K dnešnímu tematu "dětská lež" bych vám ráda napsala příběh mého bratra, který jako malý kluk vymyslel lež, náš taťka to prokoukl a nechal ho v tom pěkně vydusit.

Je to už dlouho, takže nevím přesně, kolik mu bylo, tak 10 - 12 let. Hrál si s klukem od sousedů u nich na půdě, kde měli zároveň i seník. Všelijak možně tam prolézali a blbli. Domů přišli celý špinavý, potrhaní a poškrábaní. Báli se říci, že byli na té půdě, protože sousedé samozřejmě neradi viděli, když děti lezli na půdu. Tak si můj bratr vymyslel, že byli venku, lítali po poli a byli i v lesíku a spadli tam do veliké jámy.

Můj táta, který byl myslivec a tato oblast byla v jejich revíru, tak to tam moc dobře znal a věděl, že tam žádná jáma, kterou bratr popisoval, není. A ač byl už večer a venku tma, nechal si to pro sebe. Vzal psy a šli všichni, i mamka a sousedi, jámu hledat. Chodili po lesíku a hledali. Kluci vždycky řekli, že to bylo tam a tuhle a zase támhle a pořád si vymýšleli, kde že to bylo a že už si to tak přesně nevybavují. Pořád asi tajně doufali, že nějakou tu jámu najdou. Táta mlčel a čekal, kdy už to z nich vyleze. Kluci ale statečně celou dobu mlčeli a když prochodili snad už celý lesík a vrátili se domu, tak teprve kajícně přiznali, že lhali a jak to doopravdy bylo.

Už si nepamatuji, zda sousedi nenadávali, ale myslím, že se všem ulevilo, že nikde žádná jáma není a nehrozí nebezpečí pro příští výlety kluků. Nevím, jestli od té doby, ale vím, že lhát se nevyplácí a rozhodně platí přísloví: lež má krátké nohy. Máme naštěstí tak skvělé rodiče, že nebylo třeba jim lhát (až na tu bratrovu lež, ale tím se poučil) a mohli jsme s nimi vždycky všechno probrat a i když se jim to, co děláme, nelíbilo, řekli svůj názor, ale nechali rozhodnutí na nás, plně nás podporovali a vždycky podrželi. Tímto i děkuji jim za to, že jsou takoví.

 S pozdravem Lenka


A já děkuji vám za pěkný a přímo výchovný příspěvek!
Reklama