Vztahy

Sousedka nám dělá ze života peklo!

Nevybírejte si dům, ale své sousedy, praví moudré ázerbájdžánské přísloví. Jenže ne vždy máte vyhráno, i když jej poslechnete a s obyvateli vedlejšího domu či bytu udržujete nadstandardní vztahy. Nikde není psáno, že to tak bude na věky. Hádky vznikají kvůli drobnostem a ne každý umí odpouštět. Občas ale o konci dobrých vztahů rozhodne něco úplně jiného. To už ví i padesátiletá Kateřina z malé vesnice na severu Čech.

„S našimi sousedy nikdy nebyl problém. Vzájemně jsme si vždy vycházeli vstříc, zvali se na rodinné oslavy, trávili letní večery na zahrádce u kávy. Zkrátka idylické soužití, které jsme si nemohli vynachválit. Naše rodiny vedle sebe bydlely po několik generací,“ začíná vyprávět příběh, který ale nabral jiný směr, než by kdokoli očekával. Sousedka onemocněla. Z náročné práce si do důchodu odnesla psychické potíže, na které brala léky.

„Dokud je užívala tak, jak měla, bylo vše v pořádku. Problém nastal ve chvíli, kdy se chytila jedné místní party hospodských povalečů. A s nimi začala popíjet. Nejdřív to bylo jen občas, ale intervaly, kdy chodila domů pod obraz, se stupňovaly. Přátelili jsme se dál, ale bylo na ní vidět, že je něco v nepořádku. Občas prošla kolem a nepozdravila, jednou mi v opilosti dokonce sprostě vynadala, když jsem jí pomáhala odemknout. Naše vztahy chladly úměrně se zvyšující se četností jejích pijáckých dýchánků,“ vzpomíná Kateřina na dobu, kdy si říkala, že definitivně přišli o přátele a zůstanou „jen“ sousedy. To se ale zmýlila. Skvělé sousedské vztahy se pomalu, ale jistě začaly měnit v nenávist.

sousedka

„Jednoho dne jsme se s manželem probudili a z okna koukali na pokácené stromy před našim domem. Čtyřmetrové břízy ležely na zemi a vysoké pařezy, které po nich zůstaly, mi vháněly slzy do očí. Běželo mi hlavou, kdo to asi mohl udělat. Nemusela jsem ale pátrat dlouho. Sousedka s pilou v ruce na mě vyjela, že na obecním pozemku neměly stromy co dělat, vysadit je tam bez povolení prý bylo proti zákonu. Nevěděla jsem, co na to říct. Kde se v ní najednou vzala ta nenávist a síla kácet stromy?“ líčí první větší konflikt Kateřina. S manželem zašli za starostou, ale na něm bylo vidět, že už má se sousedkou „své zkušenosti“ a nechce se s ní pouštět do boje. Dal jí za pravdu a oni to vzdali.

„Jenže jsme se báli, co dalšího vyvede. No, netrvalo to dlouho. Z úřadu přišli, že musíme pokácet i vzrostlý strom na naší zahradě poblíž sousedčina plotu. Prý stíní jejím bramborám. Nejdřív jsem se tomu smála, co je to za nesmysl, ale když se v poště objevilo nařízení z obecního úřadu, nedalo se nic dělat. Další strom musel pryč. Od té doby jsem už klidně nespala a tušila, že to nebude její poslední kousek. Opíjela se totiž dál a léky prý už ani nebrala…,“ svěřuje se Kateřina.

Když jí z ničeho nic umřely dvě kočky, nechala je poslat na pitvu. Výsledek „otrava“ jen potvrdil její podezření. „Bylo mi jasné, že v tom má prsty sousedka, ale manžel mě krotil. Měl pravdu, nelze někoho obvinit bez důkazu. A tak jsem začala pátrat. Za jejich stodolou nedaleko od plotu jsem objevila misku s divně zbarveným masem. Dlouhým klackem jsem ji přitáhla a dala na rozbor veterinářce, která potvrdila, že jde o stejný jed. To už jsem nevydržela a v tom rozčilení ze ztráty svých mazlíčků sousedku udala na policii. Přijeli, aby věc prošetřili, ale jelikož má mezi nimi své známé, pouze jí domluvili a žádný trest nepadl. Tak jsme to zase vzdali… Poslední kočku, která nám zůstala, ven už nepouštíme. A jen se bojíme, co psychicky nemocnou sousedku zase napadne,“ krčí rameny Kateřina.

Tento příběh je zatím otevřený a nikdo netuší, jak skončí. Přiměje sousedku něco nebo někdo, aby opět užívala léky a přestala holdovat alkoholu? Nebo dojde Kateřině trpělivost a začne za svá práva bojovat důsledněji? Co člověk, to jiná povaha i způsob řešení. Málokdy ale dosáhneme svého, pokud budeme druhým jen ustupovat.

Čtěte také:

   
04.03.2015 - Ona s ní - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [29] Dudlajlama [*]

  Jsem celkem mirumilovny tvor, ale pri cteni clanku a prispevku se ve mne probouzi temna struna. Hodne temna. Otravit mi sousedka zvirata, tak necekam na pomoc uradu(asi marne)a jednam. Karma nekarma, zdrava by babizna domu nedolezla.

  superkarma: 2 04.03.2015, 20:19:31
 2. avatar
  [28] SandraAbigail [*]

  telelot — #5 A pak rozhodnou, že nebyla příčetná a trestu se vyhne. Hnus.

  superkarma: 0 04.03.2015, 18:41:28
 3. avatar
  [27] Eva_CZ [*]

  free — #24 jezismarja.... Sml15

  Jinak na co se tady FAKT nehraje : ja mam znamy poldy, jsem s tim ci onim jedna ruka atd. Tak tohle neexistuje. Sml23

  A zkuste poldu uplatit. Jste v tu ranu ve vezeni.

  superkarma: 1 04.03.2015, 18:23:06
 4. avatar
  [26] Eva_CZ [*]

  bobani — #25 vyres. Sml80 Pani Chytra.

  superkarma: 1 04.03.2015, 18:21:45
 5. [25] bobani [*]

  Allma a Eva Fl - dost trapné a primitivní .

  Takovéto bláboly nemají úroveň a nic neřeší ...

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #26
  superkarma: 1 04.03.2015, 17:22:56
 6. [24] free [*]

  Na mého tatínka (83) asi deset let útočí jeden soused o rok starší. Začalo to pokřiky, potom nápisy barvou na vrata a dům. To tenkrát poprvé řešila policie. Pak ho napadnul motykou, když si tatínek na políčku nevšimnul a opravoval kultivátor a ten stroj rozkopal. Občas prohodí cihlu oknem. U soudu to taky bylo. Přitom on byl strana žalující.... všichni mu totiž ubližují a okrádají. Tenkrák ho soudce napomenul a dostal k úhradě soudní výlohy. Je takový na všechny sousedy ale na tatínka si zasednul nejvíc. A co naděláme. Jenom jsem zrovna myslela, že je dobře, že nemá zbraň, jak ten nedaleko.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #27
  superkarma: 2 04.03.2015, 17:22:39
 7. avatar
  [23] kobližka [*]

  Eva_Fl — #21 Dobrá věc Sml22 takových rychlosoudů bychom tady potřebovali.Čeho bychom si měli všímat jinde a popřípadě to i uvést do praxe,necháváme bez pošimnutí,ale blbin tu máme kvanta Sml30

  superkarma: 0 04.03.2015, 15:46:38
 8. avatar
  [22] Eva_CZ [*]

  Allma — #19 Vojaky z povolani mam ve stejny kategorii jako uci, komouse a Zemana.

  superkarma: 0 04.03.2015, 14:00:31
 9. avatar
  [21] Eva_CZ [*]

  Suzanne — #8 ja nevim, ale volali jsme poldy jednou, byl tady 1x bordel po 10.hodine - a do 10 ti minut byl naprostej klid. Sml80

  Pak tady existuje malej rychlosoud, kterej resi okamzite a nestoji nic. Sml80 Resi napr., kdyz ti nekdo nezaplati, jak mel a kdy mel, kdyz te nekdo prudi a ty si nevis rady atd.

  1. na komentář reaguje kobližka — #23
  superkarma: 0 04.03.2015, 13:59:44
 10. avatar
  [20] ToraToraTora [*]

  Tý woe, sousedka, která porazí stromy a jestli ještě vrčí a kouše, angažovala bych ji k boudě místo rotvajlera na hlídání

  superkarma: 0 04.03.2015, 13:23:42
 11. avatar
  [19] Allma [*]

  Mně napsal soused i doporučený dopis, ve kterém mi i vykal. Jeho manželka začala dělat na OÚ a tak byl velmi pěkně od nějakého stěžovatele opsán. Naposled jsem musela řešit předloni svod okapu na jinou stranu. Měli jsme ho na svém pozemku 4,5 m od jeho domu a on měl přesto vlhko ve sklepě. Jsou to staré domky, kde bývaly doly a vlhko tu mají všichni. Jen on si myslel, že když má danou z boku izolacui, tak mu to pomůže. Chlapi co dělali fasádu, tak se jen smáli, co je to za debila. Holt je to pár roků voják z povolání a takoví jezdí na mise a hlídali municiSml24

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #22
  superkarma: 2 04.03.2015, 13:03:41
 12. avatar
  [18] datura [*]

  Se sousedy z jedné strany se zdravíme, soused z druhé strany mi postupně otrávil tři psy. Když jsem to nahlásila na policii, dozvěděla jsem se asi tohle:

  1/ to, že on jediný měl přístup k živému plotu je málo

  2/ pracoval ve firmě, kde běžně používali jed na potkany, kterými byli psi usmrceni je taky málo.

  3/ umělohmotnou mislou, strčenou v živém plotě se zabývat nebudou

  4/ a konečný závěr byl, že pokud jsem ho nechytla za ruku, může mě on zažalovat za křivé nařčení, osobné újmu a připravit se na to, že mi třeba ještě zalije zahradu třeba travexem.

  Tak jsem psy vypustila ze svého života, on dostal zakrátko výpověď z bytu a mám klid, ale za jakou cenu ?Sml80

  superkarma: 3 04.03.2015, 10:52:31
 13. avatar
  [17] satanBelzebub [*]

  Krásný názor "pohnout zádelí". Sml30 On když někdo nemusí řešit takové sousedské problémy-tak o té úřednické a policejní mašinérii ví naprosto kulový. To se to pak radí. Přesně jak to píše v.poho!! Okolní sousedé jsou podesraní-aby se o nich neřeklo že otravují a řeknou to člověku přímo do ksichtu. Tak na to zůstaneš sám. Nanejvýš sesmolí anonym a tím se nikdo nezabejvá. Můžeš se obracet od nejnižší instance až po ministerstvo....všude se ti dostane vyhýbavé odpovědi. Nikdo si nebude pálit prsty a zaobírat se NĚJAKEJMA PŘIBLBLEJMA SOUSEDSKEJMA VZTAHAMA....ŽE? A že jsem toho za celý život musela řešit. Stačí jeden kripl a máš na pár let vystaráno. A za to co teď napíši se nestydím a ani se nerouhám.....chcípnul a je konečně klid.

  superkarma: 5 04.03.2015, 10:14:33
 14. [16] Violeta [*]

  Sml69Naštěstí máme normální sousedy, žádný konflikt "zatím" nebyl. Díky bohu. Nechtěla bych řešit ještě problémy se sousedy a vzájemné vztahy.

  superkarma: 2 04.03.2015, 10:08:07
 15. avatar
  [15] kareta [*]

  OlgaMarie — #11koupila jí občas flaškuSml54

  superkarma: 2 04.03.2015, 09:25:46
 16. [14] cilani [*]

  v.poho — #13 vzdali to na MU - tam právě měli požadovat nápravu. Kácet stromy, zvlášť na obecním pozemku, nemůže jen tak kde kdo.. Otrávené kočky bych jí oplatila bez policie a svědků.

  superkarma: 0 04.03.2015, 09:23:59
 17. avatar
  [13] v.poho [*]

  Rikina — #7 cilani — #9Ono zrovna v tomhle případě moc možností obrany není. Snad jen v případě mrtvých koček, kde bych se zkusila zkontaktovat s ochránci zvířat, event. s TV.

  Jinak bych ráda nějakou tu radu, jak pohnout zádelí.Sml80 Něco podobného totiž řeší moje něco jako tchyně. Sousedka v bytě je psychicky nemocná, neléčí se, ale není to zase tak hrozné, aby musela být pod zámkem. Tchyni napadla, měla zalepené zámky, takže se nemohla dostat domů atd. A ano, dala oznámení na policii, volala je ke zničenému zámku, trvala na jednání na městě.... a vždycky to bylo odloženo (tvrzení proti tvrzení, nedostatek důkazů, nechuť něco řešit), ačkoli se ví, že paní má problémy i jinde. Tchynina dcera je právnička, ona i na tom jednání na městském úřadě měla s sebou právního zástupce a stejně to šlo do ztracena.

  1. na komentář reaguje cilani — #14
  superkarma: 2 04.03.2015, 09:10:51
 18. [12] monča [*]

  Nás opakovaně udává soused na různé úřady bez příčiny, 25 let, co bydlím v našem domě, obtěžuje sousedy v ulici, volá Městskou policii, když v létě v okolí někdo promluví po 20.00 hod na zahradě, on prý nemůže spát, nejlepší na tom je, že přijede Městská policie a dotyčného, na které si soused stěžuje, legitimuje na vlastní zahradě a dokonce jednomu sousedovi poradili, ať zaplatí symbolickou pokutu 100,- kč a bude mít pokoj. Ten to odmítl s tím, že nic neudělal a nebude platit ani symbolickou pokutu. Dalšímu sousedovi střílel z 1.patra svého domu přes hlavní cestu a 2 chodníky ze vzduchovky po psovi, který ho šíleně rušil svým občasným štěkotem. Soused tvrdí, že se to na policii sepsalo a tím to pro dotyčného střelce skončilo. K nám například opakovaně jezdila Hygiena kontrolovat náš kotel na pelety, ho údajně rušil hluk tohoto kotle, opakovaně nezměřili žádný obtěžující hluk a veškerá měření za cca 20.000,- Kč zaplatitl stát. Dále si denně stěžuje na různé nesmysly na Městském úřadě, kde ho mají plné zuby, ale nikdo neřekne a dost, jste chronický stěžovatel bez příčiny a nebude se tím už zabývat. Takže, kde je spravedlnost a ochrana slušného občana?

