a hematologickém vyšetření. Zvýšený počet bílých krvinek svědčí o bakteriální infekci.

Přesné určení vyvolavatele vašich obtíží zajistí mikrobiologické vyšetření. Posílají se k němu výtěry z krku. Přítomnost streptokokové infekce potvrzuje přítomnost zvláštních protilátek v krvi dítěte (ASLO).

Jak se léčí...

Při spále Vám lékař předepíše klid na lůžku. Základem léčby jsou antibiotika. Streptokoková angína se léčí asi 10denním podáváním penicilínu. Ke zmírnění bolestí a teploty slouží léky obsahující paracetamol (Paralen, Panadol).

Na bolesti krku kromě léků pomáhá i suchý zábal. Stačí k němu šátek nebo obyčejná bavlněná dětská plína. Na doporučení lékaře můžete provádět výplachy krku, kloktat teplou slanou vodu (čajová lžička na sklenici vody), zelený čaj nebo speciální léčebné roztoky, které dostanete na předpis v lékárně.

Po léčbě spály byste měli dodržet dostatečně dlouhou rekonvalescenci. Dobrat všechna předepsaná antibiotika a alespoň týden se šetřit. Pijte hodně tekutin.

Co dál...

Při nedostatečné léčbě hrozí spála rozvojem závažných komplikací. Mezi ty patří zánět ledvin, postižení kloubů a srdečních chlopní. Postupem času hrozí nemocnému v nejtěžších případech dokonce selhání ledvin. V některých případech je pro závažné poškození srdeční chlopně nutné provést její chirurgickou náhradu umělou protézou.

Riziko komplikací a návratu streptokokové infekce zvyšuje krátká nebo nedostatečná léčba. Příčinou bývá často krátká rekonvalescence. Chraňte své zdraví a dodržujte režim předepsaný vaším lékařem.

Jak se tomu všemu vyhnout...

Zaručený návod, jak se vyhnout spále, neexistuje. Streptokokové infekce jsou velmi nakažlivé. Při jejich zanesení do kolektivu se rychle šíří. Proto může být vhodné provést výtěr z krku a zahájit léčbu i u ostatních členů kolektivu nebo rodiny. Děti nemocné spálou by měly být co nejdříve izolovány. Až do úplného vyléčení musí zůstat doma v posteli.

Riziko nákazy můžete částečně omezit dodržováním hygienických zásad. Často si myjte ruce, jezte vlastním příborem a pijte jen ze své sklenice.

Připravilo www.ulekare.cz

Měly vaše děti spálu? Jak nemoc snášely?

   
27.08.2009 - Nemoci - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [7] tortora [*]

  já ji měla jako dítě 2x a pokaždý jsem byla ve špitále,tenkrát se s ní do špitálu chodiloSml80a moje děti jsou ještě malé,takže ještě neSml23

  superkarma: 0 27.08.2009, 20:56:12
 2. avatar
  [6] átéčko [*]

  átéčko — #5 Já jsem ji asi neměla, všechno u mě probíhalo tak slabě. příušnice jen na jedné straně krku, pár neštovic....Poznalo se to jen proto, že je měl bratr.

  superkarma: 0 27.08.2009, 13:42:57
 3. avatar
  [5] átéčko [*]

  Měly a snášely ji odbře. jenže Vašek ji dostal 2x po sobě.

  Děti kamarádky měly průběh každý jiný. Nejdříve ji dostal malý jakub. neměl žádné červené fleky ani malinový jazyk, jen "husí kůži" na podbřišku. A trošku teplotu zvýšenou. nejstarší Péťa ji měl strašnou. Nemoc se vlekla dlouho, měl vysoké teploty a byl slabý.

  Janička měla vysoké teploty, osypala se a při teplotách zvracela.

  Moji kluci měli teploty dva-tři dny, "husí kůži" a trochu ty fleky. nwjdříve pupínky a pak se to "rozlilo" do červených fleků. Zabrala jim hned ATB.

  1. na komentář reaguje átéčko — #6
  superkarma: 0 27.08.2009, 13:41:36
 4. [4] Klára Křížová [*]

  Spála je hnusná nemoc, když jsem byla malá, měla jsem ten bacil v sobě 5 let. Začalo to těžkou spálou v první třídě, nemocnicí v Krči na infekčním a osvobozením z TV, díky šelesti na srdci. Fuj, raději nevzpomínat. Sml68

  superkarma: 0 27.08.2009, 10:50:29
 5. avatar
  [3] femme [*]

  spálu měla jen moje nejstarší dcera, takže ji tenkrát odvezli do nemocnice rovnou ze školy v přírodě Sml22 to ještě nebyly mobily a mně málem kleplo, když nám pošťák přinesl večer telegram Sml28

  superkarma: 0 27.08.2009, 10:29:56
 6. [2] FAXÍK [*]

  nesetkala jsem se spálou nikdy, tak o ní nic nevím

  superkarma: 0 27.08.2009, 07:28:35
 7. [1] posp [*]

  spálu jsem měla v 26 bylo to strašný ,byla jsem hospitalizovaná na infekčním ,40 horečky ,pícháli mě pendepon ,bylo mi řečeno ,že spálu můžete chytit kdykoli a nezáleží na věku.

  superkarma: 0 27.08.2009, 06:55:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme