Vaším úkolem bude podle daných indicií určit jména sedmi významných žen, které by asi samy sebe nepochválily, ale rozhodně mohou (mohly) být na sebe právem pyšné a v duchu samy sebe oním lidským a přirozeným pochválit: „Holka, to se ti vážně povedlo...“

Obzvlášť, když se všechny tyto dámy pohybovaly (a pohybují) v době a v prostředí, kde je muži asi moc nechválili (nechválí). Znáte jejich jména?

Žena číslo 1.

Česká buditelka a spisovatelka, věhlasná kuchařka a autorka kuchařek, jejíž kuchařská kniha vydaná v první třetině 19. století vycházela v mnoha vydáních více než sto let.
Znáte její jméno?

Žena číslo 2.

Významná vědkyně, zabývající se výzkumy v oblasti fyziky a chemie, pocházející  z velké země, sousedící na sever od nás. Dvakrát byla vyznamenána Nobelovou cenou.
Její jméno?

Žena číslo 3.

Katolická řeholnice, misionářka a humanitní pracovnice, původem z Albánska. Třikrát navštívila i Českou (Československou republiku). V roce 1999 byla blahořečena.
Znáte jméno, pod kterým je známá světu? (nemyslím civilní)

Žena číslo 4.

První odvážná žena, která se podívala na naší planetu Zemi seshora.
Napište její jméno.

Žena číslo 5.

Její veličenstvo … …. jenž je na ... .... trůnu už 60 let! V současnosti je jediným žijícím panovníkem, který v době druhé světové války sloužil v uniformě.
Znáte jméno této ženy s modrou krví?

Žena číslo 6.

Počátkem roku 1990 založila Výbor dobré vůle. Na veřejnosti působila a vystupovala skromně, i když vzhledem ke svému postavení mohla mít nos hodně nahoru. (třeba jako její nástupkyně))
Její jméno?

Žena číslo 7.

A na závěr se zeptám na jméno ženy, která by rozhodně nos nahoru mít mohla, ale v zemi, kde střídavě žije, si muži žen moc neváží. Ale její návrhy nádherných a nápaditých rób uznávají.
Víte, jak se tato žena jmenuje?

______________

Jména všech sedmi žen, (žijících i nežijících, našich i zahraničních), ale s jedním společným jmenovatelem – všechny na sebe mohou být právem pyšné, piště prosím v řadě za sebou do odpovědního boxu.

Odpovědní box KLIKNI

Správné odpovědi se dozvíte ve středu 28. 11. v dopoledních novinkách.

Co můžete vyhrát?

V této hádankové soutěži odměníme hned 5 hádající. Tentokrát je Hádanková soutěž provázána s Velkou vánoční soutěží. 5 hádajících se totiž se podělí o balík 100.000 extra bodů do Velké vánoční soutěže. Ano, počítáte dobře, každá z odměněných si přijde na 20.000 bodů - slušná sumička, což?

Tato hádanková soutěž (ve které dostanete každý všední den jinou otázku) probíhá od 19. 11. 2012 do 31. 12. 2012. Pokud odpovíte správně alespoň na 15 hádanek, zařadíte se do slosování o již zmíněný balík bodů

extra body

 

Reklama