  superkarma: 4 04.03.2015, 09:07:11
 19. avatar
  [11] OlgaMarie [*]

  Rikina — #7 Nevím, jak bych se bránila, abych se vyvarovala dalším útokům ze strany sousedky.

  1. na komentář reaguje kareta — #15
  superkarma: 1 04.03.2015, 08:54:15
 20. avatar
  [10] enka1 [*]

  Suzanne — #8 Rikina — #7 Sml22

  superkarma: 0 04.03.2015, 08:49:23
 21. [9] cilani [*]

  jak píšou holky níže, je třeba pohnout zadelí a začít se bránit, nikdo jiný to za ně neudělá a proč by taky měl.. Sml80

  1. na komentář reaguje v.poho — #13
  superkarma: 0 04.03.2015, 08:04:02
 22. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Rikina — #7 Zde souhlasím.

  Eva_Fl — #1 Když tě někdo prudí ve státech, taky si budeš muset vzít právníka - někam jít, zařídit to, zaplatit. Je to na dlouhé lokte, ale prostě to člověk musí projít, pokud chce zastání.

  1. na komentář reaguje enka1 — #10
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #21
  superkarma: 3 04.03.2015, 07:40:43
 23. [7] Rikina [*]

  Eva_Fl — #1 samozřejmě že má. Ale musí něco DĚLAT. Ne jenom brečet, jak nemá zastání a "úřad" s tím nic neudělá. Plno lidí si myslí, že někdo shůry vyřeší věci za ně. Sami jsou líní zvednout zadek a domáhat se svých práv, kolikrát tedy z neznalosti, nebo jako pozůstatek z minulosti, kdy se strana a vláda postaraly o všechno a občan nemusel nic. Jenže to už dlouho neplatí, a kdo si nechá všechno líbit, nemůže se divit. Viz poslední věta článku - málokdy dosáhneme svého, pokud budeme druhým jen ustupovat. Ono je to pohodlné, říkat "škandál, to jsou poměry, co se dneska děje" a k tomu jedním dechem "to stejně nemá cenu, on s tím nikdo nic neudělá". Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #8
  2. na komentář reaguje enka1 — #10
  3. na komentář reaguje OlgaMarie — #11
  4. na komentář reaguje v.poho — #13
  superkarma: 4 04.03.2015, 07:34:06
 24. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  I stromy na obecním pozemku musí kácet ten, kdo k tomu má oprávnění. Na obec můžete dát stížnost na KÚ. Kdo odstraní pařezy?

  superkarma: 4 04.03.2015, 07:18:45
 25. [5] telelot [*]

  úřady se možná "pohnou", až sousedka vystřílí hospodu nebo ubodá studenta... Sml24Sml24

  1. na komentář reaguje SandraAbigail — #28
  superkarma: 5 04.03.2015, 07:16:39
 26. [4] assaly [*]

  bohužel mají dneska opravdu navrch ti s ostřejšími lokty, drzejší a hajzlovitější. A dokud někdo neumře, tak to úřady řešit nebudou. Přece by "zasahovaly do práv občanů". Sml68

  superkarma: 0 04.03.2015, 06:39:02
 27. [3] Maria28 [*]

  Baba chlastá a je už v důchodu - nezbývá než čekat a doufat...

  superkarma: 0 04.03.2015, 06:19:13
 28. avatar
  [2] gerda [*]

  To s těmi stromy na obecním pozemku jsem četla jako zkušenost na jiném diskusním fóru. Asi si tu každý může dělat co chce, pokud ví, že ho obecní úřad podrží. Vymahatelnost práva tu neexistuje, ledaže by tomu chtěl člověk obětovat zbytek svého života a všecky peníze. V tomto případě zbývá doufat, že se baba v opilosti svalí někde do vody....ale ne, vím, že tohle řešení není. Já bych bombardovala maily sociálku, jejího obvodního lékaře, policii - prostě bych to určitě vyhnít nenechala, klidně bych na ni zavolala i televizi.Sml58

  superkarma: 3 04.03.2015, 05:12:22
 29. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Sml31 ma tam clovek vubec nekde zastani? Tohle je sileny!

  1. na komentář reaguje Rikina — #7
  2. na komentář reaguje Suzanne — #8
  superkarma: 0 04.03.2015, 04:26:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme