Jak to může dopadnout, když jedete na důležitou schůzku a udělá se vám špatně ve výtahu? To nám popsala čtenářka Lenig.

To je zajímavé vyprávění, milá Lenig. Jen jsem čekala, že Vám po tomto zážitku pan vedoucí pokutu odpustí. Asi nemohl... Děkuju Vám za příspěvek, Lenig, a přeju hezký den.


Krásné ránko do redakce a všem čtivým žínkám :-) !

Když se řekne slovo pokuta, většině se asi vybaví pokuty spojené s autem, řízením, špatným parkováním... Jenže já nejsem řidič, takže tyhle se mě až tak moc netýkají. V životě jsem ale jednou dostala pokutu - ve zcela jiném oboru působnosti.

Kdysi po revoluci jsem podnikala, měla jsem svůj malý krámek na okraji velkého města :-). Nejednou se stalo, že mi přišla na kontrolu ČOIka (Česká obchodní inspekce). Vždy bylo vše v pořádku, dámy sepsaly zápis a šly. Až jednou... Nastal čas, kdy muselo být u všeho zboží uvedeno, odkud pochází a že je prodáváno v souladu s čímsi (je to už více než 13 let, tak si nepamatuji přesné výrazy).

Většina prodejců nebo dealerů, kteří mi vozili zboží, toto uvedené měla, hlídala jsem si vše a kontrolovala, ale stalo se... kontrola si vždy vybrala asi 10 položek, tedy druhů zboží, každé z jiného soudku. Takže jeden výrobek z drogerie, kosmetiky, další z textilu, jiný z papírnictví, galanterie atd. (měla jsem tzv. malý obchoďáček, jak s oblibou říkali mí zákazníci - od všeho zboží něco, aby nemuseli pro všechno do Liberce) a vyžádali si k nim doklady o nákupu. Na tom daném dokladu, který jsem samozřejmě měla, muselo být doložení, že zboží je prodáváno v souladu... (s něčím)...

Jelikož jsem měla účetní doklady doma nebo již u své paní účetní, nemohla jsem ihned všechno správně dokázat, tak po sepsání protokolu o kontrole ČOIky mi byl vydán zápis a já musela jednotlivé dodací listy dohledat a v řádném termínu dodat na ČOIku. Toto jsem provedla, ale bohužel zjistila, že asi na dvou dokladech chybí ta doložka o tom, že zboží je prodáváno v souladu... s něčím...

Nedalo se nic dělat, kdybych nedoložila dodací listy, vypadalo by, že jsem zboží koupila bez nich, to jsem neriskovala, takže jsem raději nachystala DL, vše dala dokupy a rozjela se do města na daný úřad. Sranda byla, že sídlí v nejvyšší budově Liberce a v 15. patře. Dole na recepci mi byl nabídnut rychlovýtah, tak jsem nastoupila a ve vteřině se mi zvedl žaludek a asi za tři vteřiny ve 12. patře se mi odkrvil mozek. Zastavili jsme v 15. a já doslova vypadla z výtahu do náručí fešného pána, který mě zachytil a dovedl do své kanceláře. Posadil na židli, donesl sklenici s vodou a s vědoucím úsměvem mi řekl: „Udělalo se vám ve výtahu špatně, že? Tak se napijte, to za chvilku přejde...“

Měl pravdu, za pár minut mi bylo líp, ne sice dobře, ale šlo to. Teprve potom se mě mile zeptal, koho hledám, za kým jdu. Řekla jsem jméno a důvod své návštěvy. Usmál se a představil se jako vedoucí ČOIky a sdělil mi, že jsem teda „spadla správně do jeho náručí“. Už je vám jasné, že on byl ta osoba, které jsem měla donést doklady. No tak jsem mu je předala, bylo mi řečeno, že vše zkontrolují a ozvou se mi s výsledkem šetření.

Poté se se mnou pan vedoucí rozloučil a nabídl se, že pojede dolů se mnou nebo mohu zvolit druhý pomalý výtah zvaný pater noster. Ten jsem znala, tak jsem poděkovala a opravdu se dolů vydala tím pomalejším výtahem. Opět ve 12. poschodí se mi vrátil správný tlak, srdce přestalo zběsile tlouct a dolů jsem dojela již v pořádku, sice trochu bledá, ale OK.

Asi za 14 dní mi přišla obsílka z ČOIky, kde mi sdělovali, že mi asi u dvou dodacích listů chybělo to „dobrozdání“, jinak bylo vše v pořádku a že mi udělují pokutu 1000 Kč...

Tak toto byla moje jediná pokuta v životě a taky zážitek z nejvyšší budovy v Liberci s hezkým a sympatickým vedoucím České obchodní inspekce :))

Krásný letní den Vám přeje Lenig

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dnešního dne jsou: Pokuty

  • Dostala jste někdy pokutu?
  • Za co to bylo?
  • Jak jste situaci vyřešila?
  • Povedlo se vám někdy někoho „ukecat“, aby vám pokutu nedal?
  • Máte nějakou vtipnou nebo zajímavou historku?

Pište, těším se na vaše příspěvky. Jedna z vás opět získá dárek, tentokrát historickou knihu Smrt na jazyku od Jana Bauera (nakl. Moba). Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je POKUTA. Hezký den!

knii

Reklama