Rodina

Sousedka má tříleté dítě a tahá ho po hospodách... Co s tím můžete dělat?

Někteří lidé by neměli mít děti, protože se o ně nedokážou pořádně postarat. A děti tím potom trpí. To jsou slova paní Barbory, která má v paneláku sousedku s tříletým dítětem. Tedy měla. Žena je bůhvíkde a holčičku jí odebrali.

Vyprávění Barbory


Je hrozné, když vidíte, jak vaše sousedka trápí malé dítě... Nevím, jak dlouho to trvalo, asi dlouho. Já jsem se sem do paneláku nastěhovala před půl rokem. Než jsem si dala dohromady byt a trošku si zvykla na nové prostředí, okolí jsem si moc nevšímala. Až během posledního měsíce jsem se občas dala do řeči s lidmi, co tu bydlí, ale všechny lidi z paneláku ještě samozřejmě neznám.

Přečtěte si také:

Ti, co se se mnou baví, mi naznačili, že jsem chudák, když musím bydlet v patře s „tou hroznou ženskou“. Nevěděla jsem, o čem mluví, žádnou sousedku jsem do té doby neviděla, přes den jsem v práci a odpoledne a večer bylo naproti v bytě ticho. Až jednou k ránu mě vzbudil křik a pláč malého dítěte. Podívala jsem se kukátkem na chodbu a tam byla sousedka s asi tříletou holčičkou, která hrozně plakala, byla špinavá a rozcuchaná, prostě hrůza. Sousedka se opile potácela ke dveřím, táhla malou za sebou, křičela na ni, ať je zticha... Pak vešly dovnitř, křik pokračoval dál.

Zavolala jsem na sociálku

babyCestou do práce jsem přemýšlela, co mám dělat. Je to takhle pořád, nebo to bylo výjimečné? Mám to někam nahlásit, i když nevím, o co jde? Začala jsem se vyptávat dalších lidí v paneláku, někteří neměli vůbec ponětí, že tam někdo takový žije, pár mi jich ale řeklo důležité informace. Dříve prý s tou ženou bydlel nějaký muž, otec dítěte, který byl s malou doma, chodil s ní ven, ani nevypadala tak zanedbaně. Pak se tu ale přestal objevovat, a od té doby se to zhoršilo. Zjistila jsem, že matka chodí každý den do hospod a do nonstopů a dítě bere s sebou, vysedává tam po nocích, kouří, pije a bere i drogy. A také v bytě se často střídali různí muži...

Se sousedkou jsem se pokusila promluvit a nabídnout jí pomoc, ale byla na mě sprostá, vynadala mi, ať si hledím svého, že je to její život a její dítě. To byla pravda, ale mně připadalo, že holčička trpí. Tak jsem zavolala na sociálku...

Nevím, co se stalo s tou ženskou, ale holčičku dali do péče babičce. Snad je jí tam líp...

Co můžete dělat?

Jak ukazuje příběh, takové případy by neměly zůstat bez povšimnutí. Pokud ve svém okolí uvidíte jakékoliv známky týrání nebo zanedbávání dětí, měli byste vždy upozornit příslušný úřad, nejlépe Oddělení sociálně-právní ochrany dětí městského úřadu v místě vašeho bydliště. „Ano, my jsme ze zákona povinni zabývat se jakýmkoliv podnětem, který dostaneme. Lidé nás mohou upozornit jakkoliv - písemně, telefonicky nebo osobně. My pak musíme situaci prošetřit,“ říká Mgr. Petr Valta, vedoucí oddělení sociálně - právní ochrany dětí MěÚ v Berouně.

Pamatujte si: v případě, že by se jednalo o týrání dětí, dopouští se trestného činu i ten, kdo o situaci ví a nenahlásí to úřadům!

Nevíte, kam přesně se máte obrátit? Seznam úřadů najdete TADY, zavolat můžete také např. na Linku bezpečí (tel. 116 111, mail pomoc@linkabezpeci.cz), na policii nebo na jakýkoliv jiný úřad, kde vám určitě poradí, samozřejmě i anonymně.

Další články v magazínu:

   
28.01.2014 - Rodina - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [9] andreacool [*]

  Sml15 hlavně že je teď holčičce dobře..

  superkarma: 0 10.03.2014, 21:43:33
 2. [8] Valinka Farná [*]

  Já bych se zkusila domluvit s advokátkou, jak na něj. Pro děti je hospoda fakt jedem, ty výpary z cigaret, ble. Držím palce, zkuste advokátní kancelář.

  superkarma: 0 06.02.2014, 13:45:07
 3. avatar
  [7] gerda [*]

  Vivian — #2 tady se asi o rozhodování ani moc mluvit nedá, prostě tomu nechávají volný průběhSml15

  superkarma: 0 28.01.2014, 18:42:08
 4. avatar
  [6] Léthé [*]

  Konec dobrý, všechno dobrýSml67

  superkarma: 0 28.01.2014, 15:13:53
 5. avatar
  [5] Léthé [*]

  Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš Sml30Sml52Sml52

  A teď si půjdu přečíst článekSml37

  superkarma: 0 28.01.2014, 15:10:45
 6. [4] FAXÍK [*]

  tenhle příběh naštěstí dopadl dobře, kdyby to tak bylo vždy Sml59

  superkarma: 0 28.01.2014, 13:58:12
 7. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Vivian — #2 To je příroda, většina lidí děti prostě "má", aniž by se o tom nějak rozhodovala. To jen naše civilizovaná populace nad tím trochu přemýšlí, proto má taky dětí čím dál méně Sml30 

  Je to těžké rozhodnutí, zasáhnout do života druhých, ale zde evidentně na místě. Po přečtení titulku (pamětliva titulkového přehánění) jsem si nejdřív řekla no bóže, zase se někdo stará zbytečně. Po přečtení příběhu bych řekla, že je dobře, že se někdo stará. Sml67

  superkarma: 0 28.01.2014, 12:08:13
 8. avatar
  [2] Vivian [*]

  gerda — #1 Sml22 Sml15

  U některých lidí člověk opravdu těžko chápe, proč se rozhodli mít děti...

  1. na komentář reaguje Suzanne — #3
  2. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 3 28.01.2014, 08:45:51
 9. avatar
  [1] gerda [*]

  Je dobře, když se najde někdo statečný a nečeká, až dojde k nejhoršímu. Vždycky mě bolí číst o dětech, které doplatily na své biologické "rodiče" a na lhostejné okolí.

  1. na komentář reaguje Vivian — #2
  superkarma: 1 28.01.2014, 05:54:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme