Bulvár

Spací vlak

Terezka je dítě, pro které bylo do tří let jediným dopravním prostředkem auto. Viděla na silnici autobusy, trochu se vyznala i v autech, viděla vlaky, ale nikdy v nich neseděla.

No tak to se musí napravit. A tak jsme se vydaly na týden k prababičce na Moravu spolu a vláčkem. Tu cestu jsme pak opakovaly rok co rok, dokud žila moje máti. Jely jsme první třídou, ta není tak natřískaná. Byla u vytržení a já na nervy, naštěstí se vždycky někdo našel ve vedlejším kupé, kdo něco namaloval, nebo jinak s neposedným dítětem komunikoval.

Jednou jsme přišly na nádraží a na vedlejším peronu stály ruské lůžkové vagony. Krásně modré se záclonkami na oknech. Tes na ně koukala jako na zjevení. „Babičko, to je taky vlak? Takovej divnej a krásnej?“ Tak jsem jí vysvětlila, že nejezdí jenom normální vlaky, kterým jezdíme my, ale že tohle jsou spinkací vagóny, které jezdí v noci a lidi v nich mají postýlky a po cestě spí, a pak je pan průvodčí probudí, aby nezaspali stanici, kde mají vystoupit.

Nevěřícně koukala, co jí to povídám, a celou cestu na Moravu zjišťovala, jak to vlastně je, ale i když věděla, že maminka a babička mají vždycky pravdu – nevěřila mi. Nezbylo nic jiného než dokázat své tvrzení. A tak další výlet na Moravu už byl nočním rychlíkem a ve spinkacím voze. Ten úžas a ohromnou radost bych vám přála zažít, když nastoupila Tes do vlaku a pak vešla do našeho kupé. Tři postele, bíle povlečené nad sebou, skříň na oblečení, skříňka na toaletní potřeby, umyvadlo a zrcadlo – to všechno prošlo zevrubnou prohlídkou s nadšeným komentářem.

Rázem byla odstrojená a zabrala prostřední postel, ze které měla nádherný výhled na noční krajinu za oknem, ovšem naprosto nevhodnou pro čtyřleté dítko ke spaní. Když ještě v Kolíně komentovala dění za oknem a já bych tak ráda usnula, napěchovala jsem se k ní s pohádkama na dobrou noc. Obvykle postačil Smolíček pacholíček, Červené autíčko a Polámal se mraveneček, u kterého pravidelně usnula, tentokrát jsem musela vše opakovat nejméně třikrát, než zabrala. Pak jsem ji úspěšně přenesla na dolní lůžko a na jejím místě jsem usnula já.

Konečná stanice pro nás byl Český Těšín, takže v Karviné vzbudit, to stihneme. Jenže probuďte dítě, které ještě v půlnoci zíralo do krajiny, v půl šesté, aby se obléklo a bylo schopné vystoupit. Nechtěla vystupovat, chtěla spinkat. Nakonec jsem z vlaku vylítla s napůl oblečenou Tes, na nástupišti rozbalila kufr a zimou vibrující a nadávající dítě dooblíkla.

Zdena


Děkujeme za pěkný příspěvek :).

Jo, spacím vlakem jsme vždycky jezdili z Moskvy do Prahy a zpátky - byla to náramná bžunda, hlavně když jsme na dovolenou do Čech jeli ještě s rodinou tátova kolegy - to nás ve vlaku řádilo šest dětí, po palandách jsme lozili nahoru a dolů... A marné pak byly pokusy pohraničníků nás v noci vzbudit, že chtějí prohledat kupé, jestli nevezeme „kontraband" - největší sranda byla s Polákama :).

redakce@zena-in.cz

   
20.03.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] šája [*]

  Majucha: lehátková kupé jsou smíšená, u lůžkových se rozdělují muži a ženy zvlášť, necestuje-li rodina. Lehátkové vozy jsou vždy 2. třídy, lůžkové 2. nebo 1. třídy. Pro 2. třídu se připraví tři lůžka, pro 1. třídu dvě nebo jedno.

  superkarma: 0 20.03.2007, 18:21:09
 2. avatar
  [13] Meander [*]

  Rikina: Ještě že tě nezmátl můj termín luxux.

  superkarma: 0 20.03.2007, 15:49:33
 3. [12] Rikina [*]

  Meander: ach ano, patrně mne zmátl termín "spinkací vagón".

  superkarma: 0 20.03.2007, 15:38:59
 4. avatar
  [11] Meander [*]

  Rikina: Ten luxux není v lehátkovém ale v lůžkovém vagoně.

  superkarma: 0 20.03.2007, 15:34:28
 5. [10] Rikina [*]

  Majucha: to bude.

  superkarma: 0 20.03.2007, 15:30:33
 6. [9] a.... [*]

  Mno.... tak romanticky bych to neviděla . Jednou, už více než před dvaceti lety jsem jela takovým vlakem do Bulharska a opravdu bych neměla chuť si to zopakovat.

  superkarma: 0 20.03.2007, 15:28:38
 7. [7] Rikina [*]

  Majucha: takhle v šesti už jsem cestovala. Moc hezké, tři dvojice, co se navzájem neznají... jestli ti vadí koukat na cizího chlapa, můžeš vylézt na chodbičku a počkat, až zaleze pod deku.

  superkarma: 0 20.03.2007, 15:26:51
 8. [5] Rikina [*]

  Majucha: s cizíma. V lehátkovém voze je v kupé 6 lehátek, a žádné skříňky ani umyvadlo. Výše popsaný luxus se patrně koná v dražší vozové třídě.

  superkarma: 0 20.03.2007, 15:16:16
 9. avatar
  [3] femme [*]

  jela jsem xkrát spacím vlakem na Slovensko, krásně se mi při té jízdě vždycky usínalo

  superkarma: 0 20.03.2007, 14:54:39
 10. avatar
  [2] šája [*]

  Je to moc pěkně napsané
  Můj starší syn je mazák, pokud jde o cestování nočními rychlíky, do spacího vozu nastupuje už suverénně Mladší dceři tohle cestování zatím ještě dlužím, jednou se svezla jako tříměsiční mimino, podruhé ve třech letech, ale po tomhle cestování touží pořád. Byla velmi zklamaná, že na prázdniny na Moravu musela přes den

  superkarma: 0 20.03.2007, 14:51:04
 11. avatar
  [1] Meander [*]

  Milovala jsem lůžkové vagony. Jezdili jsme tím pravidelně do Kyjeva a já si to pokaždé ohromně uživala.

  superkarma: 0 20.03.2007, 14:33:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